Pravda o filtru pevných částic

05.02.2018Ostatní

Moderní naftové motory nemohou fungovat bez filtru pevných částic, který zbavuje výfukové plyny jemných prachových rakovinotvorných částic. Přes svůj nesporný přínos pro ovzduší a životní prostředí mnozí řidiči filtr pevných částic odsuzují a v nejhorších případech ho ze svého vozu rovnou odstraňují. Důvodem bývá obava ze snížení výkonu motoru a vyšší finanční náročnost výměny filtru při jeho zanesení.

Pravda o filtru pevných částic

Užitečná součást dieselů

Filtr pevných částic je nezbytnou součástí vozidel s moderními naftovými motory. Označuje se obvykle zkratkou DPF (Diesel Particulate Filter), případně FAP (Filtre à particules). Filtr pevných částic hraje důležitou roli ve výfukovém potrubí. Zachycuje prachové, rakovinotvorné mikročástice, s nimiž si klasický katalyzátor neporadí a které by jinak unikaly do ovzduší.

Úkolem filtru pevných částic je nejen škodlivé částice zachytit, ale také účinně spálit. Tento proces se nazývá regenerace filtru a probíhá buď pasivně, nebo aktivně. K pasivní regeneraci dochází ve chvíli, kdy je teplota uvnitř filtru dostatečně vysoká, aby umožnila hoření částic. To se děje například při jízdě po dálnici. Pokud filtr nedostane příležitost k pasivní regeneraci (například při dlouhodobé jízdě v městském provozu), proběhne jeho aktivní regenerace.

Výhody a nevýhody DPF

Nesporným přínosem filtru pevných částic je jeho pozitivní dopad na životní prostředí. Bez jeho existence by se všechny prachové částice dostaly do naší dýchací soustavy, kde by mohly být zdrojem rakoviny.

Proč je tedy filtr pevných částic strašákem majitelů aut s naftovými motory? Za odmítavým postojem stojí nejčastěji omezená životnost filtru a finanční náročnost jeho výměny.

Životnost filtru pevných částic

Přestože se životnost oproti prvním filtrům pevných částic výrazně prodloužila, zůstává stále omezená. V dnešní době se životnost filtrů pohybuje u osobních vozidel kolem 200 000 km. Životnost filtru pevných částic však není dána jen přirozeným zaplněním jeho kapacity v důsledku najetých kilometrů. Ovlivnit ji může zejména:

 • technická závada na vozidle (např. závada na systému EGR ventilu, špatně fungující vstřikovač, prasklá hadice sání),
 • natankování nekvalitního paliva,
 • způsob a styl jízdy.

Pokud jde o styl a způsob jízdy, filtru pevných částic svědčí dlouhé trasy, vyšší rychlosti a střední režim otáček ve vyšších rychlostních stupních. Naopak jízda po městě s častým rozjížděním a popojížděním v kolonách a jízda na krátké vzdálenosti vede k rychlejšímu zanesení filtru pevných částic.

Finanční náročnost

Filtr pevných částic je považován za poměrně drahou automobilovou součástku. Ve skutečnosti však filtry v poslední době zlevňují, tudíž jejich výměna není tolik nákladná. Filtr navíc není nutné vždy kompletně vyměnit – díky moderním technologiím je možné nechat filtr profesionálně vyčistit (renovovat), a to i opakovaně.

Chytrým řešením rozhodně není filtr pevných částic z vozidla zcela vymontovat. Tato úprava není legální a za provozování takového vozidla na pozemních komunikacích hrozí jeho majiteli pokuta.Nejnovější články

  Jízda s propadlou technickou

  16.08.2019

  Termín technické kontroly si každý majitel vozu musí hlídat sám. Jaké sankce hrozí, když konec platnosti nechtěně promeškáme?

  Závada vozu během jízdy

  14.08.2019

  I když se o svůj vůz pečlivě staráte, může nastat situace, kdy s ním zůstanete zničehonic stát na rušné silnici. Jak se v takovém případě zachovat?

  Provoz auta při tropických teplotách

  05.08.2019

  Provoz auta a pobyt za volantem při extrémně vysokých teplotách má svá specifika. Jaké zásady by měl každý řidič dodržet, když rtuť teploměru šplhá nad 30°C?

  Na Portálu občana lze online nahlížet do registru řidičů

  01.08.2019

  Zjistit počet trestných bodů nebo spáchané dopravní přestupky je možné online, bez nutnosti navštívit úřad. Stačí vlastnit eObčanku nebo datovou schránku.