Konec dieselovým motorům, světové metropole už je vyhání z ulic

16.04.2018Ostatní

Za pár dní tu máme Den Země, kdy si připomeneme, jak křehká naše planeta je a zaměříme se trochu víc na ekologii. Boj o čistý vzduch začíná nabírat na obrátkách. Řidiči aut s dieselovým motorem zpozorněte, do některých světových a evropských metropolí se nedostanete. Stále více velkých měst zakládá zelené zóny, snižují se limity emisí a to vše krůček po krůčku povede k zákazu prodeje dieselů.

Světové metropole nechtějí ve svých ulicích diesely

Proč má dieselový motor problémy?

Ty emise!

Některé indicie nám naznačují, že dieselům už brzdy definitivně odzvoní a přestanou se vyrábět.
Hlavním důvodem jsou emisní normy, které se stále snižují a automobilový průmysl má velké potíže je splnit. Automobilky musí snížit emise do roku 2020 ze 130 g na 95 g CO2 na kilometr. Pro složité dieselové motory, je požadované snížení víc než obtížné. Vývojáři tuší celkový konec, a proto se postupně upouští od obrovských investic, které jsou spojeny s renovacemi dieselových motorů.
Jedna z největších automobilek Volkswagen již ukončila vývoj malého motoru 1.5 TDI, jenž měl nahradit stávající 1.6 TDI. Ve Volkswagenu také řeší finanční závazek, který musí vyplatit jako odškodnění svým zákazníkům z USA, díky aféře dieselgate. Budoucnost tohoto koncernu zatím vypadá, tak, že vyráběná malá osobní auta nebudou na naftu. Stále se počítá s velkými a drahými auty, která u dieselu zůstanou, ve vývoji je stále motor typu 2.0 TDI Evo.
Zmiňovaná aféra dieselgate se týká zjištění, ke kterému došli v Kalifornii, ohledně obcházení měření emisních hodnot pomocí tajného softwaru, který byl instalován do řídící jednotky motorů TDI. Kauza ukázala, že se věc týká celých 11 miliónů motorů a nejde jen o VW, ale i Škody a Audi.

Vývoj jde dopředu

Stále žádanější jsou teď hybridní automobily, takže většina automobilek přesouvá své zdroje na vývoj právě do této sféry, nutí je k tomu ti tlak, který se tvoří ze strany zákazníků a strach veřejnosti ze škodlivých naftových zplodin. Podle organizace ICCT (International Council on Clean Transportion) mají na svědomí tisíce úmrtí ročně v EU a navíc prý malé osobní auta vypouštějí do ovzduší více NO (oxid dusnatý) než těžké nákladní auta. Od výroby dieselových motorů postupně upouští i automobilky Toyota, Renault a Volvo.

Zákaz vjezdu do Metropolí

Menší popularitu dieselu má na svědomí ještě několik hlavních měst, která se upsala, že do roku 2025 nepustí do svých metropolí, žádné auta s naftovými motory. Toto rozhodnutí padlo na summitu starostů největších měst tzv. C40 Cities. Summit se konal v Mexiku a 4 metropole zde sdílely vizi “zákazu vjezdu”. Je to Mexiko City a evropský Madrid, Atény, Paříž.

Madrid

 • chce již v roce 2019 povolit vjezd do centra jen vozům taxi služby, autobusům a cyklistům. V roce 2025 zcela bez dieselů.

Atény

 • mimo přijetí vize a zákazu dieselů, chtějí jít v budoucnu ještě dál a úplně zakázat vjezd všem autům.

Paříž

 • tam se již pomalu začalo v roce 2016, město vydává ekologické plakety. Vozidla bez plakety a ta která spadají rokem výroby před leden 1997, nesmí vjet na městský okruh a do centra Paříže ve všední dny od 8:00 do 20:00. Ambiciózním plánem Francie je úplný konec výroby naftových motorů do roku 2040 a navíc i těch benzínových.

Kromě této čtyřky bojují s motoristy i v dalších zemích:

 • Tokio zakázalo vjezd dieselů už v roce 2003.
 • Dillí v lidnaté Indii, sice nezakázalo vjezd, ale výrazně ho zdanilo.
 • Stuttgart je sídlem značek Porsche a Mercedes-Benz, dovoluje vjezd do města jen těm vozidlům, které splní nejpřísnější normu Euro VI.
 • Hamburk plánuje tzv. “zelené sítě”, které jsou na rozloze asi 40% města a zahrnují parky a hřiště.
 • Oslo chce už do roku 2019 vyhnat všechna auta z centra.
 • Kodaň vzhlíží k roku 2025, kdy zakáže vjezd všem autům.
 • Londýn plánuje zákaz všem autům v roce 2020, stejně jako Francie zakáže v roce 2040 prodej naftových a benzínových automobilů. Některé města v Británii chtějí rozšířit své zelené zóny.
 • Řím – Italská metropole se na zákaz nebo omezení zatím chystá. Znečištění poškozuje velmi vážně i antické památky, které se v Římě nachází a i ty je potřeba ochránit. Agentury upozorňují na to, že v tomto městě není žádné průmyslové odvětví, proto skutečným původcem znečištění ovzduší je doprava ve městě.

Všechna jmenovaná města přistoupila k tomuto razantnímu kroku a chystají se na další, protože jsou dlouhodobě překračovány hraniční hodnoty oxidu dusíku.

Oxid dusíku

je údajně ještě škodlivější než oxid uhličitý. Látka je prokazatelně karcinogenní a může způsobit rakovinu, jeho nadměrnou koncentrací vzniká otok plic a dýchacích cest, projevuje se kašláním a zhoršeným dýcháním. Oxid dusíku se vytváří při hoření všech fosilních paliv tedy i benzínu, uhlí nebo dřeva.

Budoucnost

Zákazy vjezdu aut s dieselovým motorem jsou zatím aktivitou spíše ekologů a soudů, které jim dávají za pravdu, že potřeba opatrovat zdraví nás všech je nad právy vlastníků automobilů. Automobilky se tomuto kroku brání, seč mohou a poukazují na skutečnost, že zhroucený trh s dieselovými auty povede k nedostatku prostředků na výzkum a vývoj bezemisních vozů.
Hybridní a elektrické vozy se tu zatím moc nevidí a to proto, že mají stále poměrně nízký dojezd, pořádně není kde je nabít a jsou stále poměrně drahé.

Pro zajímavost

Kde budou boje s diesely nejtvrdší, vám napoví tabulka, jejíž data měřila společnost Bosch. Ta sledovala podíl druhů paliv ve světě.

diesel (v %)benzín (v %)jiné palivo* (v %)
Evropa53434
USA37423
Čína0991
Indie51463
Jižní Korea305317
Argentina a Brazílie17424
Japonsko27919

zdroj: https://www.autorevue.cz/nejvic-dieselu-jezdi-v-evrope-hybridu-pak-v-japonsku
* mezi jiná paliva považujeme ethanol, plyn, hybrid nebo biolíh.

Tabulka napovídá, že zejména Evropané se při plnění hodnot pro snižování emisí pevných částí a oxidu dusíku pěkně zapotí. Vždyť tady má celých 53 % lidí dieselový motor, tuto převahu mají ještě v Indii. V ostatních sledovaných územních celcích už je podíl benzínových automobilů vyšší.Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?