Dítě v autě - jak si užít cestu s potomstvem

23.05.2017Ostatní

Cestování autem bývá pro děti často nekonečným časem, který musí především přežít, než aby si ho užily. Ačkoli prostor auta a poloha členů posádky nabízí omezené možnosti činností a zábavy, vždy se dají vymyslet aktivity, při kterých ožije prostě každý. Jako rodič však nikdy nesmíte zapomínat na bezpečnost a jako řidič na koncentraci a potřebný klid při jízdě.

Dítě v autě – jak si užít cestu s potomstvem

Autosedačkou vše začíná

Nejdůležitějším krokem před jízdou autem se svými ratolestmi je vybavit své vozidlo vhodnou autosedačkou odpovídající věku a velikosti konkrétního dítěte. Jen tak vy budete cestovat s klidným srdcem a ony v pohodlí a bezpečí. Pozor na autosedačky s pultem, ten neslouží k odkládání věcí ani jako stolek, při nehodě by se dítě mohlo o položené předměty zranit.

Kdo si hraje, nezlobí

Každé dítě se v autě zabaví u různých aktivit, některé rádo čte, jiné raději sleduje filmy a některému stačí jen pohled z okna. Důležité je mít za jízdy všechny oblíbené věci při ruce a dětem je v případě dlouhé chvíle poskytnout. Vhodné je také činnosti střídat a dopřát dětem sluchové podněty jako je například CD s písničkami nebo pohádky či příběhy ze života vyprávěné rodiči (nejlépe však tím, kdo neřídí), ale také vizuální (obrázkové knihy, DVD dokumenty apod.). Není od věci v průběhu cesty zapojit také tělo, jednoduché cvičení na krční páteř nebo nohy může dětem pomoci lépe zvládnout dlouhé sezení v jedné pozici.

Jak si cestu ještě více užít

Dlouhou chvíli můžete využít jako čas plný zábavy a poznání. Ať jedete na dovolenou nebo za rodinou, připravte dětem kvízy s otázkami týkající se oblasti, které projíždíte či místa, do kterého směřujete. Motivujte je ke sledování krajiny kolem, ptejte se a informujte je o zajímavostech. Doma si pak můžete vše zopakovat. Hry typu slovní fotbal nebo hádej, co je to také pobaví každého. Hodiny strávené v autě můžete využít k ještě bližšímu poznání jeden druhého, k tomu vám poslouží aktivita, kdy pomocí osobních otázek druzí hádají odpovědi jednotlivců nebo jednoduše k povídání si o svých denních radostech a starostech.

Nejen minutové zastávky

Dlouhé cestování je vhodné “rozbít” návštěvou zajímavých míst či odpočinkem v cukrárně. A to není myšleno jen na skok, ale jako plnohodnotnou část dovolené. Nejen, že si celá rodina protáhne ztuhlé svalstvo, ale také si odvezete zážitek navíc. Další hodiny v autě pak rychleji utečou, protože budou plné nových emocí. Proto je vhodné před samotnou cestou strávit čas u map, internetu a v knihách.Nejnovější články

  Jízda s propadlou technickou

  16.08.2019

  Termín technické kontroly si každý majitel vozu musí hlídat sám. Jaké sankce hrozí, když konec platnosti nechtěně promeškáme?

  Závada vozu během jízdy

  14.08.2019

  I když se o svůj vůz pečlivě staráte, může nastat situace, kdy s ním zůstanete zničehonic stát na rušné silnici. Jak se v takovém případě zachovat?

  Provoz auta při tropických teplotách

  05.08.2019

  Provoz auta a pobyt za volantem při extrémně vysokých teplotách má svá specifika. Jaké zásady by měl každý řidič dodržet, když rtuť teploměru šplhá nad 30°C?

  Na Portálu občana lze online nahlížet do registru řidičů

  01.08.2019

  Zjistit počet trestných bodů nebo spáchané dopravní přestupky je možné online, bez nutnosti navštívit úřad. Stačí vlastnit eObčanku nebo datovou schránku.