Proč nevyjíždět palivovou nádrž nadoraz?

06.09.2017Ostatní

Pokud se vám rozsvítí kontrolka signalizující docházející palivo, měli byste zpozornět a palivo co nejdříve dotankovat. Nejen proto, abyste se nemuseli plahočit s kanystrem k nejbližší čerpací stanici, ale především proto, abyste nepřetěžovali a neničili palivové čerpadlo. Jedno úplné vyprázdnění palivové nádrže neznamená pro auto vážné riziko. Když však opakovaně vyjíždíte palivovou nádrž až nadoraz, autu to rozhodně neprospívá.

Proč je lepší nevyjíždět palivovou nádrž nadoraz?


Od chvíle, kdy se rozsvítí kontrolka rezervy paliva, ujedete se zbývajícím palivem ještě desítky kilometrů. U různých aut může svítící kontrolka signalizovat jiné množství paliva v nádrži. Na rezervu je možné ujet i sto kilometrů – záleží ovšem také na vašem stylu jízdy.

Palivo byste ale v takové chvíli měli dotankovat co nejdříve. Opakované odkládání dočerpání paliva a vysávání nádrže až na nejnižší možnou úroveň může mít pro vaše auto nepříjemné následky. Zejména v případě, že se jedná o diesel.

Riziko poškození palivového čerpadla

Palivové čerpadlo patří mezi klíčové díly vašeho auta. Zřejmě mu nevěnujete žádnou extra péči, přesto spolehlivě odvádí svou práci. Prospět mu můžete hlavně tím, že nebudete dlouhodobě jezdit s téměř prázdnou palivovou nádrží.

Čerpadlo je poháněno elektromotorem, který je třeba chladit. To se obvykle děje vlastním průtokem paliva. Když je však nádrž téměř prázdná, čerpadlo místo paliva nasává vzduch. Elektromotor potom není dostatečně chlazen a přehřívá se. Nasucho běžící čerpadlo může v nejhorším případě vyústit v jeho zadření.

Je-li v nádrži příliš málo paliva, čerpadlo se může poškodit nebo předčasně opotřebit. Jeho výměna nemusí být úplně levnou záležitostí.

Nečistoty na dně nádrže

Na dně palivové nádrže se postupem času usazují nečistoty. Dnešní plastové nádrže jsou sice v tomto ohledu lepší než dřívější kovové nádrže, nicméně vzniku nečistot lze jen těžko zabránit.

Před špínou a kalem chrání motor a palivovou soustavu palivový filtr. Je-li nádrž téměř prázdná, palivové čerpadlo nasává ze dna nádrže právě tyto nečistoty a filtr se tím více zanáší. Přes ucpaný filtr se do spalovacího prostoru dostane méně paliva, což může vést k nižšímu výkonu motoru.

Těmto problémům lze předejít včasným natankováním paliva již ve chvíli, kdy se rozsvítí příslušná kontrolka. Pokud přece jen zajdete výjimečně tak daleko, že sebou auto cukne a dál nepojede, bude se vám hodit asistenční služba, která je součástí vašeho povinného ručení.Nejnovější články

  Teplota barvy pouličního osvětlení

  20.09.2018

  Veřejné osvětlení představuje největší zdroj umělého světla ve venkovním prostředí. Nejvíce se používají výbojky sodíkové s typicky oranžovou barvou.

  Co za další investice je potřeba po koupi vozu

  18.09.2018

  S koupí vozu investice do jeho pořízení bohužel nekončí. Na jaké další výdaje se musíte připravit?

  Čím jezdili čeští prezidenti

  12.09.2018

  Za sto let trvání republiky používali její nejvyšší představitelé nejen vozy české výroby. Na Pražském hradě jsme mohli spatřit i Mercedes-Benz, BMW nebo Renault.

  Ceny pohonných hmot ve světě

  06.09.2018

  Pokud si často stěžujete na ceny pohonných hmot v Česku, pak vězte, že může být i hůř. Ale samozřejmě také lépe. Jak jsou na tom ceny v jednotlivých zemích?