Parkování na místě pro invalidy a sankce z toho hrozící

27.10.2017Ostatní

Parkoviště plné k prasknutí, jen jedno místo zeje prázdnotou, parkovací stání pro invalidy. To často láká ostatní řidiče k chvilkovému zastavení, aby si ušetřili čas a kroky, avšak takové rozhodnutí je může stát poměrně dost peněz a z mravního hlediska také jejich “dobré jméno“.

Parkování na místě pro invalidy a sankce z toho hrozící

Na koho se parkovací místo pro invalidy vztahuje?

Parkovat “na vozíčkářích” smí pouze držitelé ZTP a ZTP/P, kteří jezdí vlastním vozem nebo se nechávají převážet druhou osobou. Výhod mohou využít nejen u nás, ale také v rámci EU. Zdravotně postižená osoba si průkaz může přenášet do každého auta, kterým je přepravována.

Jaké sankce hrozí za nepovolené stání?

Pokud se z jakéhokoli důvodu postavíte na místo vyhrazené pro handicapované, hrozí vám bloková pokuta až 5 000 Kč. A pokud se váš přečin dostane do správního řízení, můžete obdržet pokutu 5 000 – 10 000 Kč. V případě, že vás policie nezastihne, auto vám bude odtaženo. Potom si k částce za pokutu připočítejte ještě výdaje za odtahovou službu.

Handicapovaný, ale jen na chvíli

Možná jste i vy byli svědky situace, kdy luxusní vozidlo zastavilo na parkovacím místě pro invalidy a vystoupila z něho kráska na podpadcích, které je na svých nohách rozhodně neměla ze zdravotních důvodů. Za oknem auta však průkaz pro osoby se zdravotním postižením. Takoví jedinci asi spoléhají na štěstí, známé nebo na svou bezednou peněženku. Anebo mají sjednané pojištění na pokuty a věří, že je v případě pokutování z problémů “vyseká”.

Za použití falešného, neplatného či cizího průkazu pro zdravotně pojištěné, ať už při parkování nebo jen při jízdě, hrozí stejný postih jako v předešlém případě stání na místě pro vozíčkáře.

Parkoviště jako soukromý pozemek

Zajímavou skutečností, kterou řidiči často netuší, je neplatnost pravidel silničního provozu na soukromých uzavřených parkovištích (placených, se závorou apod.). Tehdy má postih za stání na místě pro vozíčkáře na svých bedrech samotný provozovatel tohoto parkoviště.

Personál v takové chvíli může vůz zabezpečit proti ujetí botičkou, kterou musí ale před odjezdem sundat. Na řidiče pouze apeluje, aby při dalších návštěvách místo pro vozíčkáře nepoužíval, nic jiného dělat nemůže. Teprve při opakovaných střetech s nezodpovědným řidičem může kontaktovat policii.

Jiná situace je na soukromých parkovištích, která však spadají pod veřejnou komunikaci, tam platí zákonem ustanovená pravidla.

Nebuďme lhostejní

Pamatujme, že parkovací místa pro invalidy mají svůj význam a je zapotřebí, aby jim zůstala vždy k dispozici. Pro ně totiž znamenají více než jen pár ušetřených metrů. Neberme jim proto ty zanedbatelné výhody, které v životě mohou dostat, vždyť nikdy nevíme, jestli jednou nebudeme “stát na jejich místě”.Nejnovější články

  Stravování při řízení

  23.08.2019

  Před odjezdem autem na dovolenou myslete i na to, čím se budete po cestě stravovat. Nevhodné potraviny mohou způsobit ospalost nebo zažívací potíže.

  Jízda s propadlou technickou

  16.08.2019

  Termín technické kontroly si každý majitel vozu musí hlídat sám. Jaké sankce hrozí, když konec platnosti nechtěně promeškáme?

  Závada vozu během jízdy

  14.08.2019

  I když se o svůj vůz pečlivě staráte, může nastat situace, kdy s ním zůstanete zničehonic stát na rušné silnici. Jak se v takovém případě zachovat?

  Provoz auta při tropických teplotách

  05.08.2019

  Provoz auta a pobyt za volantem při extrémně vysokých teplotách má svá specifika. Jaké zásady by měl každý řidič dodržet, když rtuť teploměru šplhá nad 30°C?