Bezpečnost na železničních přejezdech

15.05.2018Ostatní

Každý rok dojde v místech, kde silnici křižuje železnice, k více než stovce dopravních nehod, při kterých jsou usmrceny desítky lidí. V naprosté většině se jedná o nehody zaviněné řidiči silničních vozidel, případně chodci či cyklisty. Ti nerespektují výstražnou signalizaci a vjíždí na železniční přejezd v době, kdy tam z pohledu zákona nemají co dělat. Snad v domnění, že „to musí stihnout“.

Bezpečnost na železničních přejezdech

Pravidla jízdy přes železniční přejezd

Pravidla chování řidičů na železničních přejezdech a v jejich blízkosti upravuje zákon o silničním provozu. Připomeňme si, co tento zákon řidičům ukládá:

 • Řidič si před železničním přejezdem musí počínat zvlášť opatrně. Musí se zejména přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.
 • Při přejíždění železničního přejezdu a ve vzdálenosti 50 m před ním může jet řidič maximální rychlostí 30 km/h.
 • Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, může jet řidič při přejíždění železničního přejezdu a ve vzdálenosti 50 m před ním rychlostí maximálně 50 km/h.
 • Je-li před železničním přejezdem umístěna značka „Stůj, dej přednost v jízdě“, musí řidič zastavit v místě, odkud má náležitý rozhled na trať.
 • Řidič se nesmí zbytečně zdržovat a prodlužovat dobu přejíždění železničního přejezdu.
 • Na železničním přejezdu a ve vzdálenosti kratší než 15 m před ním a za ním řidič nesmí zastavit a stát.
 • Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí řidič vozidlo odstranit mimo železnici. Pokud to není možné, musí neprodleně zajistit, aby byli před tímto nebezpečím varováni řidiči kolejových vozidel.
 • Na železničním přejezdu ani v jeho těsné blízkosti se řidič nesmí otáčet nebo couvat.

Kdy na přejezd řidič nesmí?

Zákon dále stanovuje situace, ve kterých řidič na železniční přejezd vjíždět nesmí. Jsou to případy, kdy:

 • svítí střídavě přerušovaně dvě červená světla signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
 • je dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,
 • jsou sklopeny závory,
 • se sklápějí nebo zdvihají závory,
 • je vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo je slyšet jeho houkání či pískání (to neplatí v případě, že svítí přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení),
 • zaměstnanec dráhy dává znamení k zastavení vozidla, a to kroužením červeným nebo žlutým praporkem nebo za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem),
 • situace za železničním přejezdem nedovoluje jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.

Nehodovost na železničních přejezdech

Pokud by všichni účastníci silničního provozu dodržovali výše uvedená pravidla a vyvarovali se riskantního chování, k nehodám na přejezdech by zřejmě vůbec nedocházelo. Statistiky z posledních let ukazují, že ročně dochází na železničních přejezdech k více než 160 nehodám, při kterých bývají ročně usmrceny více než tři desítky lidí. Další lidé jsou při těchto nehodách zraněny. V loňském roce došlo k největšímu počtu nehod na železničních přejezdech ve Středočeském kraji, za nímž následují kraje Olomoucký a Královéhradecký. Konkrétní čísla lze vyčíst z níže uvedených tabulek.

RokPočet nehod na železničních přejezdechPočet usmrcených osob při těchto nehodáchPočet zraněných osob při těchto nehodách
20171713483
20161764668
201516532130

(Zdroj dat: Drážní inspekce, Statistiky mimořádných událostí v porovnání let 2017 a 2016, 2016 a 2015; http://www.dicr.cz/statistiky-mimoradnych-udalosti)

KrajPočet nehod na železničních přejezdech v roce 2017Počet usmrcených osob při těchto nehodách v roce 2017Počet zraněných osob při těchto nehodách v roce 2017
Středočeský2959
Olomoucký19417
Královéhradecký1715
Moravskoslezský1625
Ústecký1618
Zlínský15416
Plzeňský1157
Pardubický912
Liberecký902
Jihomoravský753
Jihočeský701
Vysočina622
Karlovarský616
Hlavní město Praha430
Celkem1713483

(Zdroj dat: Drážní inspekce, Statistiky mimořádných událostí v porovnání let 2017 a 2016; http://www.dicr.cz/statistiky-mimoradnych-udalosti)Nejnovější články

  Jak opravit defekt pneumatiky bez rezervy

  24.05.2019

  V současnosti dle aktualizované vyhlášky nemusíte mít ve voze plnohodnotné náhradní kolo. Co ale dělat, když bez rezervy píchnete?

  Dodržování bezpečné vzdálenosti

  23.05.2019

  Nedodržení dostatečného odstupu mezi vozidly je často příčinou dopravní nehody. Doporučené dvě sekundy dodržuje jen minimum řidičů.

  Proč nešetřit na povinném ručení?

  15.05.2019

  Mezi majiteli vozidel se najdou lidé, kteří neplatí povinné pojištění vozidla. Nakonec ale stejně neušetří, naopak mohou o hodně přijít.

  Senioři za volantem

  02.05.2019

  I když za svůj život najeli mnoho kilometrů, patří senioři mezi nejohroženější skupinu řidičů. Projekt Jedu s dobou jim pomáhá ulehčit řízení.