Povinné ručení online

Povinné ručení

  • Porovnejte si povinné ručení za méně než minutu
Spočítat POVINNÉ RUČENÍ CHCI BÝT KONTAKTOVÁN

Je povinné ručení zlo?

Zabýváme se povinným ručením a vším, co se jej týká již od roku 1999. V čechách má povinné ručení bohatou historii, která se datuje až k roku 1811 a tehdejšímu občanskému zákoníku. Za uplynulých 200 let došlo k podstatnému vývoji, k nejzásadnější změně však došlo teprve nedávno.

V roce 1999 se čeští zákonodárci usnesli, že v roce 2000 vznikne pojištění povinně smluvní, tedy zákonné pojištění tak, jak jej známe dnes. Na základě nového zákona začali někteří označovat povinné ručení jako "nutné zlo" nebo dokonce další způsob, jak "oškubat lidi". Myslíme, že to tak úplně není…

Naopak, zákonné pojištění vozidel je užitečné!

Mnozí již měli štěstí v neštěstí, aby zjistili, že povinné ručení zlé není. Způsobili svým vozidlem nehodu, při níž poškodili majetek či zdraví jiné osoby, ale nemuseli způsobené škody hradit ze svého - díky povinnému ručení. Stejným způsobem poslouží povinné ručení i Vám, pokud se dopustíte řidičské chyby a přesně z toho důvodu zákonné pojištění vozidel existuje.

Dovolte nám, abychom Vám pomohli "zkrotit zlo". Pomůžeme Vám ušetřit. Pomůžeme Vám s ukončením současné smlouvy. Pomůžeme Vám s čímkoliv, co se týká povinného ručení - proto tu jsme - jsme tu pro Vás.

Co tedy povinné ručení přesně je?

Povinné ručení slouží k ochraně řidičů. Jednak Vás ochrání před finanční pohromou v případě, že někomu nechtěně způsobíte svým vozidlem škodu na zdraví či majetku a jednak nebudete muset platit výdaje na opravu vlastního vozidla, když někdo způsobí škodu Vám.

V druhé řadě stojí za zmínku, že povinné ručení je zlidovělou zkratkou pro pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, jenž je stanoveno zákonem č. 168/1999 Sb. ze dne 13.7.1999. Takových zkratek existuje více, například: zákonná pojistka, zákonné pojištění vozidel, povinné pojištění auta apod..

Kdo musí mít povinné ručení uzavřené?

Zákonnou pojistku musí mít každý, kdo provozuje motorové vozidlo zapsané v registru vozidel. Tato povinnost se vztahuje na vlastníka i spoluvlastníka vozidla. V případě cizozemského vozidla se povinnost vztahuje na řidiče, nemá-li u sebe platnou zelenou kartu.

K čemu zákonné pojištění auta neslouží?

V případě, že jste viníkem nehody, při které si poškodíte vlastní vozidlo, nedočkáte se žádného odškodnění, protože k tomu povinné ručení není určené. Jestliže chcete ochránit i své vozidlo, doporučujeme sjednat i havarijní pojištění, které slouží zejména jako "pojištění proti vlastní chybě".

Zelená karta? O tom jsem už slyšel…

V současné době je zelená karta jediný platný doklad o uzavřeném povinném ručení. Ze zákona u sebe musíte mít ZK pokaždé, když svým vozidlem někam jedete. Zelenou kartu Vám vystaví pojišťovna při sjednání zákonného pojištění. Při sjednání online u nás obdržíte tisknutelnou ZK na e-mail bezprostředně po dokončení objednávky.

A co doklad o zaplacení povinného ručení?

Bohužel, zelená karta je jediný uznávaný doklad o tom, že povinné ručení máte sjednané a jezdit pouze s dokladem o zaplacení rozhodně nedoporučujeme.

Bonus a malus - co to je a jak jej získám?

Pojišťovny při výpočtu ceny zákonného pojištění hledí kromě jiného i na průběh Vašeho předchozího pojištění. Zde platí snadno zapamatovatelná poučka:

  • bonus = sleva za bezeškodní průběh pojištění
  • malus = přirážka za příliš mnoho pojistných událostí v průběhu pojištění

Bonus - sleva na pojistném

Pojišťovny odměňují slevami každého řidiče, jenž nechybuje a vydrží jezdit bez zavinění dopravní nehody. Za každých 12 měsíců bez nehody standardně získáte 5% slevu z celkového pojistného. Pokud však způsobíte nehodu, čeká Vás pravděpodobně…

Malus - vyšší cena kvůli přirážce

Pojišťovny umí i potrestat řidiče, kteří, byť nedobrovolně, způsobí svou chybou dopravní nehodu. V případě dopravní nehody jsou pojišťovny nekompromisní a standardně umazávají 36 bezeškodních měsíců za jednu dopravní nehodu.

Pokud tedy odjezdíte 12 měsíců bez nehody a poté jednu způsobíte, budete mít 12 měsíců bonusu, od kterého se odečte 36 měsíců za 1 způsobenou nehodu, což ve výsledku znamená -24 měsíců, tedy 10% přirážku - malus.

Jestliže odjezdíte 120 měsíců (10 let) bez nehody, budete mít standardní 50% slevu na pojistném. Jestli po 10 letech zaviníte nehodu, sníží se Vám sleva o 36 bezeškodních měsíců, tedy o 15 %. V takovém případě se nejedná o malus, ale o snížení slevy.

Nyní víte to nejdůležitější o povinném ručení

Jestli Vám to nestačí a prahnete po dalších informacích, využijte okolní navigace a poznejte svět zákonného pojištění ještě více. Máte-li konkrétní dotaz, neváhejte a pište na info@povinne-ruceni.com, anebo nám zavolejte na infolinku: 840 100 135. Chcete-li pravidelně získávat užitečné informace ze světa autopojištění, sledujte naší Facebook stránku, ale hlavně…

…porovnávejte pojišťovny, šetřete peníze, vracejte se k nám!

Nezapomínejte, že i když si u nás dnes sjednáte levnější povinné ručení, už za měsíc mohou být ceny nižší než nyní! Doporučujeme Vám, abyste se v pravidelných intervalech vraceli a porovnávali si aktuální nabídky povinného ručení. Minimálně jednou ročně své náklady na povinné ručení snížit můžete a www.povinne-ruceni.com je ideální místo, kde úspory peněz můžete dosáhnout.