Jak prodloužit životnost pneumatiky

13.11.2017Ostatní

V dnešním článku se podíváme na to, jak prodloužit životnost vašich pneumatik a jak se o ně starat. Prvním předpokladem je, že zimní pneumatiky používáte v zimě a letní v létě. Jak jistě víte, letní pneumatiky v zimě jsou velmi nebezpečné, nejsou uzpůsobeny jízdě na namrzlé vozovce a už vůbec ne ve sněhu. A proč nepoužívat zimní pneumatiky v létě? Pneumatika se mnohem rychleji opotřebovává a začne ztrácet svoji přilnavost. Níže jsme sepsali pár rad jak prodloužit životnost pneumatik.

Prodloužení životnosti pneumatiky

1. Měňte pozici pneumatik
Toto doporučení je určeno především pro řidiče aut s náhonem na přední kola. V takovém autě se více opotřebují přední kola, než ta zadní. Vznikne nám tedy nerovnoměrné opotřebení kol, kterému můžeme zabránit právě výměnou pozice pneumatiky.

2. Správné skladování sezonních pneumatik
Pokud chcete prodloužit životnost svých pneumatik, pak byste jim měli věnovat velkou pozornost především při skladování. Určitě není vhodné je po demontování hodit do sklepa a na začátku zimy pouze oprášit. Po sundání pneumatik z auta, je nejprve očistěte od všech kamínků a nečistot v dezénu a poté opláchněte čistou vodou. Pneumatiky byste měli skladovat na suchém a čistém místě. V žádném případě by pneumatiky neměly přijít do styku s oleji, či jinými chemikáliemi. Samostatné pneumatiky je nejlepší umístit do stojanu, pokud ho nemáte, pak je stačí poskládat ve stoje vedle sebe. Celá kola potom skládáme na sebe. V obou případech je žádoucí alespoň jednou za měsíc pootočit pneumatiky, či kola, aby nedošlo k deformaci pláště.

3. Kontrola tlaku vzduchu
Ideálně jednou za 14 dní zkontrolujte tlak v pneumatikách. Pokud jsou správně nahuštěné, ušetříte tím opotřebení pneumatik a navíc vám nebudou zbytečně zvyšovat vaši spotřebu. Špatně nahuštěná pneumatika se opotřebovává až o 50 % rychleji. a zvyšuje spotřebu paliva až o 6 %.

4. Vyvážení kol
Vyvažovat svá kola byste měli přibližně po 20 000 ujetých km, nebo jednou za rok. Nevyvážené kolo se projevuje vibracemi, které pociťujeme buď na volantu, nebo v celém vozidle. Špatně vyvážená kola mohou prodloužit brzdnou dráhu vozidla a zkracují dobu životnosti ložisek a tlumičů.

5. Způsob jízdy
Dalším faktorem, který ovlivňuje životnost pneumatik je vaše jízda. Pokud jezdíte příliš rychle, prudce brzdíte a zatáčíte, pak se nemůžete divit, že jsou vaše pneumatiky poškozené.Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.