Prošlá technická - co hrozí?

16.08.2019Ostatní

Technická kontrola osobního automobilu probíhá od první registrace vozu poprvé po 4 letech a následně už každé další dva roky. Roční období se střídají rychleji než sami majitelé vozů stačí vůbec vnímat a toho, že opět minuly dva roky od poslední technické kontroly, si kolikrát všimnou pozdě. Co dělat v situaci, kdy zjistíte, že máte prošlou technickou již několik týdnů? Vozidlo bez platné technické nemá podle zákona na silnici co dělat a nezáleží na tom, jestli je prošlá měsíc nebo půl roku.

Jízda s propadlou technickou

Doba platnosti technické podle druhu vozidla

Pravidelné lhůty, ve kterých je podle zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích stanovena povinná technická kontrola, jsou odlišné v závislosti na druhu vozidla.

Druh vozidla První technická kontrolaNásledující technické kontroly
osobní automobilpo 4 letechpo 2 letech
nákladní automobil do 3,5 tuny
motocykl nad 50 cm3
přípojné vozidlo do 3,5 tuny
nákladní automobil nad 3,5 tunypo 1 roce
autobus
vozidlo taxislužby
vozidlo s právem přednosti v jízdě
přípojné vozidlo nad 3,5 tuny
nebrzděný přívěs do 750 kgpo 6 letechpo 4 letech
motocykl do 50 m3

Ve velkém technickém průkazu naleznete informace, kdy byla naposledy provedena technická kontrola a měsíc a rok vypršení její platnosti.

Co hrozí při jízdě s propadlou technickou

 • Pokud vás zastaví policie a při běžné kontrole zjistí, že máte propadlou technickou, nicméně vaše vozidlo je technicky v pořádku, hrozí vám pokuta v řádech tisíců korun.
 • Ohrožuje-li vaše vozidlo svým neuspokojivým technickým stavem a s propadlou technickou kontrolou ostatní účastníky silničního provozu, hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč, přičtení 5 bodů, případně i zákaz řízení v délce 6 – 12 měsíců.
 • Způsobíte-li dopravní nehodu s vozidlem bez technické kontroly, má pojišťovna právo odmítnout úhradu pro porušení smluvních podmínek. Škodu musí proplatit majitel vozu s propadlou technickou kontrolou.

Co oficiálně dělat po zjištění propadlé technické kontroly

Automobil by měl být odstaven mimo pozemní komunikaci včetně veřejných parkovišť a po domluvení termínu technické kontroly na stanici technické kontroly by měl majitel vozidlo na místo dopravit na odtahovém voze. Většina řidičů však na přejezd volí snazší, ale riskantnější cestu a na krátký přesun z místa na místo usednou za volant.

Co se děje na technické kontrole

 • identifikace vozu – kontrola SPZ, VIN kódu, stavu tachometru
 • kontrola brzd
 • kontrola řízení
 • stav skel, zrcátek, výhled řidiče
 • stav osvětlení
 • kontrola kol, pneumatik a nápravy
 • stav podvozku a karoserie
 • kontrola motoru
 • kontrola povinné výbavy

Jak projít technickou bez problémů

 1. Nezapomeňte: velký technický průkaz, malý technický průkaz, doklady o homologaci nástaveb či doplňků
 2. Vozidlo by mělo být uklizené, motor i karoserie čistá
 3. Zkontrolujte předem případný únik kapalin, funkčnost světel, odstraňte neplatné dálniční známky (pokud jste tak již neučinili), zkontrolujte nahuštění pneumatik a hloubku vzorku, funkčnost stěračů atd.
 4. Odstraňte nehomologované doplňky (spoilery, polepy skel apod.)


Nejnovější články

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.

  Mezinárodní řidičský průkaz

  28.09.2019

  Cestujete mimo Evropu a plánujete v navštívené zemi usednout za volant? Pak budete ke svému českému řidičskému průkazu potřebovat ještě mezinárodní doklad.