Jak na očištění a rozmrazení vozidla před cestou do práce

27.12.2017Ostatní

Nemáte-li to štěstí a neparkujete-li své auto v garáži, vaše cesta do práce se v zimě obvykle prodlužuje o čas, který zabere očištění vozu od sněhu a odstranění námrazy. Někdy si vystačíte se škrabkou, jindy je nutné vzít si na pomoc také smetáček a speciální rozmrazovací prostředky. Vždy se však snažíte postupovat rychle a efektivně, abyste strávili co nejméně času v mrazivém počasí a dostali se co nejdříve do práce. Jenže co když se kvůli mrazu nemůžete vůbec dostat do auta? Víte, jak si poradit?

Jak očistit a rozmrazit vozidlo

Bez čeho se neobejdete

Po celou zimu se vám budou hodit tito pomocníci, kteří vám usnadní boj se sněhem a ledem na autě:

 • škrabka – na odstranění jinovatky a lehké námrazy,
 • smetáček – na odstranění prachového sněhu,
 • lopatka – na odstranění sněhové čepice,
 • protinámrazová fólie – jako prevence proti námraze,
 • speciální přípravky – rozmrazovač skel, rozmrazovač zámků,
 • rukavice – tu uvítáte při delším čištění vozu.

Námraza na čelním skle

Než se pustíte do čištění předního skla, nastartujte a zapněte foukání na přední sklo. Led začne tát i zespoda a kromě toho, že vám škrábání zabere méně času, vyhnete se případnému poškrábání skla. Teplo dokáže uvolnit také přimrzlou protinámrazovou fólii.

Pokud je vrstva ledu natolik silná, že na ni škrabka nestačí, pomůže jednoduchý trik s vodou. Sklo rovnoměrně odshora polijte vlažnou vodou. Pozor, voda nesmí být horká, ale opravdu jen vlažná.

Zámek a dveře – problémy starších aut

Majitele starších aut mohou potrápit také zamrzlé dveře nebo zamrzlý zámek.

Se zamrzlým zámkem si poradí speciální rozmrazovací přípravek. Pokud jste si ho nepořídili nebo ho nemáte zrovna u sebe, zkuste klíč nejprve nahřát nad zapalovačem nebo zápalkou. V rámci prevence lze zámek zakápnout trochou oleje.

Pokud vás překvapí zamrzlé dveře, zkuste nejprve otevřít dveře na druhé straně auta a dostat se do auta nejjednodušší cestou, tedy druhou stranou. Jsou-li zamrzlé dveře na obou stranách, pomůže, když na dveře po obvodu zatlačíte. Existují také speciální přípravky proti zamrznutí, které se aplikují na těsnění dveří. Je však nutné je aplikovat předem, tedy preventivně.

Připravte auto na mrazivou noc

Štěstí přeje připraveným, proto ráno mají vyhráno ti, kteří na ranní námrazu mysleli již večer. Abyste si ráno usnadnili práci, večer nezapomeňte:

 • Umístit na přední sklo ochrannou protinámrazovou fólii. Stejně dobře může posloužit také karton nebo deka. Ve spodní části zajistěte fólii (karton, deku) stěrači – tím zároveň ochráníte stěrače před přimrznutím ke sklu. Případně můžete stěrače zvednout.
 • Vyndat z auta rozmrazovací prostředky, především rozmrazovač zámků, který je vám uvnitř vozu k ničemu. Vyndat můžete také škrabku a smetáček.


Nejnovější články

  Výměna řidičského průkazu

  16.03.2018

  Moc často se nestává, že ukazujeme řidičský průkaz, ale pozor má danou platnost. Kdy, jak, kde a za kolik se řidičský průkaz mění?

  Exkluzivní policejní vozy z celého světa

  13.03.2018

  Některé zahraniční policejní sbory se mohou pochlubit exkluzivními modely těch nejdražších automobilových značek. Podívejte se, v čem jezdí policisté ve světě.

  Co způsobuje hlučnost brzd?

  09.03.2018

  Problém s brzdami se pozná podle pískání a hluku, mohou ho také doprovázet vibrace volantu a tuhost brzdového pedálu. Co brzdám vadí a jak se toho zbavit?

  Jak dlouho se zahřívá studený motor?

  06.03.2018

  Jednotlivé části motoru se zahřívají postupně a pomalu, čemuž je nutné zpočátku přizpůsobit styl jízdy. Podívejte se na záznam z termokamery.