Babské rady, jak se vypořádat se zamlžováním a vlhkostí v autě

05.03.2018Ostatní

Mrazy jsou extrémní prověrkou větracího systému a pravidelné údržby vozu. V posledních dnech jich máme za sebou víc, než bylo třeba, ale přírodě neporučíme. Co dělat pro to, abychom nemuseli ještě hodinu po startu řešit zamlžená okna? Rad existuje celá řada, jejich účinnost ale bude muset každý ověřit sám za sebe. Jedna možnost je kapitulovat a pořídit již hotový prostředek určený k zastavení mlžení oken (např. z nanočástic), druhá je zvolit alternativu a vyzkoušet zlaté babské rady kolující na internetu, které ale nemusí mít kýžený výsledek u každého bez rozdílu.

Tipy na zmírnění vlhkosti a odmlžení vozu


Okna se zamlžují převážně v chladných dnech, kdy na studené vnitřní ploše předního okna dojde ke kondenzaci vzdušné vlhkosti z kabiny vozu. Takto zkondenzované kapičky jsou k sobě přilnuté a lámou světlo tak, že přes ně není nic vidět, i přesto že jsou samy o sobě průhledné. Základem eliminace zamlžování oken je tedy suchý vzduch v kabině automobilu.

Co dělat v případě zamlžení oken?

 1. Omezit množství vody ve voze – očistit si boty od sněhu, nenasedat do vozu s mokrou bundou, udržovat koberečky suché, mokré věci nechat v kufru.
 2. Po nastartování zapnout vnější oběh větrání, aby mohl vlhký vzduch proudit ven.
 3. Ventilátor nastavit na čelní sklo
 4. Nastavit maximální teplotu na maximální výkon (na teplém okně se již vlhkost srážet nebude)
 5. Zapnout klimatizaci (pokud se spustí) – klimatizace vysušuje vzduch, což je v tomto případě žádoucí
 6. Pokud klimatizace není k dispozici, nechat pootevřená okénka
 7. Výměna kabinového filtru – většina výrobců doporučuje jeho výměnu každých 15 000 km. Příznakem zanešeného pylového (kabinového) filtru je zápach a zamlžování oken díky pomalému vysoušení vzduchu.
 8. Kontrola topení – pokud je zamlžování časté i bez extrémních mrazů, je možné, že uniká chladící kapalina z radiátoru topení, což je doprovázeno charakteristickou sladkou vůní.
 9. Kontrola těsnění dveří – pokud se okno zamlžuje hlavně po dešti, je možné že do něj zatéká voda skrz opotřebované těsnění dveří.

Zamlžené okno

Jaké přípravky použít jako prevenci zamlženým oknům?

 1. Mýdlo – mýdlem nakreslit mřížku na vnitřní stranu skla a rozleštit ji, což vyžaduje hodně zarputilé práce, ale i přesto je mastný povrch na ostrém slunečním světle znatelný.
 2. Zubní pasta – nanést na okno a rozleštit.
 3. Gel na holení (pěna na holení) – nastříkat na okno a rozleštit.
 4. Kočičí stelivo z recyklovaných materiálů (Silica gel stelivo) – stelivo se vloží do ponožky nebo plátěného pytlíku na palubní desku, kde absorbuje vlhkost.
 5. Plátěný pytlík se solí nebo s rýží – absorbuje vlhkost stejně jako silica gel.

Obecně platí, že je použitelné vše, co obsahuje látky, které snižují povrchové napětí vody a látky, které naruší soudržnost a dokáží na sebe vodu navázat. Může se tedy jednat o detergenty, které jsou obohacené o glycerol (glycerin), škrob apod. Tyto přípravky nezabrání vlhkosti, ale zamezí mlžení okna (to, které je námi viditelné).Nejnovější články

  Výměna řidičského průkazu

  16.03.2018

  Moc často se nestává, že ukazujeme řidičský průkaz, ale pozor má danou platnost. Kdy, jak, kde a za kolik se řidičský průkaz mění?

  Exkluzivní policejní vozy z celého světa

  13.03.2018

  Některé zahraniční policejní sbory se mohou pochlubit exkluzivními modely těch nejdražších automobilových značek. Podívejte se, v čem jezdí policisté ve světě.

  Co způsobuje hlučnost brzd?

  09.03.2018

  Problém s brzdami se pozná podle pískání a hluku, mohou ho také doprovázet vibrace volantu a tuhost brzdového pedálu. Co brzdám vadí a jak se toho zbavit?

  Jak dlouho se zahřívá studený motor?

  06.03.2018

  Jednotlivé části motoru se zahřívají postupně a pomalu, čemuž je nutné zpočátku přizpůsobit styl jízdy. Podívejte se na záznam z termokamery.