Bonus a malus u povinného ručení

14.09.2017

Cena povinného ručení závisí na několika faktorech. Jedním z nich je doba, po kterou pojistník brázdí silnice bez nehod, tedy tzv. bezeškodní průběh pojištění. Za ohleduplnou jízdu bez nehod jsou řidiči odměňováni slevou na pojistném. Opačným způsobem se do ceny pojistného promítá zaviněná dopravní nehoda.

Bonus a malus u povinného ručení

Jak to funguje?

Bonus vyjadřuje slevu na pojistném, kterou poskytuje pojišťovna řidičům za každých 12 měsíců, během kterých nezavinili žádnou dopravní nehodu. Jezdíte-li dlouhodobě bez nehod, můžete u některých pojišťoven získat slevu na pojistném až 60 %.

Pokud ale naopak způsobíte dopravní nehodu, pojišťovna vám z nasbíraných bonusových měsíců určitý počet měsíců odečte. Za každou nehodu můžete přijít až o 36 měsíců a tím pádem i o vaši slevu na pojistném. V případě, že počet záporných měsíců převýší a dostanete se do mínusu, jedná se o malus a přirážce k pojistnému se nevyhnete.

Počet nasbíraných měsíců pokrácený podle množství zaviněných nehod se označuje termínem rozhodná doba. V konkrétních příkladech vypadá rozhodná doba takto:

  • po 5 letech jízdy bez nehod se rozhodná doba rovná 60 měsícům
  • po 5 letech jízdy s 1 zaviněnou dopravní nehodou se rozhodná doba může rovnat až 24 měsícům (60 – 36 = 24)
  • po 1 roce jízdy s 1 zaviněnou dopravní nehodou se délka rozhodné doby může dostat do záporných hodnot a bude se jednat o malus (12 – 36 = -24)

Bonus přechází s vámi

Co se stane s vaším bonusem v případě, že auto prodáte a odhlásíte nebo přejdete k jiné pojišťovně? O svůj bonus v žádném případě nepřijdete. Bonus totiž není vázán ke konkrétnímu autu ani ke konkrétní pojišťovně, ale vztahuje se k provozovateli vozidla, který je zapsán v pojistné smlouvě (k pojistníkovi). U fyzických osob je bonus evidován pod rodným číslem, u právnických osob a OSVČ nahrazuje rodné číslo IČO.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Jak zjistit výši bonusu?

Průběh dosavadní doby pojištění je evidován v databázi České kanceláře pojistitelů, kde si pojišťovna může výši vašeho bonusu ověřit. Při ukončení smlouvy o povinném ručení by vám také pojišťovna měla vystavit potvrzení o bezeškodním průběhu pojištění, které poslouží jako podklad pro vaše další sjednané povinné ručení.

S ověřením výše bonusu se můžete obrátit i na nás. Stačí, když nám na sebe zanecháte kontakt a zbytek necháte na nás.

Příklad na závěr

Jak konkrétně může vaše zodpovědná jízda ovlivnit cenu pojištění, ukazuje následující tabulka. Příklad uvažuje třicetiletého řidiče z Prahy, který si sjednává základní variantu povinného ručení na svou 5 let starou Octavii. V prvním případě se jedná o jeho vůbec první povinné ručení, druhý případ ukazuje pojistné po dvou letech bez nehod a poslední případ pojistné po pěti letech jízdy bez nehod.

Roční pojistné bez bonusu Roční pojistné s bonusem 24 měsíců Roční pojistné s bonusem 60 měsíců Roční pojistné s max. slevou za max. bonus
Slavia základ 5.870 Kč 5.282 Kč 4.403 Kč 2.935 Kč
ČSOB Standard 7.451 Kč 5.401 Kč 4.200 Kč 3.651 Kč
AXA Standard 8.693 Kč 7.849 Kč 4.473 Kč 3.207 Kč