Časté chyby majitelů dieselů, které mohou zničit motor

18.12.2017Ostatní

Dieselový motor je konstrukčně náročný. Obsahuje spoustu součástek a každá z nich má různé fyzikální vlastnosti. V zimě, kdy je venkovní teplota a teplota rozehřátého motoru o několik desítek stupňů rozdílná, dostává celý systém pěkně zabrat. Řidiči stále opakují stejné chyby. Tím si nepřímo koledují o komplikace v podobě prasklé hlavy válce nebo poškození pístů a takové závady se těžko opravují, je-li to vůbec možné. Na co se vyplatí myslet?

Chyby majitelů dieselů, které mohou zničit motor

Pravidelná údržba

Ještě než se dostaneme k jízdě, je potřeba zajistit údržbu. Například použití nevhodného oleje v zimě způsobí v motoru pořádnou neplechu.
Takže na co si dát pozor:

 • chladící kapalina: začátkem mrazivých měsíců si ověřte stáří a kvalitu vaší chladící kapaliny. Této kapalině se jejím stářím mění vlastnosti. Takže zastaralá kapalina určená do mínus 30 stupňů začne zamrzat už třeba v -10 stupních Celsia. A takové hodnoty nejsou v našich podmínkách nic nečekaného. Chladící kapalinu je vhodné vyměnit každé dva roky. Jak na tom kapalina je vám změří v autoservise nebo si její kvalitu může ověřit testovacím papírkem.
 • olej: kdo lije do motoru dobrý a kvalitní olej má vystaráno. V zimě se doporučuje používat takové oleje, které odolají teplotám aspoň – 20 stupňů. Startovaní v mrazech způsobuje, že se postupně promazávají jednotlivé části motoru. A při použití nekvalitních olejů probíhá takový start v motoru na sucho.
 • nafta: na čerpacích stanicích se v průběhu roku mění třídy prodávaných naft. V zimních měsících si řidiči kupují naftu typu F. Pokud váš vůz někde od léta stál a vy s ním vyrazíte až v zimě, hrozí ucpání filtru motoru krystalky parafínu. Jestli předpověď počasí slibuje úder krutých mrazů, dolévá se do nafty aditivum, které zlepší vlastnosti nafty v nízkých teplotách.

Startování
U dieselových motorů je potřeba nažhavit a to pořádně. Při žhavení nezapínejte vyhřívání oken, radio ani topení. Šetřete akumulátor co nejvíce to jde. Uvádí se, že zatímco v létě trvá žhavení 2 sekundy, v zimě se může tato doba prodloužit i na 20 sekund. Mezi kontrolkami na palubní desce je také jedna, která označuje žhavení, po jejím zhasnutí otočte klíčem do druhé polohy. Vůz nenastartoval? Někde je problém. Jde třeba o špatný stav žhavicích svíček nebo vám ztuhla nafta. V takovém případě nemá smysl, žhavení opakovat.

Jízda
Nejvhodnějším způsobem jak studený motor uvést do chodu je po startu nechat auto chvíli běžet na volnoběh a poté se pomalu rozjet. Dále zařadit vyšší rychlostní stupeň a udržovat otáčky v hodnotách od 2 000 do 2 500. Rozhodně je velká chyba a motor postupně zničí rychlý rozjezd a sešlápnutí pedálu plynu až na podlahu. Vnitřní části motoru a motor samotný je velice složitý mechanismus, který je složený z prvků různých materiálů. Tyto materiály mají odlišnou teplotu zahřátí. Některé z nich se teplem rozpínají. Při rychlém startu se stane, že se písty rychle zahřáté nevlezou do válce, ten je obklopen chladícím pláštěm, takže se zahřívá pomaleji.

Jízda na krátkou vzdálenost
Spolu ze studenými starty auta velmi zatěžuje pojíždění na krátkých vzdálenostech. Vůz se nestačí dostatečně zahřát a už zase chladne. Se studeným motorem se také zvyšuje spotřeba nafty a emise CO2. Dalším faktem je, že olej se do správné provozní teploty dostává až po 15 minutách jízdy. Řidiči, kteří používají vůz hlavně k menším převozům a k ježdění po městě, by nejspíš měli popřemýšlet o benzínovém motoru a to nejen v zimě.

Autům v zimě prospívá plynulá jízda, opatrné a šetrné startování. Pravidelný servis a doplňovaní kvalitních provozních kapalin je klíčem k udržení dieselového motoru v dobré kondici a bez zbytečných závad.Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.