Viditelnost chodců a cyklistů za tmy

15.01.2018Ostatní

Až příliš mnoho chodců a cyklistů se stává oběťmi dopravních nehod. Jejich počet narůstá v podzimních a zimních měsících, kdy často až tragickým nehodám nahrává brzké stmívání a snížená viditelnost. I přes svou zranitelnost si někteří chodci a cyklisté stále neuvědomují, jak nesnadné je pro řidiče ve tmě včas rozeznat neosvětlenou siluetu v tmavém oblečení a jakému nebezpečí se svým nezodpovědným chováním vystavují.

Viditelnost chodců a cyklistů za tmy

Povinnosti chodců a cyklistů

Již téměř dva roky platí zákon č. 48/2016 Sb., který chodcům ukládá povinnost mít na sobě reflexní prvky, a to při pohybu po krajnici nebo po okraji vozovky mimo obec v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Tato povinnost platí za snížené viditelnosti – tedy nejen za šera a za tmy, ale také například v případě mlhy a hustého deště nebo sněžení. Za porušení této povinnosti může být chodci udělena pokuta ve výši až 2 000 Kč.

Povinností cyklistů je mít kolo řádně osvětleno. Součástí základní výbavy každého kola musí být:

 • přední bílá odrazka,
 • zadní červená odrazka,
 • oranžové odrazky na pedálech a v paprscích kol.

Za tmy a při snížené viditelnosti musí cyklista navíc zapnout bíle svítící světlo vpředu a červeně svítící nebo blikající světlo vzadu.

Jak zvýšit svou viditelnost?

Na zvýšení své viditelnosti bychom jako chodci a cyklisté však měli myslet nejen v případech stanovených zákonem. I uprostřed obce se může stát, že náhle přestanou svítit lampy nebo začne hustě sněžit a nebude vidět na krok. Svou viditelnost zvýšíme jednoduše pomocí oblečení opatřeného reflexními prvky nebo použitím samostatných reflexních předmětů. Jejich pořízení není příliš nákladné, jejich funkce je však nevyčíslitelná. Mohou nám zachránit život!

Reflexní prvky mohou mít různou podobu, můžete si tedy vybrat, která varianta vám nejvíce vyhovuje, nebo nejlépe zkombinovat více prvků. Nejoblíbenějšími formami reflexních prvků jsou:

 • reflexní pásky,
 • reflexní odrazky a přívěsky k zavěšení,
 • našívací reflexní pásky nebo zažehlovací fólie na textil,
 • reflexní samolepky na textil i pevné podklady,
 • reflexní tkaničky,
 • reflexní vesty.

Reflexní prvky umisťujeme nejlépe do úrovně pasu, blízko ke kolenům nebo na konce rukávů. Vždy zvýrazňujeme především tu stranu, která je blíže silnici.

V žádném případě nenahradí reflexní prvky baterka ani rozsvícený mobilní telefon. Sice vás do jisté míry osvětlí, ale nenahradí zásadní vlastnost reflexních prvků, kterou je schopnost odrazit dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů.

Proč používat reflexní prvky?

Jasným a jediným důvodem pro použití reflexních prvků je bezpečnost. Jedině jejich použitím dávají chodci a cyklisté řidičům dostatek času na to, aby je včas zaregistrovali a stihli zareagovat. Reflexní prvek zvyšuje viditelnost chodce či cyklisty na 200 metrů.

Naopak bez reflexního prvků může být člověk – v závislosti na barvě svého oblečení – pro řidiče téměř neviditelný:

 • v modrém oblečení je chodec / cyklista viditelný pouze na 18 metrů;
 • v červeném oblečení je chodec / cyklista viditelný pouze na 24 metrů;
 • ve žlutém oblečení je chodec / cyklista viditelný jen na 37 metrů;
 • v bílém oblečení, které je nejvhodnější, je chodec / cyklista viditelný na 55 metrů.


Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.