ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Hlavní městoCanberra
Měnaaustralský dolar (AUD) - kurzy měn
Počet obyvatel23 734 800
Rozloha7 692 024 km2
Úřední jazykangličtina
Časový posun +8 (Canberra)
VízumANO
Pas nebo OPpas
RYCHLOSTNÍ LIMITY
   motocyklneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   autoneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   do 3,5 tneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   do 3,5 tneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   nad 3,5 tneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno
   autobusyneuvedenoneuvedenoneuvedenoneuvedeno

Výjimky a další pravidla pro rychlostí limity

Každý stát má povolené jiné rychlostní limity. Ve městech je maximální povolená rychlost většinou 50 km/h, na dálnicích obvykle 100 - 110 km/h. Maximální povolená rychlost je na všech silnicích vyznačena. Ve městech bývají v blízkosti škol zóny se sníženou rychlostí 40 km/h.

Mýtné

Většina silnic je přístupná bez poplatku. Zpoplatněny jsou některé dálnice, mosty a tunely v Sydney, Melbourne a Brisbane.

Bezpečnostní pásy

Na všech sedadlech.

Telefonování za jízdy

Povoleno pouze pokud je telefon ovládán bez nutnosti doteku (Bluetooth, aktivace hlasem apod.).

Zimní pneumatiky

neuvedeno

Bezpečnostní helmy

Bezpečnostní helmy jsou povinné.

Celní a jiné limity

alkohol max. 2,25 l/osoba

tabák max. 25 g/osoba v jakékoli formě (odpovídá přibližně 25 ks cigaret)

Naše doporučení

Turistům a krátkodobým návštěvníkům Austrálie stačí k řízení vozidla mezinárodní řidičský průkaz nebo český řidičský průkaz úředně přeložený do angličtiny. Pobýváte-li v Austrálii dlouhodobě (vlastníte dlouhodobé vízum), musíte požádat o vydání australského řidičského průkazu. Největším rozdílem oproti ČR je řízení vlevo. Australské silnice jsou (nejen díky příznivému počasí) ve velmi dobrém stavu. Výjimkou jsou neasfaltované vnitrozemské silnice, kterým je lepší se vyhnout. Ve velkých městech (Sydney, Melbourne) se setkáte s dopravními zácpami a neohleduplnými řidiči. Ve zbytku Austrálie je doprava plynulá. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát za soumraku a za úsvitu, kdy se u silnic v některých oblastech vyskytuje velké množství zvířat. Maximální povolená rychlost je na všech silnicích vyznačena. Za její překročení hrozí vysoké pokuty. Čerpací stanice jsou od sebe velmi vzdálené, proto doporučujeme tankovat téměř při každé příležitosti. Při přebírání auta v autopůjčovně si ověřte podmínky pojištění. Na nezpevněných silnicích a tam, kde není dopravní značení, nemusí pojištění platit.