Proč nevyjíždět palivovou nádrž nadoraz?

06.09.2017Ostatní

Pokud se vám rozsvítí kontrolka signalizující docházející palivo, měli byste zpozornět a palivo co nejdříve dotankovat. Nejen proto, abyste se nemuseli plahočit s kanystrem k nejbližší čerpací stanici, ale především proto, abyste nepřetěžovali a neničili palivové čerpadlo. Jedno úplné vyprázdnění palivové nádrže neznamená pro auto vážné riziko. Když však opakovaně vyjíždíte palivovou nádrž až nadoraz, autu to rozhodně neprospívá.

Proč je lepší nevyjíždět palivovou nádrž nadoraz?


Od chvíle, kdy se rozsvítí kontrolka rezervy paliva, ujedete se zbývajícím palivem ještě desítky kilometrů. U různých aut může svítící kontrolka signalizovat jiné množství paliva v nádrži. Na rezervu je možné ujet i sto kilometrů – záleží ovšem také na vašem stylu jízdy.

Palivo byste ale v takové chvíli měli dotankovat co nejdříve. Opakované odkládání dočerpání paliva a vysávání nádrže až na nejnižší možnou úroveň může mít pro vaše auto nepříjemné následky. Zejména v případě, že se jedná o diesel.

Riziko poškození palivového čerpadla

Palivové čerpadlo patří mezi klíčové díly vašeho auta. Zřejmě mu nevěnujete žádnou extra péči, přesto spolehlivě odvádí svou práci. Prospět mu můžete hlavně tím, že nebudete dlouhodobě jezdit s téměř prázdnou palivovou nádrží.

Čerpadlo je poháněno elektromotorem, který je třeba chladit. To se obvykle děje vlastním průtokem paliva. Když je však nádrž téměř prázdná, čerpadlo místo paliva nasává vzduch. Elektromotor potom není dostatečně chlazen a přehřívá se. Nasucho běžící čerpadlo může v nejhorším případě vyústit v jeho zadření.

Je-li v nádrži příliš málo paliva, čerpadlo se může poškodit nebo předčasně opotřebit. Jeho výměna nemusí být úplně levnou záležitostí.

Nečistoty na dně nádrže

Na dně palivové nádrže se postupem času usazují nečistoty. Dnešní plastové nádrže jsou sice v tomto ohledu lepší než dřívější kovové nádrže, nicméně vzniku nečistot lze jen těžko zabránit.

Před špínou a kalem chrání motor a palivovou soustavu palivový filtr. Je-li nádrž téměř prázdná, palivové čerpadlo nasává ze dna nádrže právě tyto nečistoty a filtr se tím více zanáší. Přes ucpaný filtr se do spalovacího prostoru dostane méně paliva, což může vést k nižšímu výkonu motoru.

Těmto problémům lze předejít včasným natankováním paliva již ve chvíli, kdy se rozsvítí příslušná kontrolka. Pokud přece jen zajdete výjimečně tak daleko, že sebou auto cukne a dál nepojede, bude se vám hodit asistenční služba, která je součástí vašeho povinného ručení.Nejnovější články

  Žebříček 5 nejhorších silnic na světě

  01.11.2018

  Na světě existuje spousta silnic, které vyvolávají pochyby, zda byly postaveny pod vedením kompetentního architekta. Chcete znát alespoň 5 z nich?

  Autonomní vozy

  31.10.2018

  Automobilový průmysl stojí na prahu největší změny za posledních sto let. Éra autonomních vozů se blíží, z řidičů budou jen pasivní diváci.

  Naučte se zvládat auto na mokré vozovce

  30.10.2018

  Na speciálních polygonech po celém Česku si můžete bezpečně natrénovat zvládnutí smyku a další manévry, které se vám budou hodit nejen na kluzké vozovce.

  Co tvoří cenu pohonných hmot

  24.10.2018

  Velkou část ceny za pohonné hmoty představují daně. Kolik procent ve skutečnosti odvedeme státu za natankování a proč se ceny během roku mění?