Jak se chovat, pokud se blíží sanitka, hasiči nebo policie

05.09.2017Ostatní

Při nehodě, ať už na silnici či mimo ni, je důležitý čas příjezdu záchranné služby. O životě obětí rozhoduje každá vteřina. Lékařům, kteří jedou na pomoc bohužel často nepomáhají řidiči na silnici. Buď houkání neřeší, neslyší nebo prostě jen nevědí, jak se ve chvíli, kdy projíždí sanitka, chovat. Jedno takové zaváhání může zmařit lidský život. Pojďme si připomenout základní pravidla, jak se v takovou chvíli zachovat.

Jak se chovat, pokud se blíží sanitka, hasiči nebo policie

Modrá světla majáku, rychle z cesty

Při průjezdu vozidla s právem přednosti je povinností každého řidiče umožnit mu plynulou a bezpečnou jízdu. Někteří řidiči jednají často unáhleně, bez rozmyslu a na silnici způsobí ještě větší komplikace. Nejen, že provoz zablokují a vozidlo s právem přednosti nemá šanci projet, ale v nejhorších případech také přivodí další nehodu.

Jaké mohou nastat situace a jak je řešit?

Dva jízdní pruhy v jednom směru

Při stojící koloně aut na dálnici či rychlostní silnici ve dvou pruzích v jednom směru jsou řidiči ještě před zastavením povinni mezi sebou vytvořit 3 metry široký pruh pro průjezd vozidel záchranných složek.

Tři a více jízdních pruhů v jednom směru

Tříproudový provoz je často tím největším problémem vůbec, někteří řidiči aut uprostřed uhýbají doprava, jiní doleva. Avšak pravidlo mluví jasně, řidiči vozidel vpravo jako jediní směřují co nejvíce vpravo, ostatní se snaží dostat co nejvíce doleva. Vozidla, která se nacházejí v krajních pruzích mohou vjet na krajnici nebo střední dělící čáru pro vytvoření dostatečného místa.

Čekání na semaforech

Jste jako první v řadě čekající na zelenou, avšak než se rozsvítí, slyšíte houkání sanitky. Vaším úkolem je vytvořit místo, a to i v případě, že musíte vjet na chodník a najet trochu do křižovatky. Že nevidíte na semafor? Nemějte strach, ostatní řidiči vás po průjezdu sanitky jistě upozorní. Vždy ale berte v potaz, že řidiči za zatáčkou a křižovatkou možná o záchrance ještě nevědí. Proto uhýbejte s ohledem na všechny účastníky provozu.

Nepřehledné místo

Modré majáky blikající za vaším autem sice znamenají, že máte zprůchodnit cestu vozidlu s přednostní jízdou, avšak ne za každou cenu. Pokud se ve chvíli, kdy jste jako jediní jeho překážkou, nacházíte před horizontem, zatáčkou či těsně za ní, rozhodně se nepouštějte do brzdících a jiných nebezpečných manévrů a vyčkejte, až bude prostor bezpečný.

Jakým praktikám se vyhnout?

Nezastavujte okamžitě!

Zásadní chybou je auto ihned zastavit, znemožníte tak řidičům za vámi uhnout.

Jak se zachovat? – Zpomalte, ale udržujte rychlost, neodklánějte své auto příliš brzy. Uhýbejte, až když mezi vámi a sanitkou není žádné jiné auto.

Nesjíždějte do příkopu!

Při projíždění vozidel s přednostní jízdou není vždy nutné vjíždět na chodník nebo někomu na zahradu.

Jak se zachovat? – Pokud je vedle vás volný pruh, stačí jen zpomalit a nechat záchranné auto projet.

Nezmatkujte, když sanitka jede proti vám!

Pokud jedou sanitka, policie či hasiči v protějším pruhu a v době, kdy je máte míjet, začnou předjíždět, nesešlapujte brzdu a hlavně nezmatkujte.

Jak se zachovat? – Stačí, když zpomalíte a opět pojedete co nejvíce vpravo. Tři auta se na většinu silnic bez problémů vejdou.Nejnovější články

  Žebříček 5 nejhorších silnic na světě

  01.11.2018

  Na světě existuje spousta silnic, které vyvolávají pochyby, zda byly postaveny pod vedením kompetentního architekta. Chcete znát alespoň 5 z nich?

  Autonomní vozy

  31.10.2018

  Automobilový průmysl stojí na prahu největší změny za posledních sto let. Éra autonomních vozů se blíží, z řidičů budou jen pasivní diváci.

  Naučte se zvládat auto na mokré vozovce

  30.10.2018

  Na speciálních polygonech po celém Česku si můžete bezpečně natrénovat zvládnutí smyku a další manévry, které se vám budou hodit nejen na kluzké vozovce.

  Co tvoří cenu pohonných hmot

  24.10.2018

  Velkou část ceny za pohonné hmoty představují daně. Kolik procent ve skutečnosti odvedeme státu za natankování a proč se ceny během roku mění?