Jak na očištění a rozmrazení vozidla před cestou do práce

27.12.2017Ostatní

Nemáte-li to štěstí a neparkujete-li své auto v garáži, vaše cesta do práce se v zimě obvykle prodlužuje o čas, který zabere očištění vozu od sněhu a odstranění námrazy. Někdy si vystačíte se škrabkou, jindy je nutné vzít si na pomoc také smetáček a speciální rozmrazovací prostředky. Vždy se však snažíte postupovat rychle a efektivně, abyste strávili co nejméně času v mrazivém počasí a dostali se co nejdříve do práce. Jenže co když se kvůli mrazu nemůžete vůbec dostat do auta? Víte, jak si poradit?

Jak očistit a rozmrazit vozidlo

Bez čeho se neobejdete

Po celou zimu se vám budou hodit tito pomocníci, kteří vám usnadní boj se sněhem a ledem na autě:

 • škrabka – na odstranění jinovatky a lehké námrazy,
 • smetáček – na odstranění prachového sněhu,
 • lopatka – na odstranění sněhové čepice,
 • protinámrazová fólie – jako prevence proti námraze,
 • speciální přípravky – rozmrazovač skel, rozmrazovač zámků,
 • rukavice – tu uvítáte při delším čištění vozu.

Námraza na čelním skle

Než se pustíte do čištění předního skla, nastartujte a zapněte foukání na přední sklo. Led začne tát i zespoda a kromě toho, že vám škrábání zabere méně času, vyhnete se případnému poškrábání skla. Teplo dokáže uvolnit také přimrzlou protinámrazovou fólii.

Pokud je vrstva ledu natolik silná, že na ni škrabka nestačí, pomůže jednoduchý trik s vodou. Sklo rovnoměrně odshora polijte vlažnou vodou. Pozor, voda nesmí být horká, ale opravdu jen vlažná.

Zámek a dveře – problémy starších aut

Majitele starších aut mohou potrápit také zamrzlé dveře nebo zamrzlý zámek.

Se zamrzlým zámkem si poradí speciální rozmrazovací přípravek. Pokud jste si ho nepořídili nebo ho nemáte zrovna u sebe, zkuste klíč nejprve nahřát nad zapalovačem nebo zápalkou. V rámci prevence lze zámek zakápnout trochou oleje.

Pokud vás překvapí zamrzlé dveře, zkuste nejprve otevřít dveře na druhé straně auta a dostat se do auta nejjednodušší cestou, tedy druhou stranou. Jsou-li zamrzlé dveře na obou stranách, pomůže, když na dveře po obvodu zatlačíte. Existují také speciální přípravky proti zamrznutí, které se aplikují na těsnění dveří. Je však nutné je aplikovat předem, tedy preventivně.

Připravte auto na mrazivou noc

Štěstí přeje připraveným, proto ráno mají vyhráno ti, kteří na ranní námrazu mysleli již večer. Abyste si ráno usnadnili práci, večer nezapomeňte:

 • Umístit na přední sklo ochrannou protinámrazovou fólii. Stejně dobře může posloužit také karton nebo deka. Ve spodní části zajistěte fólii (karton, deku) stěrači – tím zároveň ochráníte stěrače před přimrznutím ke sklu. Případně můžete stěrače zvednout.
 • Vyndat z auta rozmrazovací prostředky, především rozmrazovač zámků, který je vám uvnitř vozu k ničemu. Vyndat můžete také škrabku a smetáček.


Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.