ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Hlavní městoMoskva
MěnaRuský rubl (RUB) - kurzy měn
Počet obyvatel146 544 710
Rozloha17 125 191 km²
Úřední jazykruština
Časový posun+1 hod v době letního času, +2 hod v době zimního času
VízumANO
Pas nebo OPPAS
RYCHLOSTNÍ LIMITY
   motocykl
60
90
110
110
   auto
60
90
110
110
   do 3,5 t
60
90
110
110
   do 3,5 t
60
70
90
90
   nad 3,5 tneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   autobusyneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno

Výjimky a další pravidla pro rychlostí limity

Pro řidiče osobních vozidel s praxí kratší než 2 roky platí 70 km/hod mimo obec a 90 km/hod na rychlostní komunikaci a dálnici.

Mýtné

Je nutné platit mýtné.

Bezpečnostní pásy

neuvedeno

Telefonování za jízdy

neuvedeno

Zimní pneumatiky

Povinné od prosince do února podle nařízení dopravní policie

Bezpečnostní helmy

neuvedeno

Celní a jiné limity

Dovážené alkoholické nápoje v množství převyšujícím 2 litry.

Dovážené tabákové výrobky v množství převyšujícím 50 doutníků + 100 cigár + 200 cigaret + 0,25 kg tabáku (v případě dovozu tabákových výrobků pouze jednoho druhu v množství, převyšujícím 100 doutníků nebo 200 cigár nebo 400 cigaret nebo 0,5 kg tabáku);

Naše doporučení

Rozhodnete-li se pro cestu do Ruska autem, počítejte s velmi častou místní kriminalitou a korupčními praktikami policie a jiných veřejných složek. Vyplatí se mít kromě povinného ručení sjednané také dobře nastavené havarijní pojištění. Vzhledem ke krutým zimám se připravte na náročné dopravní podmínky, údržba silnic bývá velmi nebezpečná a ne vždy se povede tak, aby silnice byla použitelná. Ruští řidiči jsou navíc velmi bezohlední a dopravní značení dosti mizerné. Proto buďte obezřetní a jezděte opatrně. Na hromadu omezení a hustý provoz se připravte na silnicích v hlavním městě Moskva a v jiných velkých městech. Podle informací z MZV je nutné v krizových situacích počítat s tím, že záchranná služba či odtahová služba přijede s velkým zpožděním. Co se týče bezpečnosti, zvýšené riziko vám hrozí, pokud se budete pohybovat v blízkosti hranic s Ukrajinou, zejména v Rostovské oblasti. Celkově v Rusku se vyplatí cestovat ve skupině a rozhodně neupozorňovat na fakt, že jste cizinci. Zejména homosexuálové by si měli dávat pozor, ruští občané homosexualitu příliš neakceptují a jsou případy napadení a násilí na těchto jedincích. V Rusku je zakázané fotit si vojenské zóny, mosty, přístavy a letiště, hrozí vám za to dokonce pokuta. Cestovatelům se doporučuje zaregistrovat se v databázi DROZD na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.