Zásady efektivního použití klimatizace

31.07.2017Ostatní

Klimatizace. Slovo, které dnes zná již každý. A to nejen jako pojem, ale i jako praktickou součást svého vozidla. Tento osvěžující společník na cestách však při nevhodném použití dokáže být velmi zrádný a přivodit nám nepříjemné nachlazení a jiné komplikace.

Zásady efektivního použití klimatizace

Vydali jste se autem na letní dovolenou, na kterou se těšíte celý rok. Pozor na klimatizaci, kterou s největší pravděpodobností zapnete. Jedno špatné nastavení vám totiž může zničit celý pobyt na plánovaném místě. Aby měla klimatizace kladný efekt a neohrozila vaše zdraví, vyplatí se dodržovat postupy správného použití:

 1. Před tím, než usednete do rozpáleného auta, otevřete okna nebo dveře, aby se horký vzduch dostal z prostoru vozu ven. Průvan, i když jen minimálně, také ochladí samotný interiér.
 2. Po nastoupení do vozidla nechte okna otevřená a nastartujte. Klimatizaci nastavte na nejnižší teplotu a větrák dejte naplno. Po chvíli, když okna zavřete, zapněte na pět minut vnitřní cirkulaci vzduchu.
 3. Ventilátory by měly směřovat vždy směrem nahoru nebo na přední postranní okna. Nejlepší efekt má klimatizace hnaná výdechem na přední sklo.
 4. Nastavte teplotu od 21 °C do 23 °C, což nejlépe vyhovuje našemu tělu. Rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl být vyšší než 6 °C, a to především v případech, když je venku nad 30 °C.
 5. Pár minut před dojezdem do cíle doporučujeme klimatizaci vypnout, aby se její vlhkost dostala ven z chladícího systému a zároveň, aby se tělo postupně aklimatizovalo na venkovní teplotu.

Angína raz dva

Cestujete-li v době, kdy venku vládnou tropy, zapnutá klimatizace je nutností. Nejen, že vás při jízdě příjemně osvěží, ale také vás udrží bdělé. Předejdete dehydrataci, malátnosti a možná i dopravní nehodě. Pozor však na ledový výdech klimatizace, který si pustíte proti sobě v domnění, že vám co nejrychleji přinese úlevu. Příjemný pocit však brzy může vystřídat nepříjemnost v podobě:

 • nachlazení (kašel, rýma, chrapot)
 • zatuhnutí svalů
 • bolesti hlavy, zad
 • revma

Nezanedbávejte péči o chladící zařízení

Klimatizace pomáhá nám, pomáhejme také jí správně fungovat pravidelnou údržbou. Nejvhodnější je vyčistit ji před letní sezónou a po jejím skončení, to znamená na jaře a na podzim. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku nepříjemného zápachu, ale dokonce i zdravotním komplikacím. Ve výparníku klimatizace se totiž rády zdržují zdraví ohrožující viry, bakterie, plísně a podobní neřádi. Kromě nich se tu usazuje prach, který pak dráždí alergiky.

Pro vás nejjednodušší variantou je odvézt vozidlo do specializovaného servisu, kde celou práci udělají za vás. Avšak připravte si minimálně tisíc korun, nejde o nejlevnější záležitost.

Klimatizace se doporučuje zapínat pravidelně, a to i v zimě nejlépe jednou za měsíc. Nejlépe někde v teplejším prostředí jako je například garáž.Nejnovější články

  Zlozvyky z autoškoly

  19.10.2018

  V autoškole se toho mnoho naučíme – včetně věcí, kterými si v reálném provozu při samostatné jízdě spíše uškodíme. Jaké zlozvyky si často odnášíme z autoškoly?

  Jak se zachovat při hrozícím střetu se zvěří

  18.10.2018

  Na podzim a na jaře přibývá srážek s lesní zvěří. Jak reagovat, když i vás potká tato nepříjemná událost?

  Značky na přání

  17.10.2018

  Již téměř tři roky si mohou vlastníci motorových vozidel žádat o registrační značky na přání. Je o ně stále zájem jako na začátku, nebo už boom opadl?

  Parkování v Praze

  11.10.2018

  Parkování v Praze chce notnou dávku trpělivosti, stejně tak jako samotný průjezd městem v dopravní špičce. Cílem města je naučit lidi cestovat i MHD.