Dítě v autě - jak si užít cestu s potomstvem

23.05.2017Ostatní

Cestování autem bývá pro děti často nekonečným časem, který musí především přežít, než aby si ho užily. Ačkoli prostor auta a poloha členů posádky nabízí omezené možnosti činností a zábavy, vždy se dají vymyslet aktivity, při kterých ožije prostě každý. Jako rodič však nikdy nesmíte zapomínat na bezpečnost a jako řidič na koncentraci a potřebný klid při jízdě.

Dítě v autě – jak si užít cestu s potomstvem

Autosedačkou vše začíná

Nejdůležitějším krokem před jízdou autem se svými ratolestmi je vybavit své vozidlo vhodnou autosedačkou odpovídající věku a velikosti konkrétního dítěte. Jen tak vy budete cestovat s klidným srdcem a ony v pohodlí a bezpečí. Pozor na autosedačky s pultem, ten neslouží k odkládání věcí ani jako stolek, při nehodě by se dítě mohlo o položené předměty zranit.

Kdo si hraje, nezlobí

Každé dítě se v autě zabaví u různých aktivit, některé rádo čte, jiné raději sleduje filmy a některému stačí jen pohled z okna. Důležité je mít za jízdy všechny oblíbené věci při ruce a dětem je v případě dlouhé chvíle poskytnout. Vhodné je také činnosti střídat a dopřát dětem sluchové podněty jako je například CD s písničkami nebo pohádky či příběhy ze života vyprávěné rodiči (nejlépe však tím, kdo neřídí), ale také vizuální (obrázkové knihy, DVD dokumenty apod.). Není od věci v průběhu cesty zapojit také tělo, jednoduché cvičení na krční páteř nebo nohy může dětem pomoci lépe zvládnout dlouhé sezení v jedné pozici.

Jak si cestu ještě více užít

Dlouhou chvíli můžete využít jako čas plný zábavy a poznání. Ať jedete na dovolenou nebo za rodinou, připravte dětem kvízy s otázkami týkající se oblasti, které projíždíte či místa, do kterého směřujete. Motivujte je ke sledování krajiny kolem, ptejte se a informujte je o zajímavostech. Doma si pak můžete vše zopakovat. Hry typu slovní fotbal nebo hádej, co je to také pobaví každého. Hodiny strávené v autě můžete využít k ještě bližšímu poznání jeden druhého, k tomu vám poslouží aktivita, kdy pomocí osobních otázek druzí hádají odpovědi jednotlivců nebo jednoduše k povídání si o svých denních radostech a starostech.

Nejen minutové zastávky

Dlouhé cestování je vhodné “rozbít” návštěvou zajímavých míst či odpočinkem v cukrárně. A to není myšleno jen na skok, ale jako plnohodnotnou část dovolené. Nejen, že si celá rodina protáhne ztuhlé svalstvo, ale také si odvezete zážitek navíc. Další hodiny v autě pak rychleji utečou, protože budou plné nových emocí. Proto je vhodné před samotnou cestou strávit čas u map, internetu a v knihách.Nejnovější články

  Rekonstrukce dálnice D1

  23.04.2018

  Na naší nejdelší dálnici právě probíhá velká rekonstrukce, ta přináší dopravní omezení, nekončící kolony a jiné nepříjemnosti. Jak opravy probíhají?

  Jaký přívěsný vozík můžete připojit za auto?

  18.04.2018

  Na jak těžký přívěsný vozík s nákladem vám stačí řidičské oprávnění skupiny B a kdy budete potřebovat rozšíření B96 nebo skupinu B+E?

  Světové metropole nechtějí ve svých ulicích diesely

  16.04.2018

  Lidstvo bojuje o čistý vzduch a jednou z metod je zákaz vjezdu aut s dieselovým motorem do některých metropolí. Pojďme se podívat na budoucnost dieselů, co je čeká?

  Sdílení vozů, alias carsharing

  13.04.2018

  Pokud se ročně na Vašem tachometru neobjeví víc než 10 až 15 tisíc km, možná byste mohli začít přemýšlet o carsharingu. Jaké jsou jeho výhody?