Platí povinné ručení i při nehodě na účelové komunikaci?
08.03.2024
K dopravním nehodám mimo dálnice a silnice sice nedochází tak často, přesto je dobré vědět, jak se při nich chovat a jaká pravidla lze na ně aplikovat. V našem článku se dozvíte, co patří mezi účelové komunikace a zda se na ně v případě autonehody vztahuje povinné ručení a havarijní pojištění.
Obsah článku
Co patří mezi účelové komunikace
Abychom věděli, jak se zachovat po dopravní nehodě na účelové komunikaci, je potřeba si nejprve ujasnit terminologii. Jaké znaky vykazuje účelová komunikace a platí na ní stejná pravidla jako na silnici či dálnici?
Zákon dělí pozemní komunikace na čtyři základní typy:
- dálnice,
- silnice,
- místní komunikace,
- účelové komunikace.
S definicí prvních tří kategorií zpravidla nebývá žádný problém. Jedná se o komunikace sloužící silniční dopravě a jejich vlastníky jsou postupně stát, kraj a obec.
Nejasná úprava nicméně panuje v oblasti účelových komunikací. Do této kategorie lze totiž zařadit jakoukoliv cestu, která je součástí:
- soukromých pozemků,
- zemědělských areálů,
- průmyslových areálů,
- lesů, vodních ploch, atd.
Mezi účelové komunikace tak patří např.:
- cesta v areálu výrobního podniku,
- příjezdová cesta k domu,
- podzemní garáže nebo
- lesní cesta.
Za údržbu a opravy pak v těchto případech odpovídají vlastníci objektů. Těmi jsou ve většině případů fyzické či právnické osoby, přičemž právnickými osobami mohou být i obce, kraje a stát.
A pozor – vyjíždíte-li z účelové komunikace na silnici, pak musíte dát přednost VŠEM vozidlům. V tomto případě se totiž nejedná o křižovatku.
Polní cesta je veřejně přístupná účelová komunikace.
Jak řešit dopravní nehodu na účelové komunikaci
Častý mýtus, který koluje mezi řidiči, je ten, že pokud dojde k autonehodě v místě mimo silnici, dálnici či místní komunikaci, pak na ni nelze aplikovat povinné ručení. Pravdou je, že povinné ručení platí na celém území ČR. Vztahuje se na škodu způsobenou provozem vozidla, nikoliv jen škodu způsobenou na pozemní komunikaci.
Pokud do vás někdo naboural na příjezdové cestě či v garážovém domě, bude škoda na vašem voze hrazena z viníkova povinného ručení.
Trochu jiný případ může nastat v momentě, kdy si škodu na voze způsobíte sami. Některé pojišťovny totiž mohou mít účelovou komunikaci uvedenou ve výlukách pojištění. Proto i když máte sjednané havarijní pojištění, budete si nakonec opravu vozu hradit z vlastních peněz. Často se peníze z havarijního pojištění nevyplatí tehdy, dojde-li ke škodě na voze na závodním okruhu či na uzavřené dráze.
Záznam o dopravní nehodě usnadní komunikaci s pojišťovnou.
Nezapomeňte vyplnit záznam o dopravní nehodě
V každém případě trvejte na vyplnění záznamu o dopravní nehodě, který slouží jako podklad pro pojišťovnu. I v případech autonehod na účelových komunikací platí, že nehodu musí viníkově pojišťovně nahlásit jak poškozený, tak samotný viník.
Pokud se nedokážete shodnout na vině, zavolejte policii, která řeší i nehody mimo silnice a dálnice. V jakých případech musíte policii k nehodě volat se dočtete také na tomto místě.
Nahlášení pojistné události
K nahlášení pojistné události by mělo dojít bezprostředně po nehodě. Pokud jste poškozený, kontaktujte pojišťovnu viníka, urychlíte tím průběh výplaty peněz.
Jste-li vy sami viníkem, pak rovněž musíte svoji pojišťovnu informovat o nehodě, abyste zbytečně neprotahovali šetření a neblokovali peníze na opravu vozu poškozeného.
Nejčastěji kladené otázky – FAQ
Jak řešit autonehodu bez policie?
Co je záznam o dopravní nehodě?
Martin Daneš
Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com