Cyklisté na silnici

08.06.2017Ostatní

Jízdní kolo je oblíbeným a praktickým dopravním prostředkem. Dopraví vás do práce i na nákup, postará se o příjemný rodinný výlet nebo sportovní zážitek. Navíc k jeho řízení nepotřebujete řidičský průkaz ani žádné zvláštní schopnosti. Při jízdě na kole se však stáváte účastníkem silničního provozu a musíte dodržovat určitá pravidla a bezpečnostní zásady.

Cyklisté na silnici

Něco málo z terminologie

Cyklisté jsou – společně s chodci – nejohroženější a nejzranitelnější skupinou účastníků silničního provozu. Nejsou obklopeni pevnou karoserií a nejrůznějšími bezpečnostními prvky a ne vždy se jim dostává pochopení a ohleduplnosti ze strany řidičů motorových vozidel. Právě z těchto důvodů vzniká stále více cyklostezek a podobných míst, kde jsou cyklisté více chráněni před běžným silničním provozem. I taková místa však mají svá pravidla.

 • Cyklostezka. Cyklostezky jsou značené modrou kulatou dopravní značkou. Jsou vyhrazené pro cyklisty, in-line bruslaře, jezdce na koloběžkách a kolečkových lyžích. Pokud je na značce namalován i chodec, mohou stezku využívat i chodci. Na auto zde ale v žádném případě nenarazíte.
 • Cyklopruh. Ve městech a zejména tam, kde by nebylo možné vybudovat cyklostezkou oddělenou od vozovky, vznikají pruhy vyhrazené pro cyklisty. Jsou barevně vyznačené, oddělené přerušovanou čárou. Jelikož jsou součástí vozovky, může do nich vjíždět například autobus nebo taxi.
 • Cyklozóna. Inspirací pro vznik cyklistických zón se staly cyklistické ulice v Nizozemí. V našem prostředí vznikají cyklozóny v ulicích, které nejsou pro automobilovou dopravu příliš významné, ale z hlediska cyklodopravy jsou naopak velmi frekventované. Jsou označeny zvláštní značkou, která zároveň specifikuje povolení vjezdu jiných vozidel (ta mohou jet max. rychlostí 30 km/h). Cyklisté mohou využívat celou šířku vozovky.
 • Cyklotrasa. Pojem cyklotrasa nemá nic společného s vyšší ochranou cyklistů jako účastníků silničního provozu. Jedná se jen o návod, kudy se dá jet, a tak může vést klidně po silnici. Cyklotrasy jsou označeny žlutými tabulkami.
 • Chodník. Chodník je určen hlavně chodcům a dětským cyklistům do 10 let. Pokud značka povoluje i ostatním cyklistům vjezd na chodník, musí jet cyklista max. rychlostí 20 km/h a chodce nesmí v žádném případě ohrozit.

Nehodovost cyklistů

Většina z nás se již ocitla jak v roli cyklisty, tak v roli řidiče automobilu. V obou případech bychom měli být náležitě opatrní a ohleduplní, dodržovat bezpečnostní předpisy a zásady bezpečné jízdy. Ne všichni toto mají na paměti. Cyklisté stávají oběťmi i viníky dopravních nehod. Statistiky z posledních let hovoří takto:

RokPočet nehod s účastí cyklistyZ toho podíl nehod zaviněných cyklistou
2006418556%
2007421755%
2008372453%
2009351554%
2010318456%
2011399256%
2012421056%
2013414858%
2014445858%
2015426059%

Zaviní-li dopravní nehodu cyklista, nejčastěji to bývá z těchto důvodů (řazeno od nejčastější příčiny):

 • nesprávný způsob jízdy
 • nedání přednosti
 • nepřiměřená rychlost
 • nesprávné předjíždění

Počet cyklistů usmrcených při dopravních nehodách v minulém roce významně klesl. V roce 2016 bylo usmrceno 39 cyklistů a 417 jich bylo těžce zraněno.

Počet usmrcených cyklistů

Zásady bezpečné jízdy na kole

Dodržováním základních zásad bezpečné jízdy ochrání cyklisté nejen sami sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Osvojit byste si měli tyto zásady:

 • Používejte cyklistickou přilbu. V ČR je povinná pouze u dětí do 18 let, ale v každém věku až 19x snižuje riziko úmrtí po pádu.
 • Nepožívejte před jízdou alkohol a omamné látky. Pro cyklisty platí stejná pravidla jako pro řidiče – alkohol není povolen.
 • Buďte vidět. Oblečte si barevné oblečení, použijte reflexní prvky. S ubývajícím světlem použijte přední a zadní světlo.
 • Vyhněte se provozu a držte se vpravo. Riziko kolize s motorovým vozidlem snížíte, když budete využívat cyklostezky, cyklozóny a silnice s nízkým provozem. Vždy se držte při pravém kraji.
 • Dodržujte rozestupy. Jezděte za sebou, nikoli vedle sebe a dodržujte rozestupy. Velkou skupinu cyklistů rozdělte na několik menších.
 • Komunikujte. Upozorněte včas ostatní řidiče zřetelným pohybem paže, že budete odbočovat.
 • Vnímejte okolní provoz. Nevhodné je telefonování za jízdy nebo poslech hlasité hudby.
 • Myslete na slepý úhel a zaparkovaná auta. Pokud stojíte nebo jedete vedle rozměrnějšího vozidla (např. autobus), mějte na paměti, že jeho řidič vás nemusí ve zpětném zrcátku vidět. To může vyústit v nepříjemnou kolizi, zejména pokud vozidlo právě odbočuje. U zaparkovaných aut hrozí riziko střetnutí v případě, že se právě otevřou dveře.
 • Nepřeceňujte své schopnosti.
 • Vybavte se lékárničkou. Pokud se cyklista zraní, většinou u sebe nemá nic, čím by se ošetřil. Speciální lékárničky pro cyklisty se vyrábějí z nepromokavých materiálů a díky suchému zipu je snadno upevníte na rám nebo pod sedlo.

Zdroje dat:

http://www.ibesip.cz/data/web/soubory/statistika/nsbsp-2011-2020/16-12-nsbsp.pdf

www.policie.cz/soubor/nehody-cyklistu-v-cislech-a-grafech.aspxNejnovější články

  Dálniční poplatky v Evropě

  15.10.2019

  Dálniční poplatky se stát od státu liší nejen cenou, ale i formou úhrady. Jak to funguje u našich evropských sousedů?

  Jak vybrat autoškolu

  11.10.2019

  Dobrá autoškola by vás měla naučit nejen řídit. Nejnižší cena za kurz se mnohdy pojí s nevalnou kvalitou, na zkoušky vás nemusí dostatečně dobře připravit.

  Přezutí na zimní pneumatiky bez front

  09.10.2019

  Chcete-li se vyhnout frontám a dlouhým čekacím lhůtám, přezujte na zimní pneumatiky už v říjnu. V chladných ránech a vyšších polohách se budou hodit.

  Dočasné vyřazení vozidla z registru

  04.10.2019

  Uložením značek do depozitu dočasně vyřadíte vozidlo z registru, což vám umožní zrušit povinné ručení. S vozidlem však po dobu vyřazení nesmíte na silnici.