Neobvyklé styly parkování

12.07.2018Ostatní

Pro většinu řidičů je samozřejmé zaparkovat tak, aby jejich auto vyplnilo vymezené volné parkovací místo a aby se pohodlně dostali k východu z parkoviště nebo ke vstupu do nákupního centra. Existují ovšem výjimky – styly parkování, nad nimiž zůstává rozum stát nebo nad kterými nezbývá než se pousmát. Možná byste takovým způsobem nikdy nezaparkovali, možná tak zřídkakdy z nutnosti zaparkujete anebo patříte mezi řidiče, kterým je takový neobvyklý způsob parkování zcela vlastní. S jakým chováním na parkovišti se můžeme setkat?

Netradiční styly parkování

Parkovací schéma

Začněme se styly parkování, které jsou spíše úsměvné a ostatní řidiče obvykle nijak neobtěžují. Jedním z nich je parkování podle určitého schématu. Všimněte si, že některá auta stojí zcela předpisově – jejich řidiči si dávají záležet, aby auto zaparkovali přesně doprostřed vymezeného místa, na obou stranách mají stejnou vzdálenost od bílé čáry, s níž mají rovnoběžně srovnaná kola. Jiní řidiči si potrpí na to, aby své auto zaparkovali vedle auta stejné barvy, aby předek vozu směřoval tam, kam jej mají sousední vozy a podobně.

Kontaktní parkování

Poloprázdné parkoviště, široko daleko desítky volných parkovacích míst, ale další auto zastaví přímo vedle vašeho. A to jste těšili na to, že konečně jednou budete pohodlně ukládat nákup a poutat děti do sedaček. Takto parkují řidiči, kteří se sami uprostřed rozlehlého parkoviště cítí nejistě.

Parkování o samotě

Existuje také pravý opak předchozího případu – řidiči, kteří zaparkují daleko od ostatních. Nevadí jim, že musí přejít celé parkoviště se spoustou volných míst blíže ke vchodu, zatímco jejich auto stojí osamocené na jeho okraji. Tento styl je typický pro řidiče s uzavřenou povahou, kteří příliš nevyhledávají společnost a davy lidí.

Parkování úplně mimo

Zatímco vy se snažíte najít poslední volné parkovací místo, míjíte auto, jehož řidič očividně parkování vůbec neřeší a nechá své auto tam, kde by vás ani nenapadlo zaparkovat. Třeba i uprostřed silnice. Nikoho tím sice neobtěžuje, ale na první pohled vás takto zaparkované auto zaujme. A to je právě ten důvod, proč takto někteří řidiči parkují – upoutání pozornosti a získání obdivu okolí. Nejhloupěji parkující auto bývá to nej (největší, nejvýraznější, nejvíce vyladěné).

Invalidou jen na chvíli

Setkáváme se ovšem také s bezohlednými řidiči, kteří svým způsobem parkování obtěžují ostatní řidiče. Poměrně běžným příkladem jsou zdraví řidiči s naprosto zdravou posádkou, pro něž je pár kroků navíc natolik obtěžujících, že raději zaparkují na místě vyhrazeném pro invalidy.

Jedno je málo

Ohleduplnost chybí také řidičům, jejichž vůz zabírá nikoli jedno, ale rovnou dvě parkovací místa. Často tak parkují řidiči aut vyšší třídy – z obavy, aby jim ostatní řidiči jejich nablýskané auto nepoškrábali nebo jinak neponičili. Mnohem humorněji působí, pokud vidíte takto zaparkované miniauto.

Blokování ostatních

Velmi nepříjemné může být chování „parkovacích teroristů“, kteří vás dostanou do stresující situace tím, že vám jednoduše znemožní výjezd. Nemyslíme ty, kteří takto zaparkují na pár minut a zůstávají poblíž auta, ale ty řidiče, kteří takto zaparkují z pohodlnosti a po příchodu k autu je jim naprosto lhostejné, co svým chováním způsobili.

Pomsta za špatné parkování

To nejhorší na konec. Chování, které sice naštěstí není příliš časté, ale stojí za to na něj upozornit. Pokud totiž budete mít tu smůlu, že narazíte na arogantního a agresivního řidiče, kterému se nebude líbit, jak jste zaparkovali, možná to odnese vaše auto. Takový řidič vám nabourá do auta jen proto, že jste mu nechali málo místo na výjezd nebo na otevření dveří.Nejnovější články

  Jízda s propadlou technickou

  16.08.2019

  Termín technické kontroly si každý majitel vozu musí hlídat sám. Jaké sankce hrozí, když konec platnosti nechtěně promeškáme?

  Závada vozu během jízdy

  14.08.2019

  I když se o svůj vůz pečlivě staráte, může nastat situace, kdy s ním zůstanete zničehonic stát na rušné silnici. Jak se v takovém případě zachovat?

  Provoz auta při tropických teplotách

  05.08.2019

  Provoz auta a pobyt za volantem při extrémně vysokých teplotách má svá specifika. Jaké zásady by měl každý řidič dodržet, když rtuť teploměru šplhá nad 30°C?

  Na Portálu občana lze online nahlížet do registru řidičů

  01.08.2019

  Zjistit počet trestných bodů nebo spáchané dopravní přestupky je možné online, bez nutnosti navštívit úřad. Stačí vlastnit eObčanku nebo datovou schránku.