Co se stane při záměně paliva?

26.02.2018Ostatní

Koupě automobilu byla před třiceti lety rodinná událost, pokud k ní vůbec někdy došlo. Auta byla nedostupná jak fyzicky, tak i finančně. Dnes se prodejci vozů o zákazníky přetahují nejrůznějšími slevami, službami a dalšími výhodnými nabídkami, které je mají zlákat ke koupi dnes již cenově dostupných vozů. Není proto neobvyklé, že jedna rodina vlastní více vozů, jiné kategorie i motorizace. Dalším důvodem, proč lidé disponují více než jedním vozem, jsou zaměstnanecké benefity. U některých profesí je cestování nezbytnou součástí jejich náplně, proto firmy poskytují svým zaměstnancům služební vozy, mnohdy i pro soukromé účely. Výhody spojené s využíváním minimálně dvou vozů v rodině jsou spojené i s riziky, např. záměnou paliva.

Následky záměny paliva při tankování

Jak rozeznat benzín od dieselu

Typ motoru je po nastartování vozu rozpoznatelný poslechem, i když u moderních “nafťáků” je jejich chod již podstatně tišší, než býval kdysi. V tom případě poslouží malý technický průkaz, kde je druh paliva uveden.

Záměna dieselu za benzín

Někteří motoristé místo aditiv a arktické nafty používají v zimě malé množství benzínu, aby jim nafta následkem mrazivého počasí neztuhla. Všeho ale s mírou. Moderní dieselové motory jsou velice citlivé na mazivost, kterou bohužel přidání benzínu narušuje.

Co se děje s motorem?

Benzín postrádá mazivost, která je nezbytná pro správné fungování všech částí motoru, takže po přidání většího množství benzínu do nádrže může dojít k poškození vstřikovacího čerpadla a rotačních vysokotlakých systémů a celkově poškození mechaniky motoru. U vozů s filtrem palivových částic může dojít i ke vznícení nádrže.

Jaké mohou být následky?

 • může dojít k požáru (u vozidel s filtrem pevných částic).
 • pokud nedojde k nastartování vozu, vyčištění palivového systému vyjde na 3 000 – 5 000 Kč.
 • pokud se záměna paliva odhalí až po nějaké době jízdy, může se oprava vozu vyšplhat na desítky tisíc.

Co v této situaci dělat?

 • pokud je chyba odhalena včas, vozidlo se nesmí ani nastartovat.
 • je nutné zavolat asistenční službu, která vozidlo dopraví do autoservisu.
 • v autoservisu vyčerpají a vyčistí nádrž (cca 2 000 Kč)

Motor

Záměna benzínu za diesel

Asistenční služby měsíčně obdrží 30 telefonátů s žádostí o jejich pomoc při záměně paliva. Průměr plnícího hrdla benzínových motorů je menší než u dieselů, stejně tak plnící pistole na benzín je užší než ta s naftou, proto je mnohem složitější natankovat naftu do benzínu než naopak, i přesto se to ale někdy stane.

Co se děje s motorem?

Nafta je narozdíl od benzínu mastná a proto při natankování nafty do benzínového motoru dojde při jízdě k zalepení svíček, případně zničení katalyzátoru.

Jaké mohou být následky?

 • malé množství nafty (cca 5 litrů) nic nezpůsobí, stačí dotankovat plnou nádrž benzínu.
 • odmaštění svíček a vyčištění vstřikovačů stojí kolem 2 000 Kč.
 • při jízdě se nafta v motoru nespálí, znečistí olej a svíčky a v nejhorším případě se poškodí i katalyzátor, jehož cena jde do tisíců v závislosti na značce, stáří atd.

Co v této situaci dělat?

 • při včasném uvědomění si, že došlo k záměně paliva, nestartovat.
 • zavolat asistenční nebo odtahovou službu.
 • nechat si v servisu vyčerpat nebo vypustit nádrž


Nejnovější články

  Dálniční poplatky v Evropě

  15.10.2019

  Dálniční poplatky se stát od státu liší nejen cenou, ale i formou úhrady. Jak to funguje u našich evropských sousedů?

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.