Zásady efektivního použití klimatizace

31.07.2017Ostatní

Klimatizace. Slovo, které dnes zná již každý. A to nejen jako pojem, ale i jako praktickou součást svého vozidla. Tento osvěžující společník na cestách však při nevhodném použití dokáže být velmi zrádný a přivodit nám nepříjemné nachlazení a jiné komplikace.

Zásady efektivního použití klimatizace

Vydali jste se autem na letní dovolenou, na kterou se těšíte celý rok. Pozor na klimatizaci, kterou s největší pravděpodobností zapnete. Jedno špatné nastavení vám totiž může zničit celý pobyt na plánovaném místě. Aby měla klimatizace kladný efekt a neohrozila vaše zdraví, vyplatí se dodržovat postupy správného použití:

 1. Před tím, než usednete do rozpáleného auta, otevřete okna nebo dveře, aby se horký vzduch dostal z prostoru vozu ven. Průvan, i když jen minimálně, také ochladí samotný interiér.
 2. Po nastoupení do vozidla nechte okna otevřená a nastartujte. Klimatizaci nastavte na nejnižší teplotu a větrák dejte naplno. Po chvíli, když okna zavřete, zapněte na pět minut vnitřní cirkulaci vzduchu.
 3. Ventilátory by měly směřovat vždy směrem nahoru nebo na přední postranní okna. Nejlepší efekt má klimatizace hnaná výdechem na přední sklo.
 4. Nastavte teplotu od 21 °C do 23 °C, což nejlépe vyhovuje našemu tělu. Rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl být vyšší než 6 °C, a to především v případech, když je venku nad 30 °C.
 5. Pár minut před dojezdem do cíle doporučujeme klimatizaci vypnout, aby se její vlhkost dostala ven z chladícího systému a zároveň, aby se tělo postupně aklimatizovalo na venkovní teplotu.

Angína raz dva

Cestujete-li v době, kdy venku vládnou tropy, zapnutá klimatizace je nutností. Nejen, že vás při jízdě příjemně osvěží, ale také vás udrží bdělé. Předejdete dehydrataci, malátnosti a možná i dopravní nehodě. Pozor však na ledový výdech klimatizace, který si pustíte proti sobě v domnění, že vám co nejrychleji přinese úlevu. Příjemný pocit však brzy může vystřídat nepříjemnost v podobě:

 • nachlazení (kašel, rýma, chrapot)
 • zatuhnutí svalů
 • bolesti hlavy, zad
 • revma

Nezanedbávejte péči o chladící zařízení

Klimatizace pomáhá nám, pomáhejme také jí správně fungovat pravidelnou údržbou. Nejvhodnější je vyčistit ji před letní sezónou a po jejím skončení, to znamená na jaře a na podzim. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku nepříjemného zápachu, ale dokonce i zdravotním komplikacím. Ve výparníku klimatizace se totiž rády zdržují zdraví ohrožující viry, bakterie, plísně a podobní neřádi. Kromě nich se tu usazuje prach, který pak dráždí alergiky.

Pro vás nejjednodušší variantou je odvézt vozidlo do specializovaného servisu, kde celou práci udělají za vás. Avšak připravte si minimálně tisíc korun, nejde o nejlevnější záležitost.

Klimatizace se doporučuje zapínat pravidelně, a to i v zimě nejlépe jednou za měsíc. Nejlépe někde v teplejším prostředí jako je například garáž.Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.