Jak parkovat v Praze

27.09.2018Ostatní

Zabrat pro své auto volné místo blízko centra se v Praze po zavedení zón placeného stání stalo téměř nemožným úkolem. Jejich účelem je totiž regulovat parkování a to tak, aby obyvatelé daných městských částí mohli nechat zaparkovaný vůz
v blízkosti svého bydliště. Parkovací oprávnění kromě místních mohou získat i vlastníci nemovitostí a podnikatelé, kteří zde mají sídlo nebo provozovnu.

Parkovací zóny

Ve většině pražských městských částí funguje systém parkovacích zón, který je sice sofistikovaný, pro někoho ale nemusí být snadné se v něm vyznat. Zjednodušeně můžeme říci, že v Praze rozeznáváme tyto parkovací zóny:

 • oranžové – jsou určené pro návštěvy, ty zde mohou parkovat po určitou dobu během vyznačeného časového intervalu
 • modré a fialové – jsou určeny obyvatelům Prahy, vlastníkům nemovitostí a podnikatelům se sídlem v dané části. Ti si za poplatek nechají vystavit parkovací průkaz a mohou tak v dané zóně ponechat svůj vůz. Návštěvníci v těchto zónách mohou parkovat jen na určitou dobu, ve fialové zóně nanejvýš 24 hodin, v modré pak nanejvýš 3 hodiny. Přednostně by ale měli využívat zónu oranžovou.

Kde parkovat zdarma

Cestujete-li do Prahy za prací nebo jen potřebujete něco zařídit, je dobré mít přehled o tom, kde lze parkovat zadarmo. Parkovací zóny nejsou všude, v některých okrajových částech Prahy se zatím nevyskytují. Do budoucna se ale počítá s jejich rozšířením po celém městě. Kde tedy můžete odstavit svůj vůz na delší dobu zdarma nebo jen za mírný poplatek?

 • obchodní centra – máte-li v blízkosti svého cíle obchodní dům, pátrejte po podmínkách parkování. Některá centra totiž nabízejí parkování zdarma.
 • parkoviště P+R – jeden z nejpohodlnějších způsobů, jak cestovat po Praze. Svůj vůz odstavíte na parkovišti za poplatek 20 Kč na den a potom využijete služeb MHD. Tato parkoviště jsou většinou budována v blízkosti MHD nebo vlakových spojů a jsou primárně určena mimopražským, kteří dojíždějí za prací.

Kolik vybere Praha za špatné parkování?

Netradičním způsobem, jak parkovat v Praze zadarmo v modrých a fialových zónách, i když zde nemáte trvalé bydliště nebo provozovnu, je vlastnictví automobilu s hybridním pohonem. Majitelům stačí vůz zaregistrovat a zaplatit poplatek ve výši 100 Kč.

Nový systém, více pokut

Se zavedením nového systému parkování vzrostl bezpochyby i příjem peněz z pokut do obecní pokladny. O kolik ale magistrát Prahy dosud nezveřejnil.

Odstavné parkoviště

Každoročně řeší pražská policie zhruba 85 tisíc přestupků spojených s parkováním. Nejvíce se tak děje v centru města, Praha 2 eviduje 4 tisíce špatně zaparkovaných aut, na Praze 1 se jejich počet blíží 3 tisícům. Většinu přestupků zaznamená kamerové vozidlo společnosti Eltodo, která se stará o kontrolu zaparkovaných aut. Speciální kamerový systém na vozidle je schopen přečíst SPZ vozu a porovnat ji s databází parkovacích povolení. Odhalí-li parkovací delikt, automaticky zašle informace městské policii.

Pokud uvažujeme průměrnou výši pokuty za špatné parkování 500 korun, měla by magistrátní pokladna nabobtnat za rok o necelých 43 milionů korun. To už je celkem slušná částka, která by se jistě dala využít na projekty v rámci zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Jak to chodí jinde

Závěrem malé srovnání ve výběru pokut s městem, které má desetkrát více obyvatel než naše metropole. V New Yorku vybrali v roce 2016 neuvěřitelných 545 milionů dolarů jen na pokutách za špatné parkování. S parkováním mají řidič problém i zde, částka tvoří téměř 60% všech vybraných pokut, oproti tomu za průjezd křižovatkou na červenou a překročení rychlosti vybrali newyorští policisté “jen” 96 milionů dolarů.Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?