Dětská autosedačka - jak správně vybírat a na co si dát pozor

03.05.2017Ostatní

Doba, kdy se děti na zadních sedačkách mohly volně pohybovat a sedět, kde se jim zachtělo, je dávno pryč. Dnes je nutností a povinností usadit dítě bezpečně do autosedačky a řádně upevnit bezpečnostními pásy. Bez těchto základních praktik se svými ratolestmi nikdy necestujte, dokonce ani jedná-li se o krátkou vzdálenost. Co se týče výběru autosedačky, buďte důslední. Žádná vám sice nezaručí, že bude dítě při nehodě ochráněno na 100 %, ale vy budete alespoň žít s vědomím toho, že jste pro jeho bezpečnost udělali maximum.

Dětská autosedačka – jak správně vybírat a na co si dát pozor

Vybírejte pečlivě a nejen podle ceny

Při výběru autosedačky je rozhodující váha dítěte, popřípadě jeho výška a věk. Její parametry a kvality, jako je velikost a váha sedačky, způsob instalace, materiál apod., si pak už volíte podle svých požadavků. Vždy však myslete na její praktičnost a komfort dítěte. Nikdy nepořizujte větší autosedačku jen proto, aby sloužila delší dobu a také není vhodné ji kupovat z druhé ruky z důvodu možného poškození či značného opotřebení. Na trhu je obrovské množství nabídek nejrůznějších značek, typů a cen sedaček. Doporučujeme rozhodovat se podle žebříčků oficiálních testů kvality, pozitivních výsledků crashtestů a kladných recenzí.

Skořepina pro nejmenší (0 – 13 kg váhy dítěte)

Tzv. skořepina je vhodná pro děti maximálně do 1 roku, a to jen v případě, že ji hlavička dítěte nepřesahuje. Tento typ autosedačky bývá často součástí kočárku “trojkombinace” a vozí se proti směru jízdy nejlépe na zadním sedadle. V případě, že miminko potřebujete mít na místě spolujezdce, myslete na vypnutí airbagu. Pokud takovou možnost vaše vozidlo nenabízí, nikdy zde dítě nepřevážejte. Velkým rizikem je také nahrazování autosedačky korbičkou kočárku, a to i tehdy, když ji upevníte bezpečnostním pásem. Argument, že jedete jen “kousek” nebo fakt, že novorozenec v kočárku usne a vy ho nechcete vzbudit přesouváním do autosedačky, není adekvátní k situaci a takový nápad by vás mohl velmi mrzet.

Tip: Maxi-Cosi Pebble 2017 za 4 890,- Kč nebo Kiddy Evolution Pro 2 2017 za 6 190,- Kč.

Batolata a školkové děti v autosedačce (9 – 18 kg)

Autosedačka s pětibodovým systémem pásů je uzpůsobená dětem, které už umí samy sedět, avšak stále potřebují oporu ze stran. Polohovací systém umožňuje dítěti více pozic k odpočinku či spánku. Některé značky nabízejí sedačky s bezpečnostním pultem, který nahrazuje pětibodový pás a chrání tělo před nárazem podobně jako airbag. Nevýhodou však je, že dítě nemá příliš možnost pohybu a v letním období se více zpotí.

Tip: Cybex Juno 2-fix za 3 990,- Kč nebo Römer King II 2016 Cosmos Black za 4 690,- Kč.

Když cestujete s předškoláky a staršími dětmi (15 – 36 kg)

Předškoláci a starší děti cestují v autosedačkách, které už vyžadují klasický tříbodový pásový systém. Co se popruhů týče, je důležité zajistit jejich správnou polohu, a to podle velikosti dítěte, aby v případě kolize nedošlo k závažnému poranění krku či břicha. Někteří rodiče nahrazují zpevněnou sedačku klasickým podsedákem, který však při nehodě dítěti neposkytuje potřebnou ochranu ze stran a navíc hrozí větší riziko podklouznutí pod pásem.

Tip: Cybex Solution X-Fix 2016 za 3 890,- Kč nebo Recaro Monza Nova 2 2017 za 5 000,- Kč.Nejnovější články

  Dodržování bezpečné vzdálenosti

  23.05.2019

  Nedodržení dostatečného odstupu mezi vozidly je často příčinou dopravní nehody. Doporučené dvě sekundy dodržuje jen minimum řidičů.

  Proč nešetřit na povinném ručení?

  15.05.2019

  Mezi majiteli vozidel se najdou lidé, kteří neplatí povinné pojištění vozidla. Nakonec ale stejně neušetří, naopak mohou o hodně přijít.

  Senioři za volantem

  02.05.2019

  I když za svůj život najeli mnoho kilometrů, patří senioři mezi nejohroženější skupinu řidičů. Projekt Jedu s dobou jim pomáhá ulehčit řízení.

  Přísnější pravidla pro novopečené řidiče

  30.04.2019

  Začínající řidiče možná čeká dvouletá zkušební lhůta, během které pro ně budou platit přísnější podmínky. Přijít o řidičský průkaz bude snadnější.