Kdo a jak smí zastavit vozidlo?

23.10.2017Ostatní

Máte pocit, že vás na silnici při jízdě autem může zastavit jen policista? Omyl! Toto právo má například i učitelka z mateřské školky či řidič autobusu a vy jste ze zákona povinni zastavit. Výčet osob, které mohou zastavit vozidlo na pozemních komunikacích, stanovuje zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, konkrétně § 79 zákona. Zatímco policista může vozidlo zastavit za účelem namátkové kontroly, ostatní osoby oprávněné k zastavení vozidla však tuto pravomoc nemají.

Kdo a jak smí zastavit vozidlo

Kdo smí zastavit vozidlo?

 1. Uniformovaný policista
 2. Uniformovaný vojenský policista
 3. Uniformovaný strážník obecní policie může zastavit vozidlo pouze ve dvou případech:
  1. zajišťuje bezpečný přechod osob před přechodem pro chodce, pokud to stav přecházejících, nebo situace na přechodu vyžaduje;
  2. jestliže je řidič, nebo jiná osoba v zastavovaném autě podezřelá ze spáchání přestupku, který se týká bezpečnosti a plynulosti provozu na silnici
 4. Zaměstnanec Českých drah v blízkosti železničního přejezdu
 5. Účastník dopravní nehody v případě, že je ohrožena bezpečnost silničního provozu v místě dopravní nehody.
 6. Dopravce, tedy nejčastěji řidič vozidla hromadné dopravy je oprávněn zastavovat vozidla, pokud provozní nebo jiné závažné důvody vyžadují, aby cestující nastoupili či vystoupili mimo zastávku a vstoupili přitom do vozovky.
 7. Vedoucí organizované skupiny školních či předškolních dětí, nebo průvodce zdravotně postižených osob při přecházení vozovky.
 8. Osoba, která je průvodcem vedených nebo hnaných zvířat, může také zastavovat vozidla na pozemních komunikacích, pokud by jinak byla ohrožena bezpečnost provozu.
 9. Osoba, která vykonává práce spojené se správou, údržbou, měřením, opravou a výstavbou pozemních komunikací. Tato osoba musí mít oblečen výstražný oděv v fluorescenční žluté nebo červeno-oranžové barvě s reflexními pásy.
 10. Osoba pověřená obcí k zajištění bezpečného přechodu dětí a mládeže přes silnici v blízkosti školy. Tato osoba musí mít oblečenou reflexní vestu s nápisem “ŠKOLA”.
 11. Uniformovaný celník při výkonu své činnosti
 12. Příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů s vnějším označením

Jak správně vozidlo zastavovat?

Znamení k zastavení vozidla je nutné dávat včas a zřetelně. Osoba zastavující vozidla musí brát ohled na dopravní situaci, tak aby zastavení vozidla neohrozilo bezpečnost na pozemních komunikacích a řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo.

Osoba zastavující vozidla dává k zastavení znamení:

 • vztyčenou paží
 • zastavovacím terčem červené barvy
 • za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybuje v horním půlkruhu
 • kýváním paže nahoru a dolů, nebo vysunutým zastavovacím terčem z jedoucího vozidla
  policista, vojenský policista, celník a strážník obecní policie také rozsvícením nápisu STOP na služebním automobilu při jízdě ve stejném směru jako zastavované vozidlo, a to zepředu i zezadu

Pokud vás oprávněná osoba vyzve k zastavení vozidla, máte ze zákona povinnost zastavit. Dejte si však pozor na případné podvodníky, například člověka v černém tričku s nápisem POLICIE rozhodně nelze považovat za uniformovaného policistu a je jen na vaší dobré vůli, zda zastavíte. Možná se vás chce zeptat na cestu, nebo potřebuje někam svézt.Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.