Jak je to s rekonstrukcí dálnice D1

23.04.2018Ostatní

Kdo jezdí pravidelně po D1, má asi o zábavu postaráno. Na naší nejdelší dálnici právě probíhá obrovská rekonstrukce, která přináší své oběti v podobě nekončících kolon. Prázdninové měsíce na tom nebudou o moc lépe, ale mysleme pozitivně, až to bude hotové a jednou určitě bude, pojede to tam snad jako po másle. Jak opravy probíhají, a kde hledat aktuální informace o uzavírkách?

Rekonstrukce dálnice D1

Dálnice D1

je naší nejstarší a nejdelší dálnicí. Stavět se začala v roce 1939, plánovalo se spojení Prahy a Podkarpatské Rusi. Práce přerušila 2. světová válka, po ní se začalo pomalu znovu. Rok 1950 znamenal definitivní zastavení prací na ní a konečně roku 1963 se začalo se stavbou D1 počítat a byla schválena síť českých dálnic. Oproti začátkům stavby došlo samozřejmě ke změnám trasy a to je důvod proč dodnes vídáme rozestavěné, opuštěné, staré mosty, které jsou nepoužívané. Všichni určitě známe most, kterým se protancoval ve svém videoklipu Petr Kotvald v písničce Mumuland, mostu se říká také Hitlerův most a stavěl se původně přes vodní nádrž Švihov. Ale zpátky k naší dálnici plány její trasy se změnily ještě několikrát za uplynulé roky. Dnes mluvíme o nejvytíženější dálnici vedoucí z Prahy do Brna.

Co je potřeba opravit?

Každý kdo jel v minulém desetiletí po D1, musí uznat, že byla opravdu v hrozném stavu a její rekonstrukce je nezbytná. Jasně, že pro spoustu řidičů opravy a úpravy přináší nepříjemná omezení, objížďky a podobně, plánované dokončení je datováno k roku 2021, bohužel už dnes začíná být jasné, že se to nestihne, no musíme doufat.

Co se přesně opravuje:

 • na dálnici je potřeba kompletně vyměnit povrch
 • mění se svodidla, odvodnění, kanalizace s doplněním bezpečnostních prvků
 • upravují se odbočovací a připojovací pruhy
 • modernizace vyžaduje rozšíření o 0,75 m z každé strany dálnici, aby bylo možné vést dopravu při uzavírkách v režimu 2+2, proto musí být postaveny nové širší mosty, které budou mít
 • rezervu pro budoucí 3 pruhy z každé strany.
 • musí se udělat nové značení spolu s SOS hláskami
 • mění se všechno kabelové vedení, které je ve středním dělícím pásu

Jak modernizace probíhá:

Celá akce je rozdělena na 21 dílčích mezikřižovatkových úseků. Podmínkou je, že součástí opravovaného úseku musí být vždy jedna mimoúrovňová křižovatka, proto se stanovují začátky a konce staveb na úsecích, ty jsou dlouhé od 3 do 15 kilometrů.

Co dokončená dálnice přinese:

V budoucnu se můžeme těšit na moderní dálnici, která bude bezpečná, pojedeme po hladkém povrchu, už nebude hrozit zpomalení řidičů kolonami, ty bude možné vést v režimu 2+2 a tím se dosáhne plynulého provozu i při případných omezeních. A mimo to všechno do státní pokladny poputují příjmy z mýtného.

Mapa modernizace D1

Mapa modernizace D1

zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/

Na mapě dálnice D1 vidíme rozdělení úseků, které se opravovaly a ještě opravovat budou. Aktuálně probíhající opravy jsou vyznačeny červeně, modrá dvojitá čára představuje hotové úseky.

Aktuální omezení

Úsek dálnicedatum omezeníobjížďky za uzavřené nájezdy a sjezdyvedení dopravy
Úsek 04, EXIT 34 Ostředek – EXIT 41 Šternov2.4. – 22.7.– za výjezdovou větev  MÚK* Ostředek (EXIT 34) vlevo se pojede MÚK Hvězdonice ( EXIT 29 vč. silnice II/109)

-za výjezdovou větev MÚK Šternov (EXIT 41) vpravo se pojede MÚK Psáře (EXIT 49 vč. silnice II/125)

-za nájezdovou větev MÚK Šternov (EXIT 41 vpravo:MÚK Šternov (EXIT 49 vč. silnice II/111) – D1 – MÚK Ostředek (EXIT 34 vč. silnice II/110) – D1

– 2+2 na pravém pásu (směr Brno)

– modernizace levého pásu (směr Praha)

Úsek 10, EXIT 75 Hořice – EXIT 81 Koberovice1.4. – 20.7.za nájezdovou větev MÚK Koberovice (EXIT 81) vpravo: silnice II/130 – silnice III/12938 (Jiřice – Spečice) – místní komunikace v ul. Zahradní (Humpolec – silnice II/219 – silnice I/134 – MÚK Humpolec (EXIT 90)– 2+2 na levém pásu (směr Praha)

-modernizace pravého pásu (směr Brno)

Úsek 15, EXIT 112 Jihlava – EXIT 119 Velký Beranov18.3. – 22.6.za výjezdovou větev MÚK Velký Beranov (EXIT 119) vpravo: MÚK Velký Beranov (EXIT 119)-D1-MÚK Měřín (EXIT 134 vč. silnice II/348)-D1-2+2 na levém pásu (směr Praha)

-modernizace pravého pásu (směr Brno)

Úsek 20,  EXIT 146 Velké Meziříčí východ – EXIT 153 Lhotka2.4. – 17.7.-za nájezdovou větev MÚK Lhotka (EXIT 153 vlevo) od ní bude provoz veden vlevo po silnici II/390 přes obec Tasov a dále po silnici II/392 přes Dolní Heřmanice do Val. Meziříčí-východ (EXIT 146), kde se vozidla vrátí na dálnici

-od 18.6.-17.7.) za výjezdovou větev MÚK Lhotka (EXIT 153) vlevo: provoz bude veden od MÚK Velká Bíteš (EXIT 162 po silnici I/37 do obce Osová Bítyška a dál po II/390 obce Tasov

-2+2 na pravém pásu (směr Brno)

-modernizace levého jízdního pásu (směr Praha)

*MÚK – mimo proudová křižovatka
zdroj: https://www.novad1.cz/

Kde najdete aktuální informace o uzavírkách a dopravních omezeních?

 • Aplikace – Ředitelství silnic a dálnic nabízí hned několik aplikací, které jsou mapové, zobrazují silniční síť ČR, kromě dálnic zde můžete také vidět silnice I.,II. a III. třídy. Aktualizace dat probíhá 2krát ročně vždy v dubnu a říjnu. Denně aktuální data, která jsou přebírána z aplikací CEU a IS dálnice najdete v aplikaci Aktuální uzavírky.
 • Na internetových stránkách dopravniinfo.cz může sledovat data z kamerového přenosu, řidič se smí podívat na sjízdnost komunikací.
 • Portál www.d1.dd.cz přináší informace aktualizované každých pět minut, specializují se na celkovou dopravní situaci na D1, kromě oprav i sledují i dopravní nehody.


Nejnovější články

  Typy řidičského oprávnění

  13.09.2019

  V Česku můžete vybírat hned z několika skupin a podskupin řidičského oprávnění. Nejčastěji se setkáváme s řidičským průkazem skupiny B.

  Jak se chovat na železničním přejezdu?

  12.09.2019

  Bezpečné přejetí železničního přejezdu má svá pravidla. Důležitá je opatrnost, sledování světelné výstrahy a rychlé jednání v případě uvíznutí na kolejích.

  Nejlepší vozidlo pro převoz domácích mazlíčků

  10.09.2019

  Bezpečnost a dostatek prostoru ve voze je pro majitele psů jedním z důležitých faktorů při výběru toho nejvhodnějšího kandidáta.

  Dodržování bezpečné vzdálenosti

  05.09.2019

  Nedodržení bezpečné vzdálenosti je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod v Česku. Pomůckou pro řidiče, jak odstup určit, je pravidlo 2 sekund.