Bonus a malus u povinného ručení

14.09.2017Povinné ručení

Cena povinného ručení závisí na několika faktorech. Jedním z nich je doba, po kterou pojistník brázdí silnice bez nehod, tedy tzv. bezeškodní průběh pojištění. Za ohleduplnou jízdu bez nehod jsou řidiči odměňováni slevou na pojistném. Opačným způsobem se do ceny pojistného promítá zaviněná dopravní nehoda.

Bonus a malus u povinného ručení

Jak to funguje?

Bonus vyjadřuje slevu na pojistném, kterou poskytuje pojišťovna řidičům za každých 12 měsíců, během kterých nezavinili žádnou dopravní nehodu. Jezdíte-li dlouhodobě bez nehod, můžete u některých pojišťoven získat slevu na pojistném až 60 %.

Pokud ale naopak způsobíte dopravní nehodu, pojišťovna vám z nasbíraných bonusových měsíců určitý počet měsíců odečte. Za každou nehodu můžete přijít až o 36 měsíců a tím pádem i o vaši slevu na pojistném. V případě, že počet záporných měsíců převýší a dostanete se do mínusu, jedná se o malus a přirážce k pojistnému se nevyhnete.

Počet nasbíraných měsíců pokrácený podle množství zaviněných nehod se označuje termínem rozhodná doba. V konkrétních příkladech vypadá rozhodná doba takto:

 • po 5 letech jízdy bez nehod se rozhodná doba rovná 60 měsícům
 • po 5 letech jízdy s 1 zaviněnou dopravní nehodou se rozhodná doba může rovnat až 24 měsícům (60 – 36 = 24)
 • po 1 roce jízdy s 1 zaviněnou dopravní nehodou se délka rozhodné doby může dostat do záporných hodnot a bude se jednat o malus (12 – 36 = -24)

Bonus přechází s vámi

Co se stane s vaším bonusem v případě, že auto prodáte a odhlásíte nebo přejdete k jiné pojišťovně? O svůj bonus v žádném případě nepřijdete. Bonus totiž není vázán ke konkrétnímu autu ani ke konkrétní pojišťovně, ale vztahuje se k provozovateli vozidla, který je zapsán v pojistné smlouvě (k pojistníkovi). U fyzických osob je bonus evidován pod rodným číslem, u právnických osob a OSVČ nahrazuje rodné číslo IČO.

Jak zjistit výši bonusu?

Průběh dosavadní doby pojištění je evidován v databázi České kanceláře pojistitelů, kde si pojišťovna může výši vašeho bonusu ověřit. Při ukončení smlouvy o povinném ručení by vám také pojišťovna měla vystavit potvrzení o bezeškodním průběhu pojištění, které poslouží jako podklad pro vaše další sjednané povinné ručení.

S ověřením výše bonusu se můžete obrátit i na nás. Stačí, když nám na sebe zanecháte kontakt a zbytek necháte na nás.

Příklad na závěr

Jak konkrétně může vaše zodpovědná jízda ovlivnit cenu pojištění, ukazuje následující tabulka. Příklad uvažuje třicetiletého řidiče z Prahy, který si sjednává základní variantu povinného ručení na svou 5 let starou Octavii. V prvním případě se jedná o jeho vůbec první povinné ručení, druhý případ ukazuje pojistné po dvou letech bez nehod a poslední případ pojistné po pěti letech jízdy bez nehod.

Roční pojistné bez bonusu Roční pojistné s bonusem 24 měsíců Roční pojistné s bonusem 60 měsíců Roční pojistné s max. slevou za max. bonus
Slavia základ 5.870 Kč 5.282 Kč 4.403 Kč 2.935 Kč
ČSOB Standard 7.451 Kč 5.401 Kč 4.200 Kč 3.651 Kč
AXA Standard 8.693 Kč 7.849 Kč 4.473 Kč 3.207 Kč


Nejnovější články

  Auto z autopůjčovny- několik rad

  18.05.2018

  Chcete na dovolené poznat místní kulturu a krásy přírody? Ideálním způsobem, jak se pohybovat v zahraničí je autem, přinášíme několik rad k jeho půjčení.

  Celosvětově nejzajímavější mosty

  16.05.2018

  Historicky první mosty tvořily kmeny stromů spadlé přes řeku. Kam až se posunuly světové možnosti ve stavbě, sloužící k překonání různorodé překážky?

  Bezpečnost na železničních přejezdech

  15.05.2018

  Ročně jsou při nehodách na přejezdech usmrceny desítky osob. Spíše než neznalost silničních pravidel je příčinou nehod riskantní chování řidičů.

  eCall – zařízení zachraňující lidské životy

  03.05.2018

  eCall je systém zabudovaný ve vozidle, který dokáže přivolat pomoc i v případě, že je řidič v bezvědomí. Povinně je zaveden od 1. 4. 2018.