Možnosti, jak převážet jízdní kola na autě

31.07.2018Ostatní

Představa o ideálně stráveném času dovolené se u každého liší: někdo u táboráku pod stanem nebo pod širým nebem, jiný na vodní hladině, na lehátku u moře, na jachtě, v horách nebo v sedle. Pokud se jedná o sedlo jízdního kola, patří mezi nejdůležitější body plánování místo základny, ze které se budou podnikat výlety a způsob, jak se tam i s koly dopravit.

Převoz jízdních kol na autě

Cestujete-li vozem, máte hned několik možností:

Na střeše

Jedním z nejčastějších způsobů přepravy jízdních kol je na střeše osobního automobilu. Držáky kol se připevňují na příčníky a většina z nich lze koupit individuálně, můžete tak pořídit přesný počet, který potřebujete, ale pozor, na střechy některých vozů se vejdou maximálně 3 kola. Příčníky se uchycují buď přímo na karoserii vozu nebo na pevně uchycené hagusy – podélné střešní nosiče.
Nejznámější značky: Thule, Hakr, Peruzzo, Atera, Bike Fun, Compass, Elite, Yakima, Atera
Způsob zajištění kol:

 • uchycení předního i zadního kola do drážek na tyči držáku pomocí stahovacích řemínků a zajištění rámu stahovacím hákem
 • odepnutí předního kola (a uložení do zavazadlového prostoru), zajištění přední vidlice pomocí rychloupínáku, uchycení zadního kola do drážky, upevněné na příčníku vozu.

Výhody: nižší cena, rychlejší montáž, nepřekáží ve výhledu
Nevýhody: vyšší spotřeba při vyšších rychlostech, náročnější upevňování (vzpírání kol nad hlavu), nižší nosnost, prodloužená výška vozu (není možné zajet do některých podzemních garáží)
Cena: 400 – 6 000 Kč, lepší průměr cca 2000 Kč (jedno kolo)

Na pátých dveřích

Alternativní variantou pro majitele vozu, kteří nechtějí nebo nemohou umístit kola na střechu a současně ani nemají tažné zařízení, je držák kol na páté dveře.
Nejznámější značky: Eckla, Thule Clip on High, Menabo, Peruzzo, Compass, Unitec.
Způsob zajištění:

 • rychloupínáky se systémem textilních upínacích pásků
 • nastavitelné držáky rámu (plastové šroubovací hlavice)

Výhody: pořizovací cena může být nižší než v případě držáků na tažné zařízení, umožňuje vjezd do prostor s omezenou výškou, snadná montáž a demontáž
Nevýhody: kufr vozu je u některých typů držáků nepřístupný, kola částečně omezují výhled, riziko poškození laku, levnější modely jsou bez zámku
Cena: 1 300 – 15 000 Kč, průměr 2 000 – 6 000 Kč podle způsobu uchycení a možností zamykání

Na tažném zařízení

Oblíbeným způsobem přepravy jízdních kol na autě je nosič, upevněný přímo na tažném zařízení.
Nejznámější značky: Thule, Peruzzo, Wjenzek, Menabo, Hakr, Atera, Compass
Způsob zajištění:

 • závěsný nosič – snadnější instalace – postaví se na tažné zařízení, kola visí ve vzduchu bez plošiny
 • plošinový nosič – složitější instalace a vyšší hmotnost nosiče, kola jsou tyčemi spojená s rámy nosiče a jednotlivě zajištěná páskou ve drážkách plošiny nosiče

Výhody: snadnější upevnění kol (nižší výška), kufr je přístupný (sklápěcí mechanismus), vyšší nosnost, uzamykatelné tyče držící rám kola, nižší spotřeba než v případě střešního nosiče kol
Nevýhody: vyšší pořizovací cena, nosič zakrývá poznávací značku (musí se přemístit na nosič, nebo lze pořídit třetí SPZ za poplatek 600 Kč), při parkování nebudou fungovat parkovací čidla, vozidlo je delší
Cena: 2 000 – 25 000 Kč, průměr cca 5 000 – 8 000 KčNejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.