Pojištění pokut

11.01.2017Povinné ručení

Možná už se i vám stalo, že jste automaticky zvedli telefon za jízdy, zapomněli se připoutat nebo jste šlápli na plyn více, než je v daném úseku povoleno. V takovém případě každému řidiči hrozí pokuta. Slyšeli jste již o tzv. pojištění pokut?

Pojištění pokut

Na co se pojištění pokut vztahuje

Telefonování za volantem, jízda bez pásu, překročení rychlosti, jízda na červenou… Služba, která je známa jako pojištění pokut, nemá za účel jakkoliv obcházet zákony, jedná se o obhajobu řidičů v situacích, kdy se jejich chování za volantem neschoduje plně s pravidly silničního provozu a jeho hlavní myšlenkou je hlavně chránit řidiče před vysokými pokutami nebo odebráním řidičského průkazu.

Jak to funguje v praxi?

Představte si například situaci, kdy zastavíte na pár minut, abyste jen vyhodili tříděný odpad do příslušných nádob a při návratu do vozu se zapomenete připoutat. Protože se jedná o méně závažný přestupek, finanční pokuta je do 2 000 Kč v případě, že ji hradíte na místě nebo v rozmezí 1 500 Kč – 2 500 Kč ve správním řízení. Stát vás bude navíc ale i 3 body. Pojištění pokut je sice placená služba a roční poplatek za její zřízení je vyšší, než bloková pokuta, může vám však ušetřit zmiňované body.

Jak funguje pojištění pokut

V momentě, kdy využíváte službu obhajoby řidičů, vlastně neřešíte žádný přestupek na místě. Sdělíte, že chcete přestupek řešit ve správním řízení a počkáte, až vám domu přijde výzva ke správnímu řízení. Výzvu okamžitě přeposíláte a další postup se již postará vámi sjednaná služba.

Kolik stojí pojištění pokut?

Za službu zaplatíte 3 799 Kč ročně za jednoho řidiče (jedno rodné číslo). Je to částka, která je stanovena jako pokuta nejméně závažný přestupek ve správním řízení. Dá se tedy říct, že služba se vyplatí i při jednom přestupku za rok. Je ovšem důležité si i promyslet, zda nebyl daný přestupek takový, že výše pokuty na místě by byla tak nízká, že se vám více vyplatí zaplatit okamžitě a nečekat na papírování spojené se správním řízením.

Jak na pojištění pokut?

Pojištění lze sjednat online a jeho platnost začíná okamžikem připsání platby na účet poskytovatele. Stane – li se vám však, že nějaký přestupek se uskuteční ještě před počátkem platnosti, neváhejte poskytovatele také kontaktovat a dohodnout se na individuálním řešení. Pro více o pojištění pokut navštivte stránky poskytovatelů jako například Obhajoba řidičů, Rok bez pokut nebo Řešení pokut.Nejnovější články

  Nové výrazy v automobilismu

  18.01.2019

  Zavádění nových funkcí a technologií do vozidel znamená také rozšíření automobilového slovníku. Které výrazy jsou v automobilovém světě poměrně nové?

  Jak změnit starý vůz na veterána

  17.01.2019

  Vlastníte vozidlo, které už něco pamatuje? Vyplatí se z do něj investovat a oficiální cestou ho nechat legitimovat jako historický automobil?

  Lékařské prohlídky u řidičů

  15.01.2019

  Špatný zdravotní stav řidičů mnohdy způsobí dopravní nehodu. Povinné lékařské prohlídky se ale týkají jen řidičů z povolání a řidičů-seniorů.

  Jak přežít kolony na silnicích

  03.01.2019

  Důvodem několikahodinového stání v koloně bývá většinou nehoda nebo stavební práce na silnici. Jak přežít čekání bez újmy na zdraví?