Nejnebezpečnější činnosti za volantem

02.08.2017Havarijní pojištění

Za volantem bychom se měli chovat nanejvýš zodpovědně – tak, abychom neohrozili sebe, své spolujezdce ani ostatní účastníky silničního provozu. I ti nejukázněnější řidiči se však občas neubrání některé činnosti, která za volant rozhodně nepatří. Nenapadne nás, že během těch pár vteřin dojde ke snížení naší pozornosti, což může mít tragické následky. Faktem totiž zůstává, že nevěnování se řízení vozidla je nejčastější příčinou dopravních nehod. Jaké činnosti nejvíce odvádí naši pozornost?

Nejnebezpečnější činnosti za volantem

Ovládání navigace

Navigace nám dokáže ušetřit čas i spoustu starostí. Nemusíme luštit mapy, hledat objížďkové trasy ani vymýšlet, jak se vyhneme dlouhému zdržení na silnici. V určitých chvílích však nemusí být navigace jen dobrým sluhou. Programování a ovládání navigace je totiž podle nejnovějších studií nejnebezpečnější činností, která odvádí pozornost řidičů, a to dokonce více než psaní SMS.

Podobně nebezpečné dokáže být také ovládání čehokoli jiného – klimatizace, vyhřívání sedaček, rádia apod.

Používání telefonu

Chytrý telefon se stal neodmyslitelnou součástí našeho běžného života a mnozí z nás ho neodloží ani za volantem. Stále chceme být spojeni s okolním světem – čteme SMS, odpovídáme na ně, hovoříme se svými přáteli, sdílíme příspěvky na sociálních sítích. To vyžaduje naši pozornost (nejen vizuální) a soustředění, které bychom v tu chvíli měli věnovat řízení.

Telefonování za volantem znamená 5,5x vyšší riziko vzniku dopravní nehody v porovnání s řidičem, který se plně soustředí na řízení. Tento nešvar se dá dokonce přirovnat k jízdě pod vlivem alkoholu. Není tedy divu, že používání telefonu za volantem je bráno jako dopravní přestupek.

Kouření

Mohlo by se zdát, že řízení s cigaretou v ruce je celkem pohodlné. Situace se může zkomplikovat při náhlém upadnutí nedopalku do klína, na sedačku či pod ní. Řidič ve snaze zabránit vzplanutí skloní hlavu a nemá šanci sledovat situaci na silnici.

Další komplikace může nastat při vyhození nedopalku z okna. Pomineme-li fakt, že dochází ke znečištění životního prostředí, hrozí riziko, že ještě doutnající nedopalek může způsobit nebezpečný požár.

Jídlo a pití

Ani manipulace s jídlem a pitím za jízdy se nám nemusí vyplatit. Spořádání hamburgeru, se kterým se „pereme“ i za normálních okolností, otevření pevně zavřené PET lahve… často se v těchto situacích v rámci úspory času uchylujeme k ovládání volantu například nohou. Nebezpečnost takového počínání jistě není třeba více rozvádět. Jídlo se vyplatí vychutnat v klidu v zastaveném vozidle; pití lze nejlépe vyřešit kelímkem s brčkem.

Líčení

K úpravě zevnějšku dámy svádí zpětné zrcátko nebo sklopené stínítko se zrcátkem. Není lepší vydržet s rozmazanou řasenkou do cílového místa, než riskovat dopravní nehodu?

Hlasitá hudba

Poslech hudby bývá automatickou součástí jízdy. Jak může příliš hlasitá hudba ohrozit bezpečnost jízdy? Málokdo si to zřejmě uvědomí, ale hlasitá hudba zhoršuje prostorové vnímání a tím zkresluje odhad rychlosti a vzdálenosti. Kromě toho může hlasitá hudba přehlušit houkání sanitky, hasičského či policejního vozu.

Vždy je bezpečnější zastavit

Přepadne-li vás během řízení vozidla potřeba vykonat některou z výše uvedených činností, je vždy jistější a bezpečnější zastavit. Následky, které může přinést dopravní nehoda, nestojí za těch pár chvil ušetřeného času.Nejnovější články

  Tankujete palivo do prvního cvaknutí?

  13.02.2019

  Automatické cvaknutí tankovací pistole upozorňuje na téměř plnou nádrž. Proč nemá smysl jej ignorovat a tankovat dál až po okraj palivové nádrže?

  Co umí parkovací asistent

  12.02.2019

  Přecpaná města, velké vozy, nedostatečný výhled, málo místa - to vše jsou důvody, proč lidé volí vozy s inteligentní technologií parkování.

  Sjednejte si u nás autopojištění a vyhrajte iPhone 8

  01.02.2019

  Sjednejte si u nás od 1. února do 30. dubna 2019 povinné ručení nebo havarijní pojištění a budete automaticky zařazeni do soutěže o telefony iPhone 8.

  Věci, které v autě děláme nevědomky

  30.01.2019

  Stane se vám, že se nachytáte, jak zpíváte nebo si povídáte sami pro sebe? Jsou věci, které občas děláme automaticky a uvědomíme si je až později.