Proč používat aditiva do nafty?

17.11.2017Ostatní

Pokud se o své auto pečlivě staráte a chcete pro něj jen to nejlepší, určitě jste již řešili otázku aditivace paliva a aditiva pravděpodobně používáte. Výsledkem této investice jsou lepší vlastnosti paliva a ochrana motoru a palivové soustavy vašeho auta. Pokud nad používáním aditiv stále váháte, seznamte se s přínosy, které vám pravidelná aditivace paliva zajistí.

Proč používat aditiva do nafty?

Aditivum – přísada s blahodárnými účinky

Aditivum je příměs s obsahem účinných složek, která při pravidelném používání pomáhá vylepšovat vlastnosti nafty, chránit motor a celý palivový systém. Používáním aditiv se vyhnete opravám týkajícím se palivové soustavy a některým specifickým problémům s motorem. Nebo tyto problémy minimálně oddálíte, což pro vás může znamenat významnou úsporu nákladů za opravy.

Nepoužívání aditiv se může projevit nadměrným opotřebením vstřikovací soustavy, omezením průchodnosti trysek a celkovým snížením výkonu motoru.

Základní přínosy aditiv

Hlavní funkcí aditiv je ochrana nejdůležitějších částí automobilu. Jak konkrétně aditiva působí na motor a palivovou soustavu, lze shrnout v několika bodech. Konkrétní výhody, které používání aditiv přináší, jsou následující:

 • ochrana a prodloužení životnosti motoru,
 • udržování čistoty palivového systému (zejména vstřikovacích trysek) a prodloužení jeho životnosti,
 • protikorozní ochrana palivového čerpadla,
 • zlepšení čistících a mazacích vlastností paliva, zvýšení mazivosti nafty,
 • snížení hluku motoru,
 • zvýšení cetanového čísla nafty,
 • zlepšení procesu spalování paliva,
 • snížení spotřeby paliva.

Zimní vs. letní aditiva

Přidávat aditiva do nafty je vhodné v průběhu celého roku. Je však potřeba rozlišovat zimní a letní verze aditiv.

Zimní aditiva do nafty, která se aplikují přibližně od října do dubna, obsahují na rozdíl od letních aditiv tzv. depresant. Ten výrazně zlepšuje filtrovatelnost nafty při nízkých teplotách a snižuje bod tuhnutí. Také pomáhá při studených startech, s nimiž mohou mít některé automobily problémy.

Aditivovaná nafta vs. dodatečná aditivace

Tankujete-li palivo na značkových čerpacích stanicích, s největší pravděpodobností tankujete již aditivovanou naftu a nemusíte řešit následnou aplikaci aditiva do palivové nádrže. Nafta, kterou nabízejí značkové čerpací stanice, většinou prošla základní aditivací. V případě prémiových paliv je aditivace na ještě vyšší úrovni.

Pokud kupujete standardní naftu a zároveň chcete ochránit motor vašeho auta, budete muset po natankování paliva do nádrže aditivum aplikovat dodatečně. Čas, který vám dodatečná aditivace paliva zabere, je však v porovnání s jejími přínosy zanedbatelný.Nejnovější články

  Co za další investice je potřeba po koupi vozu

  18.09.2018

  S koupí vozu investice do jeho pořízení bohužel nekončí. Na jaké další výdaje se musíte připravit?

  Čím jezdili čeští prezidenti

  12.09.2018

  Za sto let trvání republiky používali její nejvyšší představitelé nejen vozy české výroby. Na Pražském hradě jsme mohli spatřit i Mercedes-Benz, BMW nebo Renault.

  Ceny pohonných hmot ve světě

  06.09.2018

  Pokud si často stěžujete na ceny pohonných hmot v Česku, pak vězte, že může být i hůř. Ale samozřejmě také lépe. Jak jsou na tom ceny v jednotlivých zemích?

  Časté přestupky řidičů podle bodového systému

  04.09.2018

  Bodový systém vstoupil v ČR v platnost z důvodu omezení opakovaného páchání přestupků pod trestem odnětí řidičského průkazu. Jak moc je úspěšný?