8 klišé ve světě automobilismu, kterým někteří stále ještě věří

02.04.2018Ostatní

Klišé je prázdné tvrzení, které má původ v: “Jedna paní povídala”. Klišé se stává pro jejich příjemce tak důvěryhodné, jak často se opakuje a jak rychle se šíří kuloáry. Tyto mýty mají jádro v rozhovorech lidí, kteří se obvykle snaží zastřít svou neodbornost za konzervativní názory, jež se ani nezakládají na pravdě.

Nejčastější klišé automobilismu

Klišé alias mýty automobilismu:

 1. Korejská auta jsou nespolehlivá
  Dříve vysmívané korejské vozy se dnes dostaly na špičku poptávky. Spousta lidí si stále neuvědomuje, že jedny z těch nejlepších vozů jsou korejské. Na seznamu zaměstnanců automobilek Hyundai a Kia se totiž objevila slavná jména německých inženýrů a designérů z firem BMW a Audi. Pryč jsou časy nespolehlivých dílů, levného materiálu a nepřitažlivého interiéru. Důkazem je ocenění automobilky Kia americkou marketingovou společností J.D. Power za nejlepší vstupní kvalitu ve srovnání s ostatními automobilkami.
 2. Hybrid je pomalý vůz
  Tvrzení, že hybrid je pomalý vůz, byla na místě, když se na trhu objevila první verze Toyoty Prius a Hondy Insight, které byly poháněné 1.0 litrovým motorem. V posledních letech byl ale tento mýtus téměř vymýcen. Dnešní elektromobily mohou být dokonce výkonnější než jejich standardní verze. Soudobé hybridní baterie jsou s příchodem nových technologií lehčí, výkonnější a silnější a nabíjení je čím dál tím rychlejší.
 3. U SUV je riziko převrácení
  Kdysi platilo, že SUV poskytují ochranu před nárazem, ale jsou citlivější na boční síly, respektive náchylnější k převrácení. Achillova pata byla díky moderním systémům řízení trakce, elektronicky řízenému uspořádání pohonu všech kol a vektorováním točivého momentu (přibrzdění vnitřního kola), úspěšně vyléčena.
  8 klišé ve světě automobilismu, kterým někteří stále ještě věří: SUV Toyota 4runner
 4. ESP odvede všechnu práci za řidiče
  Elektronický stabilizační program patří mezi nejvyužívanější stabilizační systémy. Jeho úkolem je stabilizace vozu při smyku přibrzděním kola a snížením výkonu motoru, respektive snížení kroutícího momentu. ESP se v současné době velice přeceňuje, dokáže sice zahladit malé nedostatky řidiče či nepříznivý povrch vozovky v přiměřené rychlosti, pokud ale řidič zkouší limity svého vozu a jeho schopnosti jsou na mnohem nižší úrovni než vřelá ochota riskovat, neměl by svůj život svěřovat pouze elektronickým systémům.
 5. Vyšší oktanové číslo zvyšuje výkon motoru
  Samotný výkon motoru nemusí být vždy synonymem pro to, jak rychle se dokáže vůz odpíchnout z místa. Prémiové pohonné hmoty s vyšším oktanovým číslem slibují vyšší výkon motoru a někteří odběratelé tak mylně předpokládají, že jakmile zavřou plně dotankovanou nádrž, vyrazí od benzínové pumpy rychlostí blesku a ještě tím přispějí k “vitalitě” svého vozu. Nekvalitní pohonné hmoty zrychlují opotřebení motoru a tak příležitostné natankování prémiového paliva pomůže motor alespoň vyčistit a ochránit ho proti korozi. Nepřetržité tankování prémiového paliva do vozu, který jej nepotřebuje, je jen zbytečné vyhazování peněz.
 6. Počet koní je důležitější než točivý moment
  Slavný americký komik a moderátor Jay Leno tvrdí, že výkon motoru prodává auta, ale točivý moment vyhrává závody. Kdo by nevěřil, že s extrémním výkonem motoru bude v čele každého závodu, ale kromě schopností řidiče je to hlavně točivý moment, který vybere vítěze.
 7. Nepokládejte autobaterii na podlahu
  Moderní baterie jsou zabaleny do pouzdra ze speciálního polypropylenového plastu, který funguje jako elektrický izolátor. Spolu s nejnovějším těsněním tak znemožňuje průsak elektrolytu. Dny obav z průsaku kyseliny např. při domácím nabíjení jsou dávno pryč.
 8. Výměna oleje po 5 000 km
  Motorový olej slouží jako mazivo, tak i jako chladící prvek, proto není radno pokoušet štěstí a výměnu oleje zanedbávat. Stejně tak, jak se zlepšují technologie na výrobu automobilů, zlepšují se i chemické vlastnosti kapalin, které do nich aplikujeme, tedy i motorového oleje. U vozidel vyrobených po roce 2000 stačí výměna oleje jednou za 15 000 – 30 000 km.


Nejnovější články

  Live streamování za volantem

  14.08.2018

  Nevěnování se řízení je nejčastější příčinou dopravních nehod v Česku. Používání mobilních telefonů za jízdy je potom třetím nejhojnějším přestupkem.

  Kontrola vozu před odjezdem na dovolenou

  09.08.2018

  Chystáte-li se na dovolenou k moři autem, vyplatí se vůz nechat zkontrolovat a odstranit případné drobné nedostatky.

  Jak řešit propadlou technickou?

  09.08.2018

  Technickou prohlídku musíte se svým vozem absolvovat v pravidelných intervalech, stanovených zákonem. Co se stane, když termín prošvihnete?

  Řidičské zkoušky ve světě

  06.08.2018

  Stejně jako se liší pravidla silničního provozu v jednotlivých zemích, tak jsou rozdílné i požadavky na uchazeče o řidičské oprávnění.