Jak je to s rekonstrukcí dálnice D1

23.04.2018Ostatní

Kdo jezdí pravidelně po D1, má asi o zábavu postaráno. Na naší nejdelší dálnici právě probíhá obrovská rekonstrukce, která přináší své oběti v podobě nekončících kolon. Prázdninové měsíce na tom nebudou o moc lépe, ale mysleme pozitivně, až to bude hotové a jednou určitě bude, pojede to tam snad jako po másle. Jak opravy probíhají, a kde hledat aktuální informace o uzavírkách?

Rekonstrukce dálnice D1

Dálnice D1

je naší nejstarší a nejdelší dálnicí. Stavět se začala v roce 1939, plánovalo se spojení Prahy a Podkarpatské Rusi. Práce přerušila 2. světová válka, po ní se začalo pomalu znovu. Rok 1950 znamenal definitivní zastavení prací na ní a konečně roku 1963 se začalo se stavbou D1 počítat a byla schválena síť českých dálnic. Oproti začátkům stavby došlo samozřejmě ke změnám trasy a to je důvod proč dodnes vídáme rozestavěné, opuštěné, staré mosty, které jsou nepoužívané. Všichni určitě známe most, kterým se protancoval ve svém videoklipu Petr Kotvald v písničce Mumuland, mostu se říká také Hitlerův most a stavěl se původně přes vodní nádrž Švihov. Ale zpátky k naší dálnici plány její trasy se změnily ještě několikrát za uplynulé roky. Dnes mluvíme o nejvytíženější dálnici vedoucí z Prahy do Brna.

Co je potřeba opravit?

Každý kdo jel v minulém desetiletí po D1, musí uznat, že byla opravdu v hrozném stavu a její rekonstrukce je nezbytná. Jasně, že pro spoustu řidičů opravy a úpravy přináší nepříjemná omezení, objížďky a podobně, plánované dokončení je datováno k roku 2021, bohužel už dnes začíná být jasné, že se to nestihne, no musíme doufat.

Co se přesně opravuje:

 • na dálnici je potřeba kompletně vyměnit povrch
 • mění se svodidla, odvodnění, kanalizace s doplněním bezpečnostních prvků
 • upravují se odbočovací a připojovací pruhy
 • modernizace vyžaduje rozšíření o 0,75 m z každé strany dálnici, aby bylo možné vést dopravu při uzavírkách v režimu 2+2, proto musí být postaveny nové širší mosty, které budou mít
 • rezervu pro budoucí 3 pruhy z každé strany.
 • musí se udělat nové značení spolu s SOS hláskami
 • mění se všechno kabelové vedení, které je ve středním dělícím pásu

Jak modernizace probíhá:

Celá akce je rozdělena na 21 dílčích mezikřižovatkových úseků. Podmínkou je, že součástí opravovaného úseku musí být vždy jedna mimoúrovňová křižovatka, proto se stanovují začátky a konce staveb na úsecích, ty jsou dlouhé od 3 do 15 kilometrů.

Co dokončená dálnice přinese:

V budoucnu se můžeme těšit na moderní dálnici, která bude bezpečná, pojedeme po hladkém povrchu, už nebude hrozit zpomalení řidičů kolonami, ty bude možné vést v režimu 2+2 a tím se dosáhne plynulého provozu i při případných omezeních. A mimo to všechno do státní pokladny poputují příjmy z mýtného.

Mapa modernizace D1

Mapa modernizace D1

zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/

Na mapě dálnice D1 vidíme rozdělení úseků, které se opravovaly a ještě opravovat budou. Aktuálně probíhající opravy jsou vyznačeny červeně, modrá dvojitá čára představuje hotové úseky.

Aktuální omezení

Úsek dálnice datum omezení objížďky za uzavřené nájezdy a sjezdy vedení dopravy
Úsek 04, EXIT 34 Ostředek – EXIT 41 Šternov 2.4. – 22.7. – za výjezdovou větev  MÚK* Ostředek (EXIT 34) vlevo se pojede MÚK Hvězdonice ( EXIT 29 vč. silnice II/109)

-za výjezdovou větev MÚK Šternov (EXIT 41) vpravo se pojede MÚK Psáře (EXIT 49 vč. silnice II/125)

-za nájezdovou větev MÚK Šternov (EXIT 41 vpravo:MÚK Šternov (EXIT 49 vč. silnice II/111) – D1 – MÚK Ostředek (EXIT 34 vč. silnice II/110) – D1

– 2+2 na pravém pásu (směr Brno)

– modernizace levého pásu (směr Praha)

Úsek 10, EXIT 75 Hořice – EXIT 81 Koberovice 1.4. – 20.7. za nájezdovou větev MÚK Koberovice (EXIT 81) vpravo: silnice II/130 – silnice III/12938 (Jiřice – Spečice) – místní komunikace v ul. Zahradní (Humpolec – silnice II/219 – silnice I/134 – MÚK Humpolec (EXIT 90) – 2+2 na levém pásu (směr Praha)

-modernizace pravého pásu (směr Brno)

Úsek 15, EXIT 112 Jihlava – EXIT 119 Velký Beranov 18.3. – 22.6. za výjezdovou větev MÚK Velký Beranov (EXIT 119) vpravo: MÚK Velký Beranov (EXIT 119)-D1-MÚK Měřín (EXIT 134 vč. silnice II/348)-D1 -2+2 na levém pásu (směr Praha)

-modernizace pravého pásu (směr Brno)

Úsek 20,  EXIT 146 Velké Meziříčí východ – EXIT 153 Lhotka 2.4. – 17.7. -za nájezdovou větev MÚK Lhotka (EXIT 153 vlevo) od ní bude provoz veden vlevo po silnici II/390 přes obec Tasov a dále po silnici II/392 přes Dolní Heřmanice do Val. Meziříčí-východ (EXIT 146), kde se vozidla vrátí na dálnici

-od 18.6.-17.7.) za výjezdovou větev MÚK Lhotka (EXIT 153) vlevo: provoz bude veden od MÚK Velká Bíteš (EXIT 162 po silnici I/37 do obce Osová Bítyška a dál po II/390 obce Tasov

-2+2 na pravém pásu (směr Brno)

-modernizace levého jízdního pásu (směr Praha)

*MÚK – mimo proudová křižovatka
zdroj: https://www.novad1.cz/

Kde najdete aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních?

 • Aplikace – Ředitelství silnic a dálnic nabízí hned několik aplikací, které jsou mapové, zobrazují silniční síť ČR, kromě dálnic zde můžete také vidět silnice I.,II. a III. třídy. Aktualizace dat probíhá 2krát ročně vždy v dubnu a říjnu. Denně aktuální data, která jsou přebírána z aplikací CEU a IS dálnice najdete v aplikaci Aktuální uzavírky.
 • Na internetových stránkách dopravniinfo.cz může sledovat data z kamerového přenosu, řidič se smí podívat na sjízdnost komunikací.
 • Portál www.d1.dd.cz přináší informace aktualizované každých pět minut, specializují se na celkovou dopravní situaci na D1, kromě oprav i sledují i dopravní nehody.


Nejnovější články

  Teplota barvy pouličního osvětlení

  20.09.2018

  Veřejné osvětlení představuje největší zdroj umělého světla ve venkovním prostředí. Nejvíce se používají výbojky sodíkové s typicky oranžovou barvou.

  Co za další investice je potřeba po koupi vozu

  18.09.2018

  S koupí vozu investice do jeho pořízení bohužel nekončí. Na jaké další výdaje se musíte připravit?

  Čím jezdili čeští prezidenti

  12.09.2018

  Za sto let trvání republiky používali její nejvyšší představitelé nejen vozy české výroby. Na Pražském hradě jsme mohli spatřit i Mercedes-Benz, BMW nebo Renault.

  Ceny pohonných hmot ve světě

  06.09.2018

  Pokud si často stěžujete na ceny pohonných hmot v Česku, pak vězte, že může být i hůř. Ale samozřejmě také lépe. Jak jsou na tom ceny v jednotlivých zemích?