Nepovinná autovýbava

03.04.2017Ostatní

Že musí být součástí naší autovýbavy lékárnička nebo reflexní vesta jsme si již zvykli. Naopak tažné lano nebo startovací kabely do povinné výbavy nespadají, ale rozhodně se vyplatí – zvlášť při delších cestách. Kterou nepovinnou výbavu je dobré mít stále zabalenu s sebou?

Nepovinná autovýbava


Tažné lano – v případě, že náš vůz začne stávkovat a rozhodne se, že dál už nepojede, může nás tažné lano zachránit a pomoci naše auto odtáhnout aspoň na místo, kde nikterak nepřekáží provozu. V ideálním případě samozřejmě až do nejbližšího servisu.

Startovací kabely – zde asi není třeba moc se rozepisovat. Spousta nás jistě již zažila situaci, kdy náš poklad nechtěl nastartovat ani na heslo nebo dobré slovo. Natož na obyčejné otočení klíčkem…

Práškový hasící přístroj – oceníme ho jak v případě vlastní nehody, kdy začne auto podezřele doutnat, tak ve chvíli, kdy se staneme jen svědky nehody. V takových okamžicích je pak jeho přítomnost v našem kufru nenahraditelná.

Svítilna/čelovka – pokud zůstaneme stát v místech, kde není dostatečné pouliční osvětlení, bez svítilny se neobejdeme. Ideální variantou je pak čelovka, která zajistí dostatek světla a zároveň nám nechává volné ruce.

Pracovní rukavice – zvláště ve chvíli, kdy podezíráme stávku ze stávky našeho vozu motor nebo píchlé kolo, budeme za jejich přítomnost vděčni. Navíc v kufru skutečně nezaberou mnoho místa.

Olej – zadřený motor rozhodně není libozvučné slovní spojení pro žádného řidiče. Mít pro každý případ ve voze jedno balení oleje do auta není nikdy na škodu. Ne vždy je v blízkosti benzínka.

Měřič tlaku vzduchu v pneu – jsou situace, kdy díky němu snadno zjistíme, zda s našim vozem dojedeme aspoň na nejbližší pumpu nebo do servisu.

Všechny výše uvedené doplňky do našeho vozu se dají označit za finančně méně nákladné a přitom nám v mnoha situacích můžou nabídnou pomoc k nezaplacení. Pokud se svým vozem vyrážíte do zahraničí, nezapomeňte se před cestou ujistit, jaká výbava do auta je povinné ve státě, do kterého míříte, ale i ve státech, přes které projíždíte. Například ve Francii je povinnost mít ve voze alkohol tester (stačí jednorázový) a v Chorvatsku musí mít reflexní vestu každý člen posádky.Nejnovější články

  Žebříček 5 nejhorších silnic na světě

  01.11.2018

  Na světě existuje spousta silnic, které vyvolávají pochyby, zda byly postaveny pod vedením kompetentního architekta. Chcete znát alespoň 5 z nich?

  Autonomní vozy

  31.10.2018

  Automobilový průmysl stojí na prahu největší změny za posledních sto let. Éra autonomních vozů se blíží, z řidičů budou jen pasivní diváci.

  Naučte se zvládat auto na mokré vozovce

  30.10.2018

  Na speciálních polygonech po celém Česku si můžete bezpečně natrénovat zvládnutí smyku a další manévry, které se vám budou hodit nejen na kluzké vozovce.

  Co tvoří cenu pohonných hmot

  24.10.2018

  Velkou část ceny za pohonné hmoty představují daně. Kolik procent ve skutečnosti odvedeme státu za natankování a proč se ceny během roku mění?