Bezpečná vzdálenost a jak ji dodržet

05.09.2019Povinné ručení

Dodržování dostatečného rozestupu mezi dvěma vozidly je jedním ze základním pilířů bezpečné jízdy. Byť je dokonce dáno zákonem, v praxi se většinou setkáváme s řidiči, kteří toto pravidlo nerespektují a riskují tak dopravní nehodu. Ministerstvo dopravy si proto hodlá vynutit jeho dodržování zpřísněním trestu za jeho porušení. Nově by řidič mohl dostat 4 trestné body a zaplatit pokutu ve výši 2500 korun.

Dodržování bezpečné vzdálenosti

Dobrou pomůckou, jak si uhlídat správnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi, je pravidlo 2 sekund. Jeho podstata je velice jednoduchá a vychází z vědeckých studií. Stačí si na silnici najít statický objekt jako třeba strom, patník, dopravní značku, billboard a sledovat, kdy ho mine auto před vámi. Od toho okamžiku začněte odpočítávat dobu, než k danému objektu dorazíte vy se svým vozem. Čas, který naměříte, by neměl jít pod 2 sekundy. Proč zrovna 2 sekundy?

 • podle studií člověk potřebuje minimálně 0,75 sekundy na to, aby jeho mozek zareagoval na nebezpečí
 • dalších 0,75 sekund pak má řidič na to, aby informaci zpracoval a rozhodl se, jak ji řešit
 • minimálně 0,1 sekundy potom trvá, než začnou brzdy intenzivně pracovat, brzdy autobusů či nákladních vozů potřebují na aktivaci dokonce 0,6 sekundy

Nutno ale dodat, že 2 sekundy by měly postačit řidiči plně soustředěnému, jedná se proto o minimální dobu, ideální je si k naměřenému času ještě jednu sekundu přidat. Jedete-li za zhoršených povětrnostních podmínek, za snížené viditelnosti nebo řídíte vůz o velké hmotnosti, měl by být odstup ještě o něco větší, počítejte klidně i s 5 sekundami.

Nově jako přestupek

V současné době je pojem bezpečná vzdálenost v zákoně definován velmi obecně, policie proto ani její nedodržení nemá na základě čeho potrestat. S novelou silničního zákona by ale jistá konkretizace mohla přijít. Nákladní vozidla by měla při rychlosti vyšší než 50 km/h dodržovat rozestup v délce alespoň 50 metrů, osobní vozy pak při rychlosti více jak 80 km/h minimálně 30 metrů.

Jak ale v praxi bude policie vyhodnocovat, zda řidič skutečně dodržel bezpečnou vzdálenost, není úplně jasné. Pomoci by mělo svislé dopravní značení “Bezpečný odstup”, toho ale na českých silnicích mnoho nevídáme. Značek proto bude muset výrazně přibýt.

Při řízení myslete na to, že dodržováním bezpečné vzdálenosti výrazně snižujete riziko nehody. Pokud spěcháte a snažíte se “lepením se na zadek” řidiče jedoucího před vámi trochu popostrčit, uvědomte si, že ho vystavujete tlaku a ten pak může ve stresu zazmatkovat a způsobit nehodu. Za to vám pár minut zpoždění nestojí.Nejnovější články

  Typy řidičského oprávnění

  13.09.2019

  V Česku můžete vybírat hned z několika skupin a podskupin řidičského oprávnění. Nejčastěji se setkáváme s řidičským průkazem skupiny B.

  Jak se chovat na železničním přejezdu?

  12.09.2019

  Bezpečné přejetí železničního přejezdu má svá pravidla. Důležitá je opatrnost, sledování světelné výstrahy a rychlé jednání v případě uvíznutí na kolejích.

  Nejlepší vozidlo pro převoz domácích mazlíčků

  10.09.2019

  Bezpečnost a dostatek prostoru ve voze je pro majitele psů jedním z důležitých faktorů při výběru toho nejvhodnějšího kandidáta.

  Kurzy pro seniory – Jedu s dobou

  03.09.2019

  Naučte se kontrolovat svůj vůz i za nepříznivých podmínek. Pro seniory nad 65 let je na 8 polygonech v ČR k dispozici bezplatný kurz Jedu s dobou.