Kdo nejvíce škodí ovzduší?

22.05.2018

Emise oxidu uhličitého se bedlivě sledují hlavně u automobilů, ale víte, že do ovzduší se dostává i jinými způsoby než jen z aut? Co třeba sopky, lidé? Který stát je největším producentem tohoto skleníkového plynu?

Kdo nejvíce škodí ovzduší? Koncentrace oxidu uhličitého (CO2) roste už od začátku průmyslové revoluce v 19. století, v posledních desetiletí se zvyšuje jeho koncentrace čím dál rychleji. Tento problém je spojován s obavami z globálního oteplování a s tím spojeného skleníkového efektu, ty mohou vést až ke zvyšování hladiny oceánů, tání ledovců, extrémní klima v podobě hurikánů a záplav, v nejhorších scénářích mají být zatopeny souše a vznikat pouště. A přesně to je důvod, proč se lidstvo zaměřuje na sledování vypouštěného CO2 do ovzduší.

Oxid uhličitý

Je plyn, který je těžší než vzduch, nemá žádnou chuť ani zápach a do ovzduší se dostává hlavně spalováním, tedy reakcí kyslíku s uhlíkem.

rok hodnota atmosférického CO2 (globální průměr)
k lednu 2016 402,39 ppm
k lednu 2017 405,06 ppm
k lednu 2018 407,54 ppm

zdroj: gnosis9.net/koncentrace.php

ppm – částic na milion, udává počet molekul oxidu uhličitého na milion atomů a molekul suchého vzduchu;
z tabulky je patrné, že i přes všechny snahy se hodnoty CO2 každoročně zvyšují

Sopka

Často se hovoří, řeší a hlavně měří množství vypouštěného oxidu uhličitého, které má na svědomí člověk. Ale i sama příroda má v rukávu velkého „traviče”. Tím jsou sopky, při jejich erupcích se do vzduchu kromě velkého množství CO2 dostávají další skleníkové plyny, v jeden moment se jich ven dostane víc, než vyprodukovalo lidstvo za stovky let. Kromě oteplování planety, sopečné výbuchy naopak zem ochlazují, protože se do atmosféry dostane velké množství sopečného prachu a popílku.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Emise oxidu uhličitého u automobilů

Měření emisí je ožehavým tématem, jejich hodnoty se sledují a ne jen normy EU se je snaží dlouhodobě snižovat. V roce 2007 činily průměrné evropské emise 159,1 g/km. Rok 2021 dává automobilovému průmyslu závazek dostat se na 95 g/km. Jak jsou na tom některé značky automobilů s průměrnými emisemi CO2 za celou svou flotilu, změřila v roce 2017 společnost JATO Dynamics.

značka emise CO2 (g/km) značka emise CO2 (g/km) značka emise CO2 (g/km)
Mazda 131,2 BMW 121,8 Škoda 115,9
Mercedes 129,1 Ford 120,8 Fiat 115,6
Volvo 124,3 Kia 120 Suzuki 114,9
Audi 124,3 Volkswagen 119,6 Renault 106,6
Opel 123,4 Seat 118,1 Citroen 105,5
Hyundai 122 Dacia 116,9 Peugeot 104,5

zdroj: https://auto.idnes.cz/emise-co2-oxid-uhlicity-jato-dpr-/automoto.aspx?c=A180410_104150_automoto_fdv

Největší producenti CO2 na světě

Největší producenti C02

Zdroj: http://oenergetice.cz/evropska-unie/nejvetsi-producenti-co2-na-svete/

Graf nám ukazuje deset států, které v roce 2016 produkovaly největší množství skleníkového plynu CO2, největším producentem je Čína, za ní následuje USA a třetí je Indie, tato desítka států tvoří 68% celosvětové produkce CO2.

Jak zabránit zvýšené koncentraci CO2 v ovzduší?

  • Omezení životní úrovně, lidstvo by mělo začít šetřit zejména s energiemi, které při své výrobě produkují značné množství CO2.
  • Lepší využití hromadné dopravy a menší používání osobních automobilů a samozřejmě dokončení vývoje a zvýšení prodejů hybridních aut.
  • Změna používání plastových a umělohmotných obalů ve všech odvětvích.
  • Zlepšení ochrany před požáry, které trvají i několik týdnů a během nichž jsou zničeny kilometry vegetace.
  • Celkové nahrazení tepelných elektráren v lepším případě za větrné, vodní, nebo solární panely, v horším alespoň za atomové elektrárny.
  • Naděje je ve zvětšování objemu fotosyntézy a ukládání CO2 například do dřeva, takže výsadba lesů.
Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com