Babské rady, jak se vypořádat se zamlžováním a vlhkostí v autě

05.03.2018Ostatní

Mrazy jsou extrémní prověrkou větracího systému a pravidelné údržby vozu. V posledních dnech jich máme za sebou víc, než bylo třeba, ale přírodě neporučíme. Co dělat pro to, abychom nemuseli ještě hodinu po startu řešit zamlžená okna? Rad existuje celá řada, jejich účinnost ale bude muset každý ověřit sám za sebe. Jedna možnost je kapitulovat a pořídit již hotový prostředek určený k zastavení mlžení oken (např. z nanočástic), druhá je zvolit alternativu a vyzkoušet zlaté babské rady kolující na internetu, které ale nemusí mít kýžený výsledek u každého bez rozdílu.

Tipy na zmírnění vlhkosti a odmlžení vozu


Okna se zamlžují převážně v chladných dnech, kdy na studené vnitřní ploše předního okna dojde ke kondenzaci vzdušné vlhkosti z kabiny vozu. Takto zkondenzované kapičky jsou k sobě přilnuté a lámou světlo tak, že přes ně není nic vidět, i přesto že jsou samy o sobě průhledné. Základem eliminace zamlžování oken je tedy suchý vzduch v kabině automobilu.

Co dělat v případě zamlžení oken?

 1. Omezit množství vody ve voze – očistit si boty od sněhu, nenasedat do vozu s mokrou bundou, udržovat koberečky suché, mokré věci nechat v kufru.
 2. Po nastartování zapnout vnější oběh větrání, aby mohl vlhký vzduch proudit ven.
 3. Ventilátor nastavit na čelní sklo
 4. Nastavit maximální teplotu na maximální výkon (na teplém okně se již vlhkost srážet nebude)
 5. Zapnout klimatizaci (pokud se spustí) – klimatizace vysušuje vzduch, což je v tomto případě žádoucí
 6. Pokud klimatizace není k dispozici, nechat pootevřená okénka
 7. Výměna kabinového filtru – většina výrobců doporučuje jeho výměnu každých 15 000 km. Příznakem zanešeného pylového (kabinového) filtru je zápach a zamlžování oken díky pomalému vysoušení vzduchu.
 8. Kontrola topení – pokud je zamlžování časté i bez extrémních mrazů, je možné, že uniká chladící kapalina z radiátoru topení, což je doprovázeno charakteristickou sladkou vůní.
 9. Kontrola těsnění dveří – pokud se okno zamlžuje hlavně po dešti, je možné že do něj zatéká voda skrz opotřebované těsnění dveří.

Zamlžené okno

Jaké přípravky použít jako prevenci zamlženým oknům?

 1. Mýdlo – mýdlem nakreslit mřížku na vnitřní stranu skla a rozleštit ji, což vyžaduje hodně zarputilé práce, ale i přesto je mastný povrch na ostrém slunečním světle znatelný.
 2. Zubní pasta – nanést na okno a rozleštit.
 3. Gel na holení (pěna na holení) – nastříkat na okno a rozleštit.
 4. Kočičí stelivo z recyklovaných materiálů (Silica gel stelivo) – stelivo se vloží do ponožky nebo plátěného pytlíku na palubní desku, kde absorbuje vlhkost.
 5. Plátěný pytlík se solí nebo s rýží – absorbuje vlhkost stejně jako silica gel.

Obecně platí, že je použitelné vše, co obsahuje látky, které snižují povrchové napětí vody a látky, které naruší soudržnost a dokáží na sebe vodu navázat. Může se tedy jednat o detergenty, které jsou obohacené o glycerol (glycerin), škrob apod. Tyto přípravky nezabrání vlhkosti, ale zamezí mlžení okna (to, které je námi viditelné).Nejnovější články

  Dálniční poplatky v Evropě

  15.10.2019

  Dálniční poplatky se stát od státu liší nejen cenou, ale i formou úhrady. Jak to funguje u našich evropských sousedů?

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.