Dítě v autě - jak si užít cestu s potomstvem

23.05.2017Ostatní

Cestování autem bývá pro děti často nekonečným časem, který musí především přežít, než aby si ho užily. Ačkoli prostor auta a poloha členů posádky nabízí omezené možnosti činností a zábavy, vždy se dají vymyslet aktivity, při kterých ožije prostě každý. Jako rodič však nikdy nesmíte zapomínat na bezpečnost a jako řidič na koncentraci a potřebný klid při jízdě.

Dítě v autě – jak si užít cestu s potomstvem

Autosedačkou vše začíná

Nejdůležitějším krokem před jízdou autem se svými ratolestmi je vybavit své vozidlo vhodnou autosedačkou odpovídající věku a velikosti konkrétního dítěte. Jen tak vy budete cestovat s klidným srdcem a ony v pohodlí a bezpečí. Pozor na autosedačky s pultem, ten neslouží k odkládání věcí ani jako stolek, při nehodě by se dítě mohlo o položené předměty zranit.

Kdo si hraje, nezlobí

Každé dítě se v autě zabaví u různých aktivit, některé rádo čte, jiné raději sleduje filmy a některému stačí jen pohled z okna. Důležité je mít za jízdy všechny oblíbené věci při ruce a dětem je v případě dlouhé chvíle poskytnout. Vhodné je také činnosti střídat a dopřát dětem sluchové podněty jako je například CD s písničkami nebo pohádky či příběhy ze života vyprávěné rodiči (nejlépe však tím, kdo neřídí), ale také vizuální (obrázkové knihy, DVD dokumenty apod.). Není od věci v průběhu cesty zapojit také tělo, jednoduché cvičení na krční páteř nebo nohy může dětem pomoci lépe zvládnout dlouhé sezení v jedné pozici.

Jak si cestu ještě více užít

Dlouhou chvíli můžete využít jako čas plný zábavy a poznání. Ať jedete na dovolenou nebo za rodinou, připravte dětem kvízy s otázkami týkající se oblasti, které projíždíte či místa, do kterého směřujete. Motivujte je ke sledování krajiny kolem, ptejte se a informujte je o zajímavostech. Doma si pak můžete vše zopakovat. Hry typu slovní fotbal nebo hádej, co je to také pobaví každého. Hodiny strávené v autě můžete využít k ještě bližšímu poznání jeden druhého, k tomu vám poslouží aktivita, kdy pomocí osobních otázek druzí hádají odpovědi jednotlivců nebo jednoduše k povídání si o svých denních radostech a starostech.

Nejen minutové zastávky

Dlouhé cestování je vhodné “rozbít” návštěvou zajímavých míst či odpočinkem v cukrárně. A to není myšleno jen na skok, ale jako plnohodnotnou část dovolené. Nejen, že si celá rodina protáhne ztuhlé svalstvo, ale také si odvezete zážitek navíc. Další hodiny v autě pak rychleji utečou, protože budou plné nových emocí. Proto je vhodné před samotnou cestou strávit čas u map, internetu a v knihách.Nejnovější články

  Zlozvyky z autoškoly

  19.10.2018

  V autoškole se toho mnoho naučíme – včetně věcí, kterými si v reálném provozu při samostatné jízdě spíše uškodíme. Jaké zlozvyky si často odnášíme z autoškoly?

  Jak se zachovat při hrozícím střetu se zvěří

  18.10.2018

  Na podzim a na jaře přibývá srážek s lesní zvěří. Jak reagovat, když i vás potká tato nepříjemná událost?

  Značky na přání

  17.10.2018

  Již téměř tři roky si mohou vlastníci motorových vozidel žádat o registrační značky na přání. Je o ně stále zájem jako na začátku, nebo už boom opadl?

  Parkování v Praze

  11.10.2018

  Parkování v Praze chce notnou dávku trpělivosti, stejně tak jako samotný průjezd městem v dopravní špičce. Cílem města je naučit lidi cestovat i MHD.