ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Hlavní městoSofie
Měnabulharský lev (BGN) - kurzy měn
Počet obyvatel7 364 570
Rozloha110 994 km2
Úřední jazykbulharština
Časový posun+1
VízumNE
Pas nebo OPpas nebo OP
RYCHLOSTNÍ LIMITY
   motocykl
50
90
neuvedeno
120
   auto
50
80
neuvedeno
60
   do 3,5 t
50
90
neuvedeno
120
   do 3,5 t
50
70
neuvedeno
90
   nad 3,5 t
50
80
neuvedeno
90
   autobusy
50
80
neuvedeno
90

Výjimky a další pravidla pro rychlostí limity

Nad 3,5 tuny s nebezpečným nákladem: 40 km/h v obci, 50 km/h mimo obec, 90 km/h dálnice.

Mýtné

Silniční poplatky se v Bulharsku platí prostřednictvím dálničních známek, které je nutné mít nejen na dálnici, ale také na některých silnicích I. - III. třídy. Dálniční známky jsou určeny pro osobní automobily, nákladní automobily i autobusy.

Bezpečnostní pásy

Nepovinné pro těhotné ženy, taxikáře, instruktory autoškoly.

Telefonování za jízdy

Povoleno pouze s použitím handsfree sady.

Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou povinné.

Bezpečnostní helmy

Nepovinné pro cyklisty.

Celní a jiné limity

Na věci osobní potřeby, které svým množstvím a hodnotou nemají obchodní charakter, se vztahuje bezcelní dovoz a vývoz. Na určení množství se používá termín “přiměřené množství“. Pro občany EU platí u dovozu a vývozu alkoholu a tabákových výrobků liberálnější režim.

Naše doporučení

V letních měsících v Bulharsku narůstá míra kriminality, a to zejména v turistických oblastech. Dochází ke kapesním krádežím a vykrádání hotelových pokojů, výjimkou ale nejsou ani vykradená nebo zcela odcizená auta. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje přespávat v autě, už vůbec ne na nehlídaných, odlehlých místech. Opatrnosti je třeba dbát také při zastavení auta na křižovatce nebo čerpací stanici. Zkontrolujte, zda se někdo cizí nepohybuje kolem vašeho auta. Může se totiž stát, že vám propíchne pneumatiku a až ji budete vyměňovat, okrade vás. Kvalita bulharských silnic mimo hlavní tahy je špatná a neodpovídá evropským standardům. Dálnice, některé silnice, tunely a mosty jsou zpoplatněny prostřednictvím dálničních známek. Platnost dálniční známky může být kontrolována i na hranici při odjezdu ze země. Policie je při řešení dopravních přestupků poměrně přísná, proto je nutné dodržovat veškeré předpisy. Za přestupek hrozí kromě pokuty také zabavení řidičského průkazu až na 1 rok.