Jak chránit vozidlo před krupobitím a jinými živly

05.06.2018Havarijní pojištění

Vysoké teploty téměř tropického letního počasí připravují ideální podmínky pro vznik přívalových srážek, které s sebou často přivedou i kroupy a silný vítr. Přírodní živly mohou v extrémním případě poškodit i karoserii vozu, případně skla, za jejichž opravu, respektive výměnu pak majitelé vozů platí nezanedbatelné finanční částky.

Kroupy

V posledních dnech meteorologové varují před silnými bouřkami, doprovázenými lokálně i krupobitím. Bouřky se obvykle kumulují v odpoledních, večerních a nočních hodinách, v čase, kdy většina pracujících lidí je již v teple domova a automobil je zaparkovaný na standardním parkovacím místě. Ti, kteří nemají garážové stání, nebo přístřešek jsou ale v případě krupobití bezradní. Je vůbec možné se proti rozmarům přírody chránit?

Ochrana automobilu před kroupami

 • Pokud máte k dispozici garáž, nebo přístřešek, určený k parkování, je to nejlepší ochrana před rizikem poškození karoserie. Garáž totiž nemusí znamenat automaticky místo pro automobil, někteří ji přednostně využívají jako dílnu, nebo jako skladiště a jiní pro změnu “složité” parkování do garáže považují za ztrátu času.
 • Sledujte aktuální předpověď počasí – i přesto, že letní bouřky se těžko dají předvídat dlouho dopředu, meteorologové poctivě vydávají varování před bouřkami minimálně pár hodin dopředu.
 • Krytá parkoviště a nájezdy nebo mosty mohou v případě blížící se pohromy mohou dočasně zastat funkci garáže, pokud ji dotyčný nevlastní, kdo ale dopředu jistojistě ví, že se blíží krupobití?
 • Pro zmírnění následků krupobití se doporučuje zakrýt vůz několika vrstvami dek (ideálně je upevnit lepící páskou) nebo speciální ochrannou plachtou proti krupobití, která má zesílený plášť, jež dokáže nárazy krup absorbovat (cca 2000 Kč).
 • Pokud spolu s krupobitím fouká boční vítr, je možné zkusit najít místo v závětří za vysokou budovou.
 • Chcete-li zachránit alespoň přední sklo, využijte gumové koberečky, kterými sklo přikryjete.

Silný vítr a bouřka

Automobil se před silným větrem nijak chránit nemusí, stejně tak jako při silném dešti i bouřce, stačí nezapomenout zavřít všechna okna, hlavně to střešní a karoserie vydrží. Silný vítr ale působí na okolní stromy a větve.

Blížící se bouřka vypadá obzvlášť děsivě

 • Při parkování vybírejte obezřetně místo, kde nehrozí pád stromu, dopravního značení nebo sloupů veřejného osvětlení.
 • Při jízdě držte obě ruce na volantu, snižte rychlost a sledujte okolí, abyste byli schopni včas zareagovat.

Zaručená ochrana před počasím neexistuje a tak jedinou jistou je přijmout riziko a pojistit si následky přírodních živlů ve formě havarijního pojištění nebo doplňkového pojištění k povinnému ručení.Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.