Ruční mytí vs automatické myčky v zimě

29.11.2017Ostatní

Většině řidičů se do zimního umývání moc nechce. Má to vůbec smysl? Auto je za chvíli zase špinavé od břečky a jsou na něm skvrny od zasychající soli? Ano, má to smysl. Zima je extrémním obdobím, kdy auta opravdu trpí. Jeho mytí zdaleka není jen estetická záležitost. Pokud se řidič o své auto stará a pečuje o jeho čistotu, prodlužuje mu tím životnost. Právě nánosy špíny mohou poškodit podběhy, blatníky a prahy vozu. Posypová sůl je agresivní postupně narušuje lak automobilu. Jak nejlépe auto vyčistit?

Ruční mytí vs mycí linky v zimě

Ruční mytí

Takže jsme se správně rozhodli auto umýt i v zimě. Můžeme to zkusit klasickou cestou – staré dobré ruční mytí.
K tomu potřebujeme kvalitní autokosmetiku a čistý jemný hadřík. Při použití hrubých mycích prostředků nebo materiálu pro samotné čištění, se dá napáchat na laku auta více škody než užitku. Auto myjeme šetrně, ale pečlivě.

Velkou nevýhodou ručního mytí je, že ať se budeme snažit sebevíc podvozek vozu čištěním zasažen nebude. A běhat venku v mrazu s kyblíkem vody a mokrou houbou v ruce, taky není nic moc.

S oběma výše uvedenými nevýhodami nám, ale může pomoci specializovaná firma, kde nám vůz umyjí odborníci. Spoléháme na kvalitu jejich práce, kterou ale budeme muset zaplatit.

Další možností ručního mytí je využití tzv. bezkontaktních myček. Jsou to boxy, do kterých zaparkujete svůj vůz a svépomocí si auto opláchnete tryskou. Bezdotykové mytí vás bude stát několik korun. Do automatu vhodíte požadovaný obnos a máte vyměřený čas na umytí vozu. Řidič může volit z několika programů: – mytí autopráškem a vodou, oplach, použití vosku, závěrečný oplach, který obsahuje sušící látky pro větší lesk.

Automyčka

Nejspíš nejjednodušší řešení. Mycí linku už dnes najdete na většině benzínových pump. Ceny mytí se pohybují od 90 Kč – 300 Kč. Vůz vjede do tunelu a o jeho čistotu už se postarají mechanické kartáče a proudy vody. U některých programů je mytí završeno také voskováním.

Nevýhodou automyčky je bezesporu její neúplná prestižnost. Na autě se mohou najít místečka, kam se kartáče nedostaly a je potřeba je dočistit ručně. Problém kartáčků dále pokračuje, protože mohou poškodit lak vozu. Nutno podotknout, že k takovému poškození dochází hlavně v myčkách, které jsou špatně seřízeny, nebo používají špinavé a opotřebené čistící kartáče. Pro kabát vašeho vozu může být nebezpečná i agresivní chemie, která je pro mytí používána.

Rady na závěr:

 • Před začátkem zimy vůz řádně umyjte a navoskujte. Tím vytvoříte film, který exteriér částečně ochrání před nepřízní zimního počasí.
 • Pro odstranění největších nánosů nečistot a solných map zajeďte do bezkontaktní myčky, nebo auto opláchněte ručně.
 • Dvakrát za zimu zajeďte do automyčky, ať se vám pořádně umyje i podvozek vozu. V chladném počasí, je vhodné vjet do myčky se zahřátým autem.

Jednoznačná odpověď, jestli je lepší automatické mytí nebo ruční se asi nepodaří najít. Bezesporu je nejlepší jejich kombinace. Pamatujte, že v zimních měsících vás bude v čistém autě i lépe vidět a můžete tak zamezit vzniku dopravní nehody.Nejnovější články

  Žebříček 5 nejhorších silnic na světě

  01.11.2018

  Na světě existuje spousta silnic, které vyvolávají pochyby, zda byly postaveny pod vedením kompetentního architekta. Chcete znát alespoň 5 z nich?

  Autonomní vozy

  31.10.2018

  Automobilový průmysl stojí na prahu největší změny za posledních sto let. Éra autonomních vozů se blíží, z řidičů budou jen pasivní diváci.

  Naučte se zvládat auto na mokré vozovce

  30.10.2018

  Na speciálních polygonech po celém Česku si můžete bezpečně natrénovat zvládnutí smyku a další manévry, které se vám budou hodit nejen na kluzké vozovce.

  Co tvoří cenu pohonných hmot

  24.10.2018

  Velkou část ceny za pohonné hmoty představují daně. Kolik procent ve skutečnosti odvedeme státu za natankování a proč se ceny během roku mění?