ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Hlavní městoMonako
MěnaEuro (EUR) - kurzy měn
Počet obyvatel36 950
Rozloha2,04 km²
Úřední jazykfrancouzština
Časový posun0
VízumNE
Pas nebo OPPAS nebo OP
RYCHLOSTNÍ LIMITY
   motocykl
50
90
110
130
   auto
50
90
110
130
   do 3,5 t
50
90
110
130
   do 3,5 tneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   nad 3,5 t
50
80
80
90
   autobusy
50
90
90
100

Výjimky a další pravidla pro rychlostí limity

Při jízdě mimo obec platí, že motocykly a vozidla do 3,5 tun musí za deště nebo na mokré vozovce jet maximální rychlostí 80 km/hod a při viditelnosti do 50 m 50 km/hod.
Na rychlostní komunikaci a na dálnici platí, že motocykly a vozidla do 3,5 tun musí za deště nebo na mokré vozovce jet maximální rychlostí 100 km/hod a při viditelnosti do 50 m 50 km/hod.
Městské a dálkové autobusy, v nichž je povoleno stání cestujících, musí jet mimo obec a na dálnici maximální rychlostí 70 km/hod.

Mýtné

Není nutné platit mýtné.

Bezpečnostní pásy

Použití bezpečnostních pásů je vyžadováno.

Telefonování za jízdy

Pouze s handsfree a bluetooth. Používání sluchátek, ať již při volání nebo pro poslech hudby, je zakázáno.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky nejsou povinné.

Bezpečnostní helmy

NE pro cyklisty (povinná helma odpovídající normě pro děti do 12 let)

Celní a jiné limity

Podle francouzských předpisů:10 litrů destilátů, 20 litrů alkoholizovaného vína, 90 litrů vína (včetně max. 60 litrů šumivého vína), 110 litrů piva

Podle francouzských předpisů: 800 cigaret, 400 doutníčků, 200 doutníků, 1 kg tabáku

Naše doporučení

Monako je přes svou zanedbatelnou velikost sídlem těch nejbohatších lidí světa. Těm je celá země přizpůsobená, proto zde nenajdete jediné neudržované místo a možná vás překvapí množství výtahů a eskalátorů, které v tomto kopcovitém státě mají. Připravte se na vysoké ceny veškerého zboží a pokud zavítáte do známého kasina v Monte Carlu, měli byste si z účtu vybrat všechny vaše úspory. Monako je bezpečná země, avšak pozor na kapesní krádeže především na plážích. Pokud se sem chystáte svým autem, stačí vám český řidičský průkaz (včetně zelené karty povinného ručení), chystáte-li si zde vůz půjčit, je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Do hlavního města je zakázán vjezd s autokarem. Možné problémy s parkováním vyřeší několikapatrový parking u budovy Oceánografického muzea. V Monaku funguje šest autobusových linek, což je celkem překvapující ve vztahu k velikosti zemi. Jestliže vám při cestovatelských toulkách vyhládne a budete chtít ochutnat něco z místní produkce, máte smůlu. Díky nulové zemědělské produkci se totiž veškeré potraviny dovážejí. Návštěvu v Monaku si užijí především muži, pokud sem vyrazí v době, kdy tu probíhají závody Formule F1 nebo Rallye Monte Carlo.