Nejagresivnější řidiči na světě

06.12.2018Povinné ručení

Stále častěji jsme prostřednictvím televizních novin či videí na internetu svědky toho, jak řidič jednoho vozu vybrzdí nebo úmyslně omezí řidiče jiného. I když nelze házet všechny do jednoho pytle, vedle nepozornosti a alkoholu a drog je agresivní chování třetí nejčetnější příčinou dopravních nehod. Jak jsou na tom Češi v porovnání s jinými zeměmi?

Možná byste čekali, že mezi nejagresivnějšími řidiči najdeme Italy, Španěly nebo Portugalce, tedy obyvatele jižních zemí s mnohdy velmi temperamentní náturou. Podle studie provedené leasingovou společností LeasePlan jsou nečekaně nejvíc výbušní za volantem Britové, za nimi Francouzi, jako třetí se umístili čeští řidiči. Výsledky studie je samozřejmě potřeba brát trochu s rezervou, vždyť průzkum probíhal mezi třemi tisíci respondenty ve dvaceti zemích. I tak to ale moc lichotivě pro Českou republiku nevyznívá.

Nejagresivnější řidiči

Nejlépe se jezdí v Turecku

První desítku doplňují řidiči z Německa, Indie, Belgie, Itálie, USA, Austrálie a Lucemburska. Naopak třeba polští řidiči, o nichž je většina Čechů přesvědčena, že se jedná o nejhorší šoféry na světě a nepřeje si je na silnicích potkat, skončili na krásném 18.místě.

Překvapením je zajisté Turecko a Portugalsko, které z průzkumu vyšly jako země s nejohleduplnějšími řidiči, pouze 23%, resp. 24% respondentů, se někdy stalo příjemci agresivních nebo vulgárních gest, oproti “vítězi” průzkumu, Velké Británii, kde se s takovými gesty setkalo 76% respondentů a 73% respondentům dokonce jiný řidič najel úmyslně do cesty.
Důvodů, proč Britové v průzkumu pohořeli, je povícero. Vedle polorozpadlých silnic a hustého provozu jsou to vystresovaní řidiči v časovém presu.

Nejhorší řidiči

Nejhorší jsou majitelé BMW

Zajímavá je i další studie, která probíhala ve Velké Británii, a ptala se na to, jaké značky vozů podle dotazovaných řídí nejvíce agresivní šoféři. Více jak polovina Britů se domnívá, že nejagresivnější jsou řidiči BMW, kteří jsou podle respondentů zároveň špatnými lidmi celkově. Jako druzí skončili majitelé Range Roveru, na třetím místě se umístili řidiči Audi, konkrétně ti, kteří řídí Audi TT. Celkem vysoko na žebříčku najdeme i řidiče dodávek, speciálně se jedná o dodávku Ford Transit a VW Transporter.Nejnovější články

  Jízda s propadlou technickou

  16.08.2019

  Termín technické kontroly si každý majitel vozu musí hlídat sám. Jaké sankce hrozí, když konec platnosti nechtěně promeškáme?

  Závada vozu během jízdy

  14.08.2019

  I když se o svůj vůz pečlivě staráte, může nastat situace, kdy s ním zůstanete zničehonic stát na rušné silnici. Jak se v takovém případě zachovat?

  Provoz auta při tropických teplotách

  05.08.2019

  Provoz auta a pobyt za volantem při extrémně vysokých teplotách má svá specifika. Jaké zásady by měl každý řidič dodržet, když rtuť teploměru šplhá nad 30°C?

  Na Portálu občana lze online nahlížet do registru řidičů

  01.08.2019

  Zjistit počet trestných bodů nebo spáchané dopravní přestupky je možné online, bez nutnosti navštívit úřad. Stačí vlastnit eObčanku nebo datovou schránku.