Zvláštní dopravní předpisy pro řidiče po celém světě

26.03.2018

Na celém světě je přes 200 států, které si regulují kromě dalších zákonů a předpisů i podmínky v dopravě. Každý řidič, který plánuje cestu do cizí země vozem, si předem poctivě nastuduje všechny povinnosti a snaží se jimi v dané zemi řídit i přesto, že někdy může narazit na bizarní perličky. Stejně tak, jako se někomu nezúčastněnému může zdát zvláštní jezdit se zapnutými světly i při denním jasném světle, můžeme i my Češi shledat některé předpisy v zahraničí na hlavu postavené.

Zvláštní dopravní předpisy pro řidiče po celém světě

Britská dopravní společnost Barrington Freight zveřejnila 50 nejvýstřednějších dopravních regulací z celého světa a ty nejzajímavější z nich spolu s dalšími zdroji zde:

Evropa

 1. Hackney, London (UK) – Kočáry, drožky v Hackney (městský obvod na severovýchodě Londýna) s sebou musí vozit balík slámy a pytel obilí.
 2. Dánsko – Všichni dánští řidiči musí před cestou zkontrolovat podvozek vozu – ne aby zjistili, zda je vůz v pořádku, nýbrž proto, aby se ujistili, že pod se pod vozem nikdo neschovává.
 3. Kypr – Na Kypru je nezákonné při řízení cokoli konzumovat. Tedy pokud má řidič žízeň, musí zastavit.
 4. Lucembursko – Všechny vozy musí mít stěrače předního skla (i pokud přední sklo nemají).
 5. Rusko – V případě, že jste nepořádný řidič, nejezděte do Ruska, tam totiž za znečištěný vůz můžete obdržet pokutu.
 6. Německo
  • Pokud vám dojde v Německu na dálnici benzín, můžete být pokutováni.
  • V Německu je vůz považován za soukromý prostor, proto ho můžete řídit i nazí, ale nezapomeňte si nechat alespoň boty, protože pokud způsobíte bosí nehodu, můžete přijít o pojistku.
 7. Španělsko – Ve Španělsku musíte mít 2 výstražné trojúhelníky v povinné výbavě a pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, nesmí vám chybět jedny náhradní brýle.
 8. Estonsko – Do povinné výbavy v Estonsku patří 2 zarážky pod kola vozu.
 9. Srbsko – Srbští řidiči s sebou musí vozit vlečnou tyč a třímetrové lano.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Asie

 1. Manilla (Filipíny) – Vozidla s  značkou, jejíž poslední číslo je 1 nebo 2, mají v pondělí zákaz vjezdu do města.
 2. Japonsko – Řidiči vozu, který dopřeje kolemjdoucímu nechtěnou spršku vody z louže na silnici, hrozí pokuta cca 1 500 Kč.
 3. Singapur – V Singapuru musí být řidič vozu ve vozidle vzdálený 50 metrů od chodce.
 4. Saúdská Arábie – Nedaleko Mekky je dálnice rozdělená na dálnici pouze pro muslimy a pro ty, kteří jimi nejsou.
 5. Spojené arabské emiráty – Velbloudi mají také svá práva a to se týká i dopravy, musí se respektovat jejich přítomnost na silnici.
 6. Thajsko – V Thajsku musíte mít při řízení oblečené alespoň tričko.

Velbloud jako součást dopravy

Kanada

 1. Ontario – V Ontariu můžete řídit otevřené saně na dálnici pouze v případě, že mají k sobě připojené minimálně 2 zvony.

USA

 1. Alabama – V Alabamě je kupodivu zakázáno řídit vůz se zavázanýma očima.
 2. Aljaška – Pokud jste zvyklí poutat psa na střechu vozu, na Aljašce narazíte na zákonnou bariéru.
 3. Arkansas – Troubení po deváté večerní hodině je zakázáno, pokud se nacházíte na místě nebo v blízkosti místa, kde se servírují studené nápoje nebo sendviče.
 4. Kalifornie
  • Skákání z auta je nezákonné, pokud jede rychlostí vyšší než 65 m/h (cca 105 km/h).
  • Žádné neobsazené vozidlo nesmí překročit rychlost 60 m/h (cca 95 km/h).
  • V San Franciscu je zakázáno leštit nebo sušit vůz použitým spodním prádlem.
  • Ženy nesmí řídit vůz v županu.
  • Ať je únava řidiče jakkoli intenzivní a nepřemožitelná, je nezákonné si ustlat přímo na silnici.
  • V Kalifornii a Tennessee je střílení zvířat z vozu nelegální, pokud se ovšem nejedná o velrybu.
  • Ve městě Hermosa Beach si musíte dát pozor, abyste svou Margharitu nelili po ulicích, je to totiž zakázané.
 5. Florida
  • Pokud je slon přivázaný k parkovacím hodinám, musí do nich majitel slona nebo jeho opatrovatel vložit peníze. (To samé platí v případě, že k nim uváže kozu nebo aligátora).
  • V Sarasotě je pokuta za sražení chodce stanovena na rovných 78 $ (1 612 Kč).
 6. Georgia, Marietta
  • Plivání z jedoucího vozu nebo autobusu je zakázáno, toto privilegium si mohou dovolit pouze řidiči kamiónů.
  • Společná hra aut a dětí může být nebezpečná, toho jsou si vědomi i v Georgii, kde je nelegální jezdit s vozem po dětských hřištích.
 7. Evanston, Illinois – Převlékat se ve voze s roztaženými záclonkami (závěsy) je nelegální, což neplatí, pokud zrovna hoří.
 8. Massachusetts – Pokud vezete gorilu na zadní sedačce, pokuta Vás jistě nemine.
 9. Minnesota – Hranice státu se nesmí překročit s kachnou na hlavě.
 10. Nevada – Velbloud na dálnici nepatří, což je pro ty, kterým by to nedošlo selským rozumem, zakomponováno i vp ředpisech.
 11. Michigan – Pokud se Vám porouchá vůz, mějte na paměti, že sedět uprostřed silnice a číst si noviny nekoresponduje se zákonnými limity.
 12. Oklahoma – Milovníci komiksů musí jejich čtení odložit až na dobu, kdy nebudou řídit, jinak jim hrozí pokuta.
 13. Denver, Colorado – V Denveru pravděpodobně moc černých aut nepotkáte, mají totiž zákaz vyjíždění v neděli.
 14. Kentucky – Ujistěte se, že Váš psí miláček netrpí zvláštní úchylkou, která by ho nutila sexuálně obtěžovat Váš vůz, hrozila by Vám za to pokuta.
 15. Connecticut – Pokud jste zvyklí jezdit na kole rychlostí vyšší jak 65 m/h (cca 105 km/h), připravte si peněženku, pokuta Vás nemine.
 16. Pennsylvania
  • Cestování v noci se zde prodlouží, protože je Vaší povinností každou míli zastavit a vystřelit varovný signál, aby tak hospodářská zvířata věděla, že se blížíte.
  • Pokud se chystáte špehovat koně, musíte zakrýt svůj vůz tak, aby splynul s okolím. Jestli i přesto koně reagují, nezbývá než vůz rozmontovat na součástky, které lze jednoduše schovat.
 17. New Orleans – V New Orleans a Memphisu se žena za volantem, která se dokonce i chystá řídit musí poohlédnout po muži, který by v průběhu jejího manévrování mával před vozem varovnou vlajkou.
 18. Montana – Ve státě Montana není povoleno nechávat ovci ve voze bez dohledu.
 19. New Jersey – Pokud máte špatnou náladu, vyvarujte se řízení v New Jersey, pokud se totiž zamračíte na policistu, může to mít následky.

Černé auto v Denveru musí zůstat v neděli v garáži

Dopravní regulace vznikají z různých pohnutek, ať již ze zkušeností, z náhlého rozhodnutí pohlavárů, příliš zastaralých zákonů nebo jen nevíra v lidský zdravý rozum. Polemika a otázky typu: „Proč musím svítit ve dne?” jsou ale pro policejní hlídky nepodstatné, protože neznalost neomlouvá a pokud jste znalí a jen bojujete svou revoltou s bizarní povinností, přejeme hodně štěstí v boji s větrnými mlýny.

Autor Martin Daneš

Martin Daneš

Jsem Martin Daneš, obchodní a komerční ředitel Povinne-ruceni.com. Naším úkolem je Vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se Vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven Vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@povinne-ruceni.com