Krátkodobé povinné ručení – co to je a proč ho sjednat?
Klasické povinné ručení se obyvkle sjednává na dobu neurčitou s pojistnou dobou v délce jednoho roku. To znamená, že pokud pojistku k datu výročí smlouvy (alespoň 6 týdnů předem) nevypovíte, automaticky se prodlouží o další rok. Naproti tomu krátkodobé povinné ručení lze sjednat jen na dobu určitou v délce několika týdnů či měsíců nebo jen na určité měsíce v roce. Jak takové pojištění funguje a pro koho se hodí?
Sezónní vs. jednorázové krátkodobé povinné ručení
Díky krátkodobému povinnému ručení můžete zákonné pojištění platit jen za dobu, během které pojištění skutečně potřebujete. Podle konkrétní situace můžete zvolit jednorázové krátkodobé povinné ručení na dobu určitou nebo sezónní povinné ručení.
Jednorázové krátkodobé povinné ručení
Jednorázové pojištění se sjednává na dobu určitou – obvykle na 14 dnů až 3 měsíce – a po uplynutí této doby automaticky zanikne (není tedy nutné se starat o zrušení pojistky). Hodí se pro situace, kdy potřebujete splnit zákonnou povinnost mít sjednané povinné ručení, ale nevyplatí se vám sjednávat ho na celý rok. Jedná se například o situace, kdy:
- jste právě koupili auto a brzy ho budete zase prodávat,
- jste právě koupili auto a klasickou pojistku si plánujete sjednat později,
- vyřizujete administrativu při dovozu auta ze zahraničí a potřebujete dočasné krytí,
- vám končí stávající povinné ručení a zároveň auto plánujete zanedlouho prodat nebo odstavit.
Pozor! Po uplynutí doby pojištění je nutné sjednat nové povinné ručení, případně zažádat o dočasné vyřazení vozidla z provozu (uložení značek do depozitu). Auto totiž nesmí zůstat bez pojištění, pokud je zapsané v registru a má registrační značky – a to i v případě, že s ním nejezdíte.
Tip! Věděli jste, že každou smlouvu o povinném ručení můžete vypovědět do 2 měsíců od data uzavření? Povinné ručení v takovém případě skončí 8 dnů od doručení výpovědi, následně vám pojišťovna vrátí přeplatek.
Sezónní povinné ručení
Sezónní povinné ručení je určené pro vozidla, s nimiž jejich majitelé po určitou část roku nejezdí. Typicky se jedná o vozidla provozovaná jen v letním období – motorky, karavany, veterány nebo kabriolety. Tato vozidla musí mít povinné ručení sjednané i přes zimu, nebo musí být během odstávky vyřazena z provozu a zbavena registračních značek (ty se odevzdají na úřadě).
Pokud se tímto procesem nechcete každý rok zabývat a zároveň nechcete platit celoroční povinné ručení, může být řešením právě sezónní povinné ručení. To se sjednává na dobu neurčitou, ale platí jen ve vyznačených měsících (např. od dubna do října). Mimo dané měsíce nesmíte s vozidlem na silnici (ani např. na STK) – pokud byste přesto vyjeli a způsobili dopravní nehodu, pojišťovna škody neuhradí.
Tip! Podobným způsobem můžete sjednat i sezónní havarijní pojištění.
Jaké pojišťovny nabízí krátkodobé povinné ručení?
Krátkodobé povinné ručení má v nabídce jen několik pojišťoven. Jednorázové povinné ručení nabízí například Kooperativa, sezónní pojištění můžete uzavřít například u České podnikatelské pojišťovny (ČPP). Alternativou může být i povinné ručení podle počtu skutečně najetých kilometrů nebo povinné ručení, které lze vypovědět ke každé platbě pojistného (platby lze nastavit např. jako pololetní či čtvrtletní).
Nevíte si s výběrem vhodného pojištění rady? Pak jsou tu pro vás naši specialisté, kteří mají o povinném ručení dokonalý přehled. Obrátit se na ně můžete přes telefon (226 289 778) i e-mail (info@povinne-ruceni.com).