Vpravo jezdíme 80 let. Co k tomu přispělo?

25.07.2019Ostatní

Každý český řidič zcela automaticky usedá za volant na levé straně vozu a při jízdě se drží na pravé straně silnice. Stejně jako většina světové populace. Málokoho by napadlo, že pravostranný provoz byl u nás zaveden teprve před 80 lety. Jak a proč tenkrát ke změně došlo?

Proč jezdíme už 80 let vpravo?

Meč na správné straně

Od nepaměti, přesněji řečeno od dob starověkého Egypta, se na cestách jezdilo vlevo, a to z praktických a logických důvodů. Muži nosili meč na levém boku, aby jej mohli pravou rukou tasit. Proto bylo výhodnější držet se vlevo – meč byl ukrytý na bezpečnější straně a útočník byl vždy po pravici. Postupem času se tento zvyk, rozšířený po celé Evropě, přenesl z jízdy na koních také na řízení aut.

Pod vlivem USA i Napoleona

V Americe byla situace jiná. Spojené státy americké přešly po získání nezávislosti k jízdě vpravo. Kočí si zvykli sedávat na levé straně povozu, aby mohli bičem v pravé ruce koně snadno popohánět. Z této pozice bylo výhodnější mít kvůli lepšímu výhledu protijedoucí vůz po levé straně. Koně brzy nahradily automobily, které se v USA vyráběly s volantem na levé straně. Jakmile se po první světové válce začaly tyto vozy dostávat na evropský trh, začalo se uvažovat o jízdě po pravé straně silnice.

K přechodu na pravostranný provoz v Evropě přispěl údajně také sám Napoleon Bonaparte. Jakožto levák tasil zbraň levou rukou a svá vojska vodil vždy po pravé straně cesty. Tento zvyk se snažil zavádět i na dobytých územích.

Zlomový rok 1939

Československo se ke změně strany zavázalo v roce 1931, když podepsalo Pařížskou úmluvu, jejímž cílem bylo právě mezinárodní sjednocení a zavedení pravostranného provozu ve zúčastněných zemích. Československo mělo podle Pařížské úmluvy zavést pravostranný provoz do pěti let.

I přes odpor veřejnosti ke změně nakonec došlo, i když s určitým zpožděním. Národní výbor o přechodu na pravostranný provoz rozhodl až koncem roku 1938 s tím, že ke změně dojde 1. května 1939.

Celou situaci nakonec o několik týdnů urychlila německá okupace našeho území. Němci velmi rychle nastavili vlastní pravidla a pouhý den po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava zavedli jízdu po pravé straně silnice. Vpravo tedy jezdíme od 17. března 1939. Výjimku dostala pouze Praha, která mohla vzhledem ke složitosti dopravní situace změnu provést až o devět dnů později.

Od té doby jezdíme vpravo, přestože podle mnohých odborníků je biologicky přirozenější jízda vlevo. Stejně jako jsou lidé většinou praváci, většinou mají silnější i pravé oko. Je proto bezpečnější mít protijedoucí auto po pravé straně, aby ho řidič mohl sledovat silnějším okem.Nejnovější články

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.

  Mezinárodní řidičský průkaz

  28.09.2019

  Cestujete mimo Evropu a plánujete v navštívené zemi usednout za volant? Pak budete ke svému českému řidičskému průkazu potřebovat ještě mezinárodní doklad.