Co zkontrolovat na autě před odjezdem na dovolenou

09.08.2018Povinné ručení

Plánujete-li v létě zvýšit počet ujetých kilometrů na vašem tachometru, určitě byste neměli podcenit přípravu a před odjezdem nechat zkontrolovat i váš vůz. Přeci jen plně naložený kufr a vysoké teploty kladou na automobil větší nároky než vyzvedávání dětí ze školy nebo páteční nákup. Na co se zaměřit, aby se z cesty k moři nestala noční můra?

V dnešní době je cestování autem na velké vzdálenosti celkem běžnou záležitostí. Lidé jsou zvyklí jet i několik stovek kilometrů, aby si jeden den zalyžovali v Alpách nebo vykoupali v Jadranu. Před velkou dovolenou se ale vyplatí prověřit stav vozu, abyste předešli případným nepříjemnostem a ušetřili si tak čas i peníze.

Kontrola vozu před odjezdem na dovolenou

Na pneumatikách záleží

Mít kvalitní pneumatiky a v dobrém stavu je základ. Jednou z nejčastějších příčin nehod jsou podhuštěné pneumatiky. Ty se při rychlé jízdě snadno opotřebovávají a přehřívají a k jejich proražení či jinému defektu může dojít velmi lehce. Po naložení auta tudíž dofoukněte kola na hodnoty udávané výrobcem při daném zatížení vozu. Nezapomeňte ani na rezervu. Samozřejmostí je i kontrola hloubky dezénu, rovněž byste se neměli na dlouhou cestu vydávat na zimních gumách s tím, že je “dojedete”.
Myslete na to, že stav pneumatik vám určuje nejen spotřebu a hlučnost, ale také brzdnou dráhu, ovladatelnost vozu a jeho přilnavost. Ovlivníte tak i bezpečí celé posádky.

Dolijte kapaliny

Základem kontroly provozních kapalin je ověření množství oleje. Vyšší rychlost na dálnici, větší zatížení vozu a dlouhá jízda mají vliv na spotřebu oleje.
Kromě oleje zkontrolujte a případně doplňte i kapalinu brzdovou a chladící. Dolijte také vodu do ostřikovačů.

Svítíte?

Ne každý z nás provádí kontrolu světel před každou jízdou, před dlouhou cestou bychom to ale udělat měli. Obejděte auto a ověřte, že všechna světla správně svítí. Nejen proto, abyste viděli, ale abyste i vy byli vidět.

Prověřte brzdy

V dobrém stavu by měly být brzdové kotouče i destičky. Více zatížené auto se chová jinak a pokud brzdy nefungují na 100%, může to mít nepříjemné následky. Prozkoumejte brzdové obložení a zkontrolujte i účinnost a symetrii brzd.

Ať vám není horko

V dnešní době jsou téměř všechna auta vybavena klimatizací. Cesta v létě do Itálie by bez ní byla hotovým peklem. Nechávejte ji proto čistit alespoň jednou do roka, ideálně dvakrát. Při nefungující klimatizaci jsou náročné i krátké trasy, u řidiče se může dostavit únava a malátnost. Opět tedy myslete hlavně na bezpečnost.

Kontrola vozu

Něco navíc

Bez povšimnutí byste před cestou neměli nechat ani následující:

 • zatáčí-li auto samovolně do strany, nechte seřídit geometrii
 • povinná výbava a lékárnička před expirací jsou samozřejmostí
 • těžké věci v kufru umisťujte co nejblíž nápravě, do kabiny vozu si vemte jen důležité věci a zamezte volnému pohybu předmětů v autě, v případě prudkého brzdění by mohly někoho ohrozit
 • zkontrolujte platnost STK a zelenou kartu
 • svítí-li vám kontrolka návštěvy pravidelného servisu, proveďte ho ještě před cestou

Máte-li obavy a nejste si úplně jisti, zda je váš vůz na cestu dostatečně připraven, vždy je lepší objednat se do servisu. Technici navíc zkontroluji stav olejového filtru, opotřebení tlumičů a prověří i podvozek. Za pár korun tak budete klidnější a bez obav můžete vyrazit na dovolenou.Nejnovější články

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.

  Mezinárodní řidičský průkaz

  28.09.2019

  Cestujete mimo Evropu a plánujete v navštívené zemi usednout za volant? Pak budete ke svému českému řidičskému průkazu potřebovat ještě mezinárodní doklad.