Co zkontrolovat na autě před odjezdem na dovolenou

09.08.2018Povinné ručení

Plánujete-li v létě zvýšit počet ujetých kilometrů na vašem tachometru, určitě byste neměli podcenit přípravu a před odjezdem nechat zkontrolovat i váš vůz. Přeci jen plně naložený kufr a vysoké teploty kladou na automobil větší nároky než vyzvedávání dětí ze školy nebo páteční nákup. Na co se zaměřit, aby se z cesty k moři nestala noční můra?

V dnešní době je cestování autem na velké vzdálenosti celkem běžnou záležitostí. Lidé jsou zvyklí jet i několik stovek kilometrů, aby si jeden den zalyžovali v Alpách nebo vykoupali v Jadranu. Před velkou dovolenou se ale vyplatí prověřit stav vozu, abyste předešli případným nepříjemnostem a ušetřili si tak čas i peníze.

Kontrola vozu před odjezdem na dovolenou

Na pneumatikách záleží

Mít kvalitní pneumatiky a v dobrém stavu je základ. Jednou z nejčastějších příčin nehod jsou podhuštěné pneumatiky. Ty se při rychlé jízdě snadno opotřebovávají a přehřívají a k jejich proražení či jinému defektu může dojít velmi lehce. Po naložení auta tudíž dofoukněte kola na hodnoty udávané výrobcem při daném zatížení vozu. Nezapomeňte ani na rezervu. Samozřejmostí je i kontrola hloubky dezénu, rovněž byste se neměli na dlouhou cestu vydávat na zimních gumách s tím, že je “dojedete”.
Myslete na to, že stav pneumatik vám určuje nejen spotřebu a hlučnost, ale také brzdnou dráhu, ovladatelnost vozu a jeho přilnavost. Ovlivníte tak i bezpečí celé posádky.

Dolijte kapaliny

Základem kontroly provozních kapalin je ověření množství oleje. Vyšší rychlost na dálnici, větší zatížení vozu a dlouhá jízda mají vliv na spotřebu oleje.
Kromě oleje zkontrolujte a případně doplňte i kapalinu brzdovou a chladící. Dolijte také vodu do ostřikovačů.

Svítíte?

Ne každý z nás provádí kontrolu světel před každou jízdou, před dlouhou cestou bychom to ale udělat měli. Obejděte auto a ověřte, že všechna světla správně svítí. Nejen proto, abyste viděli, ale abyste i vy byli vidět.

Prověřte brzdy

V dobrém stavu by měly být brzdové kotouče i destičky. Více zatížené auto se chová jinak a pokud brzdy nefungují na 100%, může to mít nepříjemné následky. Prozkoumejte brzdové obložení a zkontrolujte i účinnost a symetrii brzd.

Ať vám není horko

V dnešní době jsou téměř všechna auta vybavena klimatizací. Cesta v létě do Itálie by bez ní byla hotovým peklem. Nechávejte ji proto čistit alespoň jednou do roka, ideálně dvakrát. Při nefungující klimatizaci jsou náročné i krátké trasy, u řidiče se může dostavit únava a malátnost. Opět tedy myslete hlavně na bezpečnost.

Kontrola vozu

Něco navíc

Bez povšimnutí byste před cestou neměli nechat ani následující:

 • zatáčí-li auto samovolně do strany, nechte seřídit geometrii
 • povinná výbava a lékárnička před expirací jsou samozřejmostí
 • těžké věci v kufru umisťujte co nejblíž nápravě, do kabiny vozu si vemte jen důležité věci a zamezte volnému pohybu předmětů v autě, v případě prudkého brzdění by mohly někoho ohrozit
 • zkontrolujte platnost STK a zelenou kartu
 • svítí-li vám kontrolka návštěvy pravidelného servisu, proveďte ho ještě před cestou

Máte-li obavy a nejste si úplně jisti, zda je váš vůz na cestu dostatečně připraven, vždy je lepší objednat se do servisu. Technici navíc zkontroluji stav olejového filtru, opotřebení tlumičů a prověří i podvozek. Za pár korun tak budete klidnější a bez obav můžete vyrazit na dovolenou.Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?