Nejrychlejší plavidla na světě

29.07.2019Ostatní

V době překotného rozvoje techniky je pozoruhodné, že světový rekord v dosažené nejvyšší rychlosti na vodní hladině na světě je starý již více jak 40 let. O něco zajímavější je i fakt, že si dosud nejrychlejší plavidlo jeho majitel sám navrhl, smontoval v garáži a odpilotoval.

Nejrychlejší lodě světa

Psal se 8. říjen roku 1978 a australský pilot Ken Warby spustil svou loď, Spirit of Australia, na jezero Blowering Dam s cílem vytvořit světový rekord v nejvyšší rychlosti dosažené na vodě. Dřevěná loď poháněná tryskovým motorem se nakonec přes jezero prohnala rychlostí 511 km/h. Od té doby se sice několik nadšenců pokusilo rekord překonat, vesměs ale tyto pokusy dopadly tragicky.

Spirit of Australia

Zdroj: Wikimedia Commons

Tím, kdo motivoval Kena Warbyho k překonání světového rekordu, byl britský pilot David Campbell, držitel osmi světových rekordů v překonání rychlostních limitů ať už na vodě nebo na zemi. V roce 1964 se svým plavidlem Bluebird K7 stanovil tehdejší světový rekord na úrovni 444 km/h. O tři roky později přišel o život, když se pokusil překonat své vlastní maximum.

Bluebird K7

Zdroj: Wikimedia Commons

Nejrychlejším aktivním plavidlem dnešní doby je potom závodní motorový člun Problem child, který dostal své jméno právě díky tomu, že může vyvinout vysokou rychlost. Člun je schopen dosáhnout rychlosti necelých 423 km/h za 3,5 sekundy, při jízdě za sebou zanechává vodní zeď.

Dalším z nejvýkonnějších člunů, který může překonat rychlost 400 km/h, je Mystic Powerboats, přičemž jeho běžná cestovní rychlost je kolem 240 km/h. Je určen až pro šest pasažérů a je vybaven rádiem, CD přehrávačem a GPS.

Zajímavou kategorií je i ta, do které spadají jachty mající na délku více než 100 metrů. Zde naprosto vyniká superjachta Azzam. Ta je totiž v současnosti považována nejen za nejrychlejší ale i za největší jachtu svého druhu na světě. Měří 180 metrů a v hlubší vodě je schopna vyvinout rychlost i 60 km/h. Jejím majitelem je pravděpodobně jeden ze šejků ze Spojených Arabských Emirátů a odhaduje se, že za ni zaplatil 400 mil. USD.

Jachta Azzam

Zdroj: Wikimedia Commons

Vysokorychlostní plavidla používají i speciální námořní jednotky. Nejrychlejší válečnou loď vyrábí ve Spojených Arabských Emirátech, nese označení WP-18 a je schopna plout rychlostí přes 120 km/h. Je vybavena mimo jiné dělem, odpalovacím zařízením pro rakety a zadýmovatelným zařízením, díky kterému může uniknout z krizové situace.

O úplně jiných rychlostech se bavíme v případě, že se jedná o podvodní plavidla. Ve vodě je totiž pohyb těles kvůli její hustotě komplikovanější. Rekordem se pyšní ruská jaderná ponorka s označením K-222, která pod vodou dosáhla rychlosti 83 km/h. Ponorka již není aktivní a je také možné, že jí rekord nepatří právem. Světové velmoci ale ze strategických důvodů technické údaje svých plavidel pochopitelně tají.

Ponorka K-222

Zdroj: Wikimedia Commons

Holdujete-li potápění, pak by vás mohlo zajímat, že nejrychlejším podvodním skútrem je v současnosti pravděpodobně SEABOB vyrobený německou firmou Cayago AG. Pod vodou dosáhne rychlosti i 15 km/h a můžete se s ním vydat až do hloubky 40 metrů.

Vodní skútr SEABOB

Zdroj: Oficiální stránky výrobceNejnovější články

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.

  Mezinárodní řidičský průkaz

  28.09.2019

  Cestujete mimo Evropu a plánujete v navštívené zemi usednout za volant? Pak budete ke svému českému řidičskému průkazu potřebovat ještě mezinárodní doklad.