Jak na očištění a rozmrazení vozidla před cestou do práce

27.12.2017Ostatní

Nemáte-li to štěstí a neparkujete-li své auto v garáži, vaše cesta do práce se v zimě obvykle prodlužuje o čas, který zabere očištění vozu od sněhu a odstranění námrazy. Někdy si vystačíte se škrabkou, jindy je nutné vzít si na pomoc také smetáček a speciální rozmrazovací prostředky. Vždy se však snažíte postupovat rychle a efektivně, abyste strávili co nejméně času v mrazivém počasí a dostali se co nejdříve do práce. Jenže co když se kvůli mrazu nemůžete vůbec dostat do auta? Víte, jak si poradit?

Jak očistit a rozmrazit vozidlo

Bez čeho se neobejdete

Po celou zimu se vám budou hodit tito pomocníci, kteří vám usnadní boj se sněhem a ledem na autě:

 • škrabka – na odstranění jinovatky a lehké námrazy,
 • smetáček – na odstranění prachového sněhu,
 • lopatka – na odstranění sněhové čepice,
 • protinámrazová fólie – jako prevence proti námraze,
 • speciální přípravky – rozmrazovač skel, rozmrazovač zámků,
 • rukavice – tu uvítáte při delším čištění vozu.

Námraza na čelním skle

Než se pustíte do čištění předního skla, nastartujte a zapněte foukání na přední sklo. Led začne tát i zespoda a kromě toho, že vám škrábání zabere méně času, vyhnete se případnému poškrábání skla. Teplo dokáže uvolnit také přimrzlou protinámrazovou fólii.

Pokud je vrstva ledu natolik silná, že na ni škrabka nestačí, pomůže jednoduchý trik s vodou. Sklo rovnoměrně odshora polijte vlažnou vodou. Pozor, voda nesmí být horká, ale opravdu jen vlažná.

Zámek a dveře – problémy starších aut

Majitele starších aut mohou potrápit také zamrzlé dveře nebo zamrzlý zámek.

Se zamrzlým zámkem si poradí speciální rozmrazovací přípravek. Pokud jste si ho nepořídili nebo ho nemáte zrovna u sebe, zkuste klíč nejprve nahřát nad zapalovačem nebo zápalkou. V rámci prevence lze zámek zakápnout trochou oleje.

Pokud vás překvapí zamrzlé dveře, zkuste nejprve otevřít dveře na druhé straně auta a dostat se do auta nejjednodušší cestou, tedy druhou stranou. Jsou-li zamrzlé dveře na obou stranách, pomůže, když na dveře po obvodu zatlačíte. Existují také speciální přípravky proti zamrznutí, které se aplikují na těsnění dveří. Je však nutné je aplikovat předem, tedy preventivně.

Připravte auto na mrazivou noc

Štěstí přeje připraveným, proto ráno mají vyhráno ti, kteří na ranní námrazu mysleli již večer. Abyste si ráno usnadnili práci, večer nezapomeňte:

 • Umístit na přední sklo ochrannou protinámrazovou fólii. Stejně dobře může posloužit také karton nebo deka. Ve spodní části zajistěte fólii (karton, deku) stěrači – tím zároveň ochráníte stěrače před přimrznutím ke sklu. Případně můžete stěrače zvednout.
 • Vyndat z auta rozmrazovací prostředky, především rozmrazovač zámků, který je vám uvnitř vozu k ničemu. Vyndat můžete také škrabku a smetáček.


Nejnovější články

  Jízda s propadlou technickou

  16.08.2019

  Termín technické kontroly si každý majitel vozu musí hlídat sám. Jaké sankce hrozí, když konec platnosti nechtěně promeškáme?

  Závada vozu během jízdy

  14.08.2019

  I když se o svůj vůz pečlivě staráte, může nastat situace, kdy s ním zůstanete zničehonic stát na rušné silnici. Jak se v takovém případě zachovat?

  Provoz auta při tropických teplotách

  05.08.2019

  Provoz auta a pobyt za volantem při extrémně vysokých teplotách má svá specifika. Jaké zásady by měl každý řidič dodržet, když rtuť teploměru šplhá nad 30°C?

  Na Portálu občana lze online nahlížet do registru řidičů

  01.08.2019

  Zjistit počet trestných bodů nebo spáchané dopravní přestupky je možné online, bez nutnosti navštívit úřad. Stačí vlastnit eObčanku nebo datovou schránku.