Nepovinná autovýbava

03.04.2017Ostatní

Že musí být součástí naší autovýbavy lékárnička nebo reflexní vesta jsme si již zvykli. Naopak tažné lano nebo startovací kabely do povinné výbavy nespadají, ale rozhodně se vyplatí – zvlášť při delších cestách. Kterou nepovinnou výbavu je dobré mít stále zabalenu s sebou?

Nepovinná autovýbava


Tažné lano – v případě, že náš vůz začne stávkovat a rozhodne se, že dál už nepojede, může nás tažné lano zachránit a pomoci naše auto odtáhnout aspoň na místo, kde nikterak nepřekáží provozu. V ideálním případě samozřejmě až do nejbližšího servisu.

Startovací kabely – zde asi není třeba moc se rozepisovat. Spousta nás jistě již zažila situaci, kdy náš poklad nechtěl nastartovat ani na heslo nebo dobré slovo. Natož na obyčejné otočení klíčkem…

Práškový hasící přístroj – oceníme ho jak v případě vlastní nehody, kdy začne auto podezřele doutnat, tak ve chvíli, kdy se staneme jen svědky nehody. V takových okamžicích je pak jeho přítomnost v našem kufru nenahraditelná.

Svítilna/čelovka – pokud zůstaneme stát v místech, kde není dostatečné pouliční osvětlení, bez svítilny se neobejdeme. Ideální variantou je pak čelovka, která zajistí dostatek světla a zároveň nám nechává volné ruce.

Pracovní rukavice – zvláště ve chvíli, kdy podezíráme stávku ze stávky našeho vozu motor nebo píchlé kolo, budeme za jejich přítomnost vděčni. Navíc v kufru skutečně nezaberou mnoho místa.

Olej – zadřený motor rozhodně není libozvučné slovní spojení pro žádného řidiče. Mít pro každý případ ve voze jedno balení oleje do auta není nikdy na škodu. Ne vždy je v blízkosti benzínka.

Měřič tlaku vzduchu v pneu – jsou situace, kdy díky němu snadno zjistíme, zda s našim vozem dojedeme aspoň na nejbližší pumpu nebo do servisu.

Všechny výše uvedené doplňky do našeho vozu se dají označit za finančně méně nákladné a přitom nám v mnoha situacích můžou nabídnou pomoc k nezaplacení. Pokud se svým vozem vyrážíte do zahraničí, nezapomeňte se před cestou ujistit, jaká výbava do auta je povinné ve státě, do kterého míříte, ale i ve státech, přes které projíždíte. Například ve Francii je povinnost mít ve voze alkohol tester (stačí jednorázový) a v Chorvatsku musí mít reflexní vestu každý člen posádky.Nejnovější články

  Nové výrazy v automobilismu

  18.01.2019

  Zavádění nových funkcí a technologií do vozidel znamená také rozšíření automobilového slovníku. Které výrazy jsou v automobilovém světě poměrně nové?

  Jak změnit starý vůz na veterána

  17.01.2019

  Vlastníte vozidlo, které už něco pamatuje? Vyplatí se z do něj investovat a oficiální cestou ho nechat legitimovat jako historický automobil?

  Lékařské prohlídky u řidičů

  15.01.2019

  Špatný zdravotní stav řidičů mnohdy způsobí dopravní nehodu. Povinné lékařské prohlídky se ale týkají jen řidičů z povolání a řidičů-seniorů.

  Jak přežít kolony na silnicích

  03.01.2019

  Důvodem několikahodinového stání v koloně bývá většinou nehoda nebo stavební práce na silnici. Jak přežít čekání bez újmy na zdraví?