Jak na očištění a rozmrazení vozidla před cestou do práce

27.12.2017Ostatní

Nemáte-li to štěstí a neparkujete-li své auto v garáži, vaše cesta do práce se v zimě obvykle prodlužuje o čas, který zabere očištění vozu od sněhu a odstranění námrazy. Někdy si vystačíte se škrabkou, jindy je nutné vzít si na pomoc také smetáček a speciální rozmrazovací prostředky. Vždy se však snažíte postupovat rychle a efektivně, abyste strávili co nejméně času v mrazivém počasí a dostali se co nejdříve do práce. Jenže co když se kvůli mrazu nemůžete vůbec dostat do auta? Víte, jak si poradit?

Jak očistit a rozmrazit vozidlo

Bez čeho se neobejdete

Po celou zimu se vám budou hodit tito pomocníci, kteří vám usnadní boj se sněhem a ledem na autě:

 • škrabka – na odstranění jinovatky a lehké námrazy,
 • smetáček – na odstranění prachového sněhu,
 • lopatka – na odstranění sněhové čepice,
 • protinámrazová fólie – jako prevence proti námraze,
 • speciální přípravky – rozmrazovač skel, rozmrazovač zámků,
 • rukavice – tu uvítáte při delším čištění vozu.

Námraza na čelním skle

Než se pustíte do čištění předního skla, nastartujte a zapněte foukání na přední sklo. Led začne tát i zespoda a kromě toho, že vám škrábání zabere méně času, vyhnete se případnému poškrábání skla. Teplo dokáže uvolnit také přimrzlou protinámrazovou fólii.

Pokud je vrstva ledu natolik silná, že na ni škrabka nestačí, pomůže jednoduchý trik s vodou. Sklo rovnoměrně odshora polijte vlažnou vodou. Pozor, voda nesmí být horká, ale opravdu jen vlažná.

Zámek a dveře – problémy starších aut

Majitele starších aut mohou potrápit také zamrzlé dveře nebo zamrzlý zámek.

Se zamrzlým zámkem si poradí speciální rozmrazovací přípravek. Pokud jste si ho nepořídili nebo ho nemáte zrovna u sebe, zkuste klíč nejprve nahřát nad zapalovačem nebo zápalkou. V rámci prevence lze zámek zakápnout trochou oleje.

Pokud vás překvapí zamrzlé dveře, zkuste nejprve otevřít dveře na druhé straně auta a dostat se do auta nejjednodušší cestou, tedy druhou stranou. Jsou-li zamrzlé dveře na obou stranách, pomůže, když na dveře po obvodu zatlačíte. Existují také speciální přípravky proti zamrznutí, které se aplikují na těsnění dveří. Je však nutné je aplikovat předem, tedy preventivně.

Připravte auto na mrazivou noc

Štěstí přeje připraveným, proto ráno mají vyhráno ti, kteří na ranní námrazu mysleli již večer. Abyste si ráno usnadnili práci, večer nezapomeňte:

 • Umístit na přední sklo ochrannou protinámrazovou fólii. Stejně dobře může posloužit také karton nebo deka. Ve spodní části zajistěte fólii (karton, deku) stěrači – tím zároveň ochráníte stěrače před přimrznutím ke sklu. Případně můžete stěrače zvednout.
 • Vyndat z auta rozmrazovací prostředky, především rozmrazovač zámků, který je vám uvnitř vozu k ničemu. Vyndat můžete také škrabku a smetáček.


Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?