Druhy škrábanců laku a jejich náprava

15.08.2017

O tom, že naše auto zůstane věčně nablýskané a bez škrábanců, můžeme jen snít. Na každém autě se dříve či později objeví nějaký ten škrábanec, ať už jemný a nenápadný, nebo hluboký a nevzhledný. Zatímco jemné škrábance představují pouze kosmetickou vadu na kráse, u hlubokých škrábanců hrozí riziko koroze karoserie.

Druhy škrábanců laku a jejich náprava Poškrábaný lak auta by se měl co nejdříve opravit – zejména v případě, že se jedná o hlubší škrábanec, který se dostal i pod ochrannou vrstvu laku. Některé škrábance můžeme pomocí dostupných pomůcek opravit sami doma, ostatní škrábance budeme muset svěřit specialistovi nebo dokonce nechat přestříkat v lakovně. O tom, jakou opravu zvolíme, rozhoduje délka a hloubka škrábance a velikost zasažené plochy.

Jemné škrábance

 • Jak vznikají?
  Nejjemnější škrábance vznikají například při nešetrném čištění auta nebo od větví při okraji silnice. Jedná se pouze o povrchové poškození laku. Takové škrábance se zastaví v ochranné vrstvě laku a nezasáhnou samotnou barevnou vrstvu.
 • Jak je opravit?
  Na jemné škrábance si můžete bez obav troufnout sami. Můžete k tomu použít vosk – takový, který obsahuje malé abrazivní součástky, nebo můžete sáhnout po retušovacích fixech a perech.

Spočítejte si rychle povinné ručení


Odesláním formuláře tlačítkem Zobrazit 10 nabídek souhlasíte se zpracováním Vámi zadaných osobních údajů – Informace o zpracování osobních údajů

Malé důlky v laku

 • Jak vznikají?
  Odřený lak nebo dokonce malé důlky v laku mohou způsobit drobnější kroupy nebo kamínky odletující od zadních kol auta jedoucího před vámi. Zasažena je v tomto případě nejen ochranná vrstva laku, ale většinou také barevná vrstva. Poškození se může dostat až ke kovu.
 • Jak je opravit?
  Důležitý je včasný zásah, který zabrání případnému dalšímu poškození karoserie. Poškozené místo nejprve zakryjte pomocí barevného retušovacího pera na karoserie ve správném odstínu. Takto opravené místo následně rozleštěte. Pokud si na opravu sami netroufáte, svěřte své auto do rukou specialistovi na opravu a údržbu laků.

Hluboké škrábance

 • Jak vznikají?
  Nejhorším typem poškození laku jsou hluboké a dlouhé škrábance, které proniknou přes ochrannou vrstvu a lak až na kov. Mohou vzniknout při neopatrném otvírání dveří nebo při nepovedeném parkování. Protože zasahují až na kov, může vlivem povětrnostních podmínek dojít velmi rychle ke korozi. Důležitá je tedy včasná oprava, která zabrání rezivění. Pokud by totiž ke korozi došlo, korozivní proces by i po opravě laku dále probíhal hluboko pod ním. Výsledkem by pak byly puchýře a oprýskávání laku.
 • Jak je opravit?
  Čím je škrábanec hlubší, tím je jeho odstranění komplikovanější. Nejlepším řešením je tedy návštěva autoservisu, kde vám lak opraví profesionálně. Další, avšak dražší variantou je návštěva lakovny, kde vám přestříkají celý poškozený díl. Pokud máte dostatek zkušeností a chcete se o poškozený lak postarat sami, vhodným řešením jsou brusné pasty a brusné kotouče.

Poškození laku se někdy zkrátka nevyhneme. Ať už si ho způsobíme vlastní neopatrností, nebo ho způsobí závistivý kolemjdoucí, budeme muset investovat do opravy laku. Pro nákladnější opravy poškrábaného laku se vyplatí mít uzavřené havarijní pojištění. Sjednat si ho můžete jednoduše online zde.