Co se stane při záměně paliva?

26.02.2018Ostatní

Koupě automobilu byla před třiceti lety rodinná událost, pokud k ní vůbec někdy došlo. Auta byla nedostupná jak fyzicky, tak i finančně. Dnes se prodejci vozů o zákazníky přetahují nejrůznějšími slevami, službami a dalšími výhodnými nabídkami, které je mají zlákat ke koupi dnes již cenově dostupných vozů. Není proto neobvyklé, že jedna rodina vlastní více vozů, jiné kategorie i motorizace. Dalším důvodem, proč lidé disponují více než jedním vozem, jsou zaměstnanecké benefity. U některých profesí je cestování nezbytnou součástí jejich náplně, proto firmy poskytují svým zaměstnancům služební vozy, mnohdy i pro soukromé účely. Výhody spojené s využíváním minimálně dvou vozů v rodině jsou spojené i s riziky, např. záměnou paliva.

Následky záměny paliva při tankování

Jak rozeznat benzín od dieselu

Typ motoru je po nastartování vozu rozpoznatelný poslechem, i když u moderních “nafťáků” je jejich chod již podstatně tišší, než býval kdysi. V tom případě poslouží malý technický průkaz, kde je druh paliva uveden.

Záměna dieselu za benzín

Někteří motoristé místo aditiv a arktické nafty používají v zimě malé množství benzínu, aby jim nafta následkem mrazivého počasí neztuhla. Všeho ale s mírou. Moderní dieselové motory jsou velice citlivé na mazivost, kterou bohužel přidání benzínu narušuje.

Co se děje s motorem?

Benzín postrádá mazivost, která je nezbytná pro správné fungování všech částí motoru, takže po přidání většího množství benzínu do nádrže může dojít k poškození vstřikovacího čerpadla a rotačních vysokotlakých systémů a celkově poškození mechaniky motoru. U vozů s filtrem palivových částic může dojít i ke vznícení nádrže.

Jaké mohou být následky?

 • může dojít k požáru (u vozidel s filtrem pevných částic).
 • pokud nedojde k nastartování vozu, vyčištění palivového systému vyjde na 3 000 – 5 000 Kč.
 • pokud se záměna paliva odhalí až po nějaké době jízdy, může se oprava vozu vyšplhat na desítky tisíc.

Co v této situaci dělat?

 • pokud je chyba odhalena včas, vozidlo se nesmí ani nastartovat.
 • je nutné zavolat asistenční službu, která vozidlo dopraví do autoservisu.
 • v autoservisu vyčerpají a vyčistí nádrž (cca 2 000 Kč)

Motor

Záměna benzínu za diesel

Asistenční služby měsíčně obdrží 30 telefonátů s žádostí o jejich pomoc při záměně paliva. Průměr plnícího hrdla benzínových motorů je menší než u dieselů, stejně tak plnící pistole na benzín je užší než ta s naftou, proto je mnohem složitější natankovat naftu do benzínu než naopak, i přesto se to ale někdy stane.

Co se děje s motorem?

Nafta je narozdíl od benzínu mastná a proto při natankování nafty do benzínového motoru dojde při jízdě k zalepení svíček, případně zničení katalyzátoru.

Jaké mohou být následky?

 • malé množství nafty (cca 5 litrů) nic nezpůsobí, stačí dotankovat plnou nádrž benzínu.
 • odmaštění svíček a vyčištění vstřikovačů stojí kolem 2 000 Kč.
 • při jízdě se nafta v motoru nespálí, znečistí olej a svíčky a v nejhorším případě se poškodí i katalyzátor, jehož cena jde do tisíců v závislosti na značce, stáří atd.

Co v této situaci dělat?

 • při včasném uvědomění si, že došlo k záměně paliva, nestartovat.
 • zavolat asistenční nebo odtahovou službu.
 • nechat si v servisu vyčerpat nebo vypustit nádrž


Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?