Zásady efektivního použití klimatizace

31.07.2017

Klimatizace. Slovo, které dnes zná již každý. A to nejen jako pojem, ale i jako praktickou součást svého vozidla. Tento osvěžující společník na cestách však při nevhodném použití dokáže být velmi zrádný a přivodit nám nepříjemné nachlazení a jiné komplikace.

Zásady efektivního použití klimatizace

Vydali jste se autem na letní dovolenou, na kterou se těšíte celý rok. Pozor na klimatizaci, kterou s největší pravděpodobností zapnete. Jedno špatné nastavení vám totiž může zničit celý pobyt na plánovaném místě. Aby měla klimatizace kladný efekt a neohrozila vaše zdraví, vyplatí se dodržovat postupy správného použití:

  1. Před tím, než usednete do rozpáleného auta, otevřete okna nebo dveře, aby se horký vzduch dostal z prostoru vozu ven. Průvan, i když jen minimálně, také ochladí samotný interiér.
  2. Po nastoupení do vozidla nechte okna otevřená a nastartujte. Klimatizaci nastavte na nejnižší teplotu a větrák dejte naplno. Po chvíli, když okna zavřete, zapněte na pět minut vnitřní cirkulaci vzduchu.
  3. Ventilátory by měly směřovat vždy směrem nahoru nebo na přední postranní okna. Nejlepší efekt má klimatizace hnaná výdechem na přední sklo.
  4. Nastavte teplotu od 21 °C do 23 °C, což nejlépe vyhovuje našemu tělu. Rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl být vyšší než 6 °C, a to především v případech, když je venku nad 30 °C.
  5. Pár minut před dojezdem do cíle doporučujeme klimatizaci vypnout, aby se její vlhkost dostala ven z chladícího systému a zároveň, aby se tělo postupně aklimatizovalo na venkovní teplotu.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Angína raz dva

Cestujete-li v době, kdy venku vládnou tropy, zapnutá klimatizace je nutností. Nejen, že vás při jízdě příjemně osvěží, ale také vás udrží bdělé. Předejdete dehydrataci, malátnosti a možná i dopravní nehodě. Pozor však na ledový výdech klimatizace, který si pustíte proti sobě v domnění, že vám co nejrychleji přinese úlevu. Příjemný pocit však brzy může vystřídat nepříjemnost v podobě:

  • nachlazení (kašel, rýma, chrapot)
  • zatuhnutí svalů
  • bolesti hlavy, zad
  • revma

Nezanedbávejte péči o chladící zařízení

Klimatizace pomáhá nám, pomáhejme také jí správně fungovat pravidelnou údržbou. Nejvhodnější je vyčistit ji před letní sezónou a po jejím skončení, to znamená na jaře a na podzim. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku nepříjemného zápachu, ale dokonce i zdravotním komplikacím. Ve výparníku klimatizace se totiž rády zdržují zdraví ohrožující viry, bakterie, plísně a podobní neřádi. Kromě nich se tu usazuje prach, který pak dráždí alergiky.
Pro vás nejjednodušší variantou je odvézt vozidlo do specializovaného servisu, kde celou práci udělají za vás. Avšak připravte si minimálně tisíc korun, nejde o nejlevnější záležitost.
Klimatizace se doporučuje zapínat pravidelně, a to i v zimě nejlépe jednou za měsíc. Nejlépe někde v teplejším prostředí jako je například garáž.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com