Ekologické plakety v Německu a jiných zemích EU

25.07.2018Ostatní

Od října 2006 mají obce v Německu pravomoc rozhodnout o vjezdu do města pouze pro nízkoemisní vozidla. Počátkem roku 2019 budou opatření ještě přísnější. Ve Stuttgartu, domácí půdě automobilky Mercedes a Porsche, který následuje opatření Hamburku z tohoto roku pro 2 hlavní ulice, uvolní vjezd do města pouze vozům třídy EURO 6 a vyšší. Zákaz se bude vztahovat na centrum města a bude platný pro všechny návštěvníky, tak i pro 200 000 vozidel, registrovaných ve Stuttgartu, které by nesplňovaly podmínky pro vjezd.

vymezující nízkoemisní zónu v Německu

Co je to ekologická plaketa?

Jedná se o známku, která se vylepí na přední sklo vozu. Známka v Německu je červená (EURO 2 – od roku 1996), žlutá (EURO 3 – od roku 2000) a zelená (EURO 4 – od roku 2005). Plaketu lze za poplatek 200 Kč získat na vybraných STK v České republice na počkání. Jízda do centra bez patřičné plakety může být sankciována pokutou 80 EUR. Známka je povinná i pro nákladní vozy a autobusy.

Berlín

Do centra města je vjezd povolený pouze se zelenou ekologickou plaketou. Centrum je ohraničeno obchvatem, takže ti, co cestují na letiště ( Schönefeld i Tegel), nemusí ekologickou plaketu pořizovat. Pokud se chystáte za poznáváním historie, parkovat lze i na záchytných parkovištích mimo centrum v blízkosti S-Bahn.

Ekologické známky v Německu a jiných zemích

Mnichov

Vjezd do ekologické zóny Mnichova je od roku 2012 povolen pouze vozidlům se zelenou ekologickou plaketou, platnou po celém Německu.

V Drážďanech, kam proudí velké množství českých turistů, zatím plaketa není vyžadována, ale v nejbližší době se situace změní. V Německu je přes 60 měst, kde je ekologická plaketa povinná. V současnosti se ale uvažuje o úplném zákazu vjezdu dieselových motorů do centra.

Francie

Od roku 2017 platí omezení pro vjezd do centra pro vozy s ekologickou známkou i pro cizince a vjezd do zóny bez ekologické známky je pod pokutou 68 EUR. Ve Francii je CRIT´air (ekologická známka) vyžadována zatím jen v Paříži a Grenoble, nicméně další rozšiřování zón je nevyhnutelné. Známka je stejně jako ta německá vydávána na konkrétní SPZ, lze objednat on-line a má neomezenou platnost. CRIT´air jsou rozděleny do 6 kategorií podle hlučnosti vozu a šetrnosti k ovzduší: zelená – pouze pro elektromobily, žlutá, oranžová, červená, hnědá, šedá – nejméně ekologické vozy.

Paříž

Belgie

V Belgii zavedli nízkoemisní zóny (LEZ – low emission zone) ve 3 městech: Bruselu, Antverpách a Gentu. Další města přibudou v dohledné době. Vjezd do center je povolen po registraci a to pouze pro vozidla třídy EURO 4 a vyšší. Pravidla jsou pro každé město specifická a registrace se tak musí provádět pro každou obci zvlášť. Registrací vozidla není vyhráno, neplatí totiž neomezeně a musí se obnovovat.

Brusel

 • V Rakousku zatím platí ekologická známka Pickerl pouze pro nákladní vozidla v regionech Vídeň, Horní Rakousko a Štýrsko. Za nedodržení povinnosti hrozí pokuta 2180 EUR.
 • V Dánsku je ekologická plaketa EcoSticker povinná pouze pro dieselové nákladní vozy a autobusy s hmotností nad 3,5 tuny. Zelenou pro vjezd do nízkoemisních zón dostanou vozidla třídy EURO 4 a vyšší.
 • V Barceloně platí zákaz vjezdu vozidlům bez ekologické plakety po vyhlášení smogové situace (musí být ohlášená 48 hodin předem)

Nízkoemisní zóny se rozšiřují a jejich počet roste. Snaha o zlepšení ovzduší je primární u všech evropským metropolí, které jsou zatížené dopravní situací. Česká republika není výjimkou. Před odjezdem na konkrétní místo si ideálně měsíc dopředu ověřte, zda nepotřebuje objednat ekologickou plaketu. Většina z nich lze objednat on-line.

Zdroje obrázků:
Značka vymezující nízkoemisní zónu v Německu: Wikimedia Commons, autor Markus BaumerNejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?