Výhody a nevýhody elektrické brzdy

24.11.2017Ostatní

Elektronika proniká do našich životů stále více a život bez ní si už jen stěží dokážeme představit. Stranou nezůstávají ani automobily, které jsou vybaveny spoustou elektronických pomocníků. Už se zdaleka nejedná pouze o elektrické ovládání oken či zrcátek. Dnes běžně v autech najdeme tlačítko také namísto klasické ruční brzdy. Jaké možnosti toto řešení řidičům přináší? A může řidiče elektrická brzda něčím nemile překvapit?

Výhody a nevýhody elektrické brzdy

Zabrzdění stiskem tlačítka

Parkovací brzda, běžně nazývaná ruční brzda (právě kvůli jejímu původnímu ovládání pomocí ruční páky), má za úkol zajistit stojící auto proti samovolnému rozjetí. Dnes má parkovací brzda často podobu pouhého tlačítka, a to nejen u automobilů vyšší třídy.

Komfort, bezpečí a další výhody

Důvodem pro zavádění nových, moderních prvků do automobilů je obvykle zjednodušení, větší pohodlí a bezpečnost. To platí i pro elektrickou parkovací brzdu. Shrňme si ale veškeré její výhody:

 • Snadné a pohodlné ovládání.
  Elektrická brzda se snadno ovládá. Pro aktivaci stačí stisknout tlačítko, při rozjezdu se brzda sama odjistí. Po vypnutí zapalování se sama dotáhne na potřebnou úroveň. Nemusíte se bát, že ji zatáhnete málo, nebo že ji naopak zatáhnete tak moc, až vám skoro zůstane v ruce.
 • Elegantní řešení interiéru.
  Ve srovnání s klasickou pákou vypadá o mnoho lépe a nezabírá tolik místa.
 • Bezpečí.
  Elektrická brzda se obvykle aktivuje při zastavení vozidla ve chvíli, kdy dojde k vypnutí motoru nebo kdy řidič otevře dveře a zároveň má vyřazeno na neutrál. V případě, že by se řidič dopustil takové chyby, se elektrická brzda postará o zajištění stojícího automobilu.
 • Pomoc při rozjezdu.
  Zejména začínající řidiči ocení, že jim elektrická brzda umožní plynulý rozjezd i v kopci. Brzda se zpravidla při rozjezdu uvolní plně automaticky.
 • Funkce nouzové brzdy.
  Pokud tlačítko elektrické brzdy stisknete za jízdy a podržíte ho déle, aktivuje se režim nouzového zastavení a vozidlo prudce zabrzdí až do úplného zastavení. Tato funkce je užitečná hlavně ve chvíli, kdy řidič není schopen ovládat vozidlo a zastavení zůstává v rukou spolujezdce.

Úskalí elektrické brzdy

Při používání elektrické parkovací brzdy je třeba mít na paměti, že i tato vymoženost s sebou nese určité nevýhody. Patří mezi ně:

 • Náročnější servis a opravy.
  Sofistikovanější řešení elektrické brzdy znamená také složitější servis. Přestože běžné opravy auta zvládáte sami, s nefunkční elektrickou brzdou si bez příslušného softwaru neporadíte. Překvapit vás může i vyšší cena dílů.
 • Nebezpečí poruchy.
  Složitější systém elektrické brzdy představuje větší riziko poruchy.
 • Závislost na elektrickém okruhu.
  Pokud elektronická soustava selže, hrozí, že se s vozem nerozjedete. To se může stát například při úplném vybití baterie. Některá auta je možné manuálně odbrzdit, jiná budou vyžadovat softwarové řešení.
 • Nenabízí vše, co ruční páka.
  Elektrická brzda neumožňuje parkování jen se zařazenou rychlostí – obvykle se vždy aktivuje. Nedovolí vám ani takové manévry v zatáčce či na sněhu, jaké jste byli zvyklí provádět s mechanickou ruční brzdou.


Nejnovější články

  Co za další investice je potřeba po koupi vozu

  18.09.2018

  S koupí vozu investice do jeho pořízení bohužel nekončí. Na jaké další výdaje se musíte připravit?

  Čím jezdili čeští prezidenti

  12.09.2018

  Za sto let trvání republiky používali její nejvyšší představitelé nejen vozy české výroby. Na Pražském hradě jsme mohli spatřit i Mercedes-Benz, BMW nebo Renault.

  Ceny pohonných hmot ve světě

  06.09.2018

  Pokud si často stěžujete na ceny pohonných hmot v Česku, pak vězte, že může být i hůř. Ale samozřejmě také lépe. Jak jsou na tom ceny v jednotlivých zemích?

  Časté přestupky řidičů podle bodového systému

  04.09.2018

  Bodový systém vstoupil v ČR v platnost z důvodu omezení opakovaného páchání přestupků pod trestem odnětí řidičského průkazu. Jak moc je úspěšný?