Zvláštní dopravní předpisy pro řidiče po celém světě

26.03.2018Ostatní

Na celém světě je přes 200 států, které si regulují kromě dalších zákonů a předpisů i podmínky v dopravě. Každý řidič, který plánuje cestu do cizí země vozem, si předem poctivě nastuduje všechny povinnosti a snaží se jimi v dané zemi řídit i přesto, že někdy může narazit na bizarní perličky. Stejně tak, jako se někomu nezúčastněnému může zdát zvláštní jezdit se zapnutými světly i při denním jasném světle, můžeme i my Češi shledat některé předpisy v zahraničí na hlavu postavené.

Neobvyklé dopravní zákony ve světě


Britská dopravní společnost Barrington Freight zveřejnila 50 nejvýstřednějších dopravních regulací z celého světa a ty nejzajímavější z nich spolu s dalšími zdroji zde:

Evropa

 1. Hackney, London (UK) – Kočáry, drožky v Hackney (městský obvod na severovýchodě Londýna) s sebou musí vozit balík slámy a pytel obilí.
 2. Dánsko – Všichni dánští řidiči musí před cestou zkontrolovat podvozek vozu – ne aby zjistili, zda je vůz v pořádku, nýbrž proto, aby se ujistili, že pod se pod vozem nikdo neschovává.
 3. Kypr – Na Kypru je nezákonné při řízení cokoli konzumovat. Tedy pokud má řidič žízeň, musí zastavit.
 4. Lucembursko – Všechny vozy musí mít stěrače předního skla (i pokud přední sklo nemají)
 5. Rusko – V případě, že jste nepořádný řidič, nejezděte do Ruska, tam totiž za znečištěný vůz můžete obdržet pokutu.
 6. Německo
  • Pokud vám dojde v Německu na dálnici benzín, můžete být pokutováni.
  • V Německu je vůz považován za soukromý prostor, proto ho můžete řídit i nazí, ale nezapomeňte si nechat alespoň boty, protože pokud způsobíte bosí nehodu, můžete přijít o pojistku.
 7. Španělsko – Ve Španělsku musíte mít 2 výstražné trojúhelníky v povinné výbavě a pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, nesmí Vám chybět jedny náhradní brýle.
 8. Estonsko – Do povinné výbavy v Estonsku patří 2 zarážky pod kola vozu.
 9. Srbsko – Srbští řidiči s sebou musí vozit vlečnou tyč a třímetrové lano.

Asie

 1. Manilla (Filipíny) – Vozidla s poznávací značkou, jejíž poslední číslo je 1 nebo 2, mají v pondělí zákaz vjezdu do města.
 2. Japonsko – Řidiči vozu, který dopřeje kolemjdoucímu nechtěnou spršku vody z louže na silnici, hrozí pokuta cca 1 500 Kč.
 3. Singapur – V Singapuru musí být řidič vozu ve vozidle vzdálený 50 metrů od chodce.
 4. Saúdská Arábie – Nedaleko Mekky je dálnice rozdělená na dálnici pouze pro muslimy a pro ty, kteří jimi nejsou.
 5. Spojené arabské emiráty – Velbloudi mají také svá práva a to se týká i dopravy, musí se respektovat jejich přítomnost na silnici.
 6. Thajsko – V Thajsku musíte mít při řízení oblečené alespoň tričko.

Velbloud jako součást dopravy

Kanada

 1. Ontario – V Ontariu můžete řídit otevřené saně na dálnici pouze v případě, že mají k sobě připojené minimálně 2 zvony.

USA

 1. Alabama – V Alabamě je kupodivu zakázáno řídit vůz se zavázanýma očima.
 2. Aljaška – Pokud jste zvyklí poutat psa na střechu vozu, na Aljašce narazíte na zákonnou bariéru.
 3. Arkansas – Troubení po deváté večerní hodině je zakázáno, pokud se nacházíte na místě nebo v blízkosti místa, kde se servírují studené nápoje nebo sendviče.
 4. Kalifornie
  • Skákání z auta je nezákonné, pokud jede rychlostí vyšší než 65 m/h (cca 105 km/h).
  • Žádné neobsazené vozidlo nesmí překročit rychlost 60 m/h (cca 95 km/h).
  • V San Franciscu je zakázáno leštit nebo sušit vůz použitým spodním prádlem.
  • Ženy nesmí řídit vůz v županu.
  • Ať je únava řidiče jakkoli intenzivní a nepřemožitelná, je nezákonné si ustlat přímo na silnici.
  • V Kalifornii a Tennessee je střílení zvířat z vozu nelegální, pokud se ovšem nejedná o velrybu.
  • Ve městě Hermosa Beach si musíte dát pozor, abyste svou Margharitu nelili po ulicích, je to totiž zakázané.
 5. Florida
  • Pokud je slon přivázaný k parkovacím hodinám, musí do nich majitel slona nebo jeho opatrovatel vložit peníze. (To samé platí v případě, že k nim uváže kozu nebo aligátora).
  • V Sarasotě je pokuta za sražení chodce stanovena na rovných 78 $ (1 612 Kč).
 6. Georgia, Marietta
  • Plivání z jedoucího vozu nebo autobusu je zakázáno, toto privilegium si mohou dovolit pouze řidiči kamiónů.
  • Společná hra aut a dětí může být nebezpečná, toho jsou si vědomi i v Georgii, kde je nelegální jezdit s vozem po dětských hřištích.
 7. Evanston, Illinois – Převlékat se ve voze s roztaženými záclonkami (závěsy) je nelegální, což neplatí, pokud zrovna hoří.
 8. Massachusetts – Pokud vezete gorilu na zadní sedačce, pokuta Vás jistě nemine.
 9. Minnesota – Hranice státu se nesmí překročit s kachnou na hlavě.
 10. Nevada – Velbloud na dálnici nepatří, což je pro ty, kterým by to nedošlo selským rozumem, zakomponováno i v předpisech.
 11. Michigan – Pokud se Vám porouchá vůz, mějte na paměti, že sedět uprostřed silnice a číst si noviny nekoresponduje se zákonnými limity.
 12. Oklahoma – Milovníci komiksů musí jejich čtení odložit až na dobu, kdy nebudou řídit, jinak jim hrozí pokuta.
 13. Denver, Colorado – V Denveru pravděpodobně moc černých aut nepotkáte, mají totiž zákaz vyjíždění v neděli.
 14. Kentucky – Ujistěte se, že Váš psí miláček netrpí zvláštní úchylkou, která by ho nutila sexuálně obtěžovat Váš vůz, hrozila by Vám za to pokuta.
 15. Connecticut – Pokud jste zvyklí jezdit na kole rychlostí vyšší jak 65 m/h (cca 105 km/h), připravte si peněženku, pokuta Vás nemine.
 16. Pennsylvania
  • Cestování v noci se zde prodlouží, protože je Vaší povinností každou míli zastavit a vystřelit varovný signál, aby tak hospodářská zvířata věděla, že se blížíte.
  • Pokud se chystáte špehovat koně, musíte zakrýt svůj vůz tak, aby splynul s okolím. Jestli i přesto koně reagují, nezbývá než vůz rozmontovat na součástky, které lze jednoduše schovat.
 17. New Orleans – V New Orleans a Memphisu se žena za volantem, která se dokonce i chystá řídit musí poohlédnout po muži, který by v průběhu jejího manévrování mával před vozem varovnou vlajkou.
 18. Montana – Ve státě Montana není povoleno nechávat ovci ve voze bez dohledu.
 19. New Jersey – Pokud máte špatnou náladu, vyvarujte se řízení v New Jersey, pokud se totiž zamračíte na policistu, může to mít následky.

Černé auto v Denveru musí zůstat v neděli v garáži

Dopravní regulace vznikají z různých pohnutek, ať již ze zkušeností, z náhlého rozhodnutí pohlavárů, příliš zastaralých zákonů nebo jen nevíra v lidský zdravý rozum. Polemika a otázky typu: ”Proč musím svítit ve dne?” jsou ale pro policejní hlídky nepodstatné, protože neznalost neomlouvá a pokud jste znalí a jen bojujete svou revoltou s bizarní povinností, přejeme hodně štěstí v boji s větrnými mlýny.Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?