Co nejvíce usnadňuje práci zlodějům

23.08.2017Povinné ručení

Množství odcizených aut se sice rok od roku snižuje, ale i tak jsou zloději noční můrou každého z nás. Jejich praktiky a techniky, jak se dostat do vozidla, nastartovat a odjet s ním, jsou natolik “vymakané”, že se lehce poperou i s tím nejvíce zabezpečeným autem. Navíc my sami jim práci často zjednodušujeme nedodržením základních pravidel.

Co nejvíce usnadňuje práci zlodějům

Zloději se nechají lehce zlákat

Každý majitel vozidla dobře ví, že i jeho auto se může stát terčem trestného zločinu. Proto by měl mít vůz vždy dostatečně zabezpečený a zároveň by neměl zapomínat na tyto důležité zásady:

 • klíče od vozidla mějte vždy na místě, kde jsou v bezpečí a nehrozí riziko ztráty
 • raději se dvakrát přesvědčte, že jste auto zamkli
 • nenechávejte kabelku, hodnotnou elektroniku, cennosti apod. na viditelném místě v autě
 • nechlubte se na každém kroku, že máte nové auto v plné výbavě za velké peníze
 • nesdílejte fotografie vozidla na sociálních sítích

Jak zajistit vozidlo před vetřelci?

Bohužel žádné bezpečnostní opatření není stoprocentní zárukou toho, že si na vašem autě a na jeho obsahu zloději nesmlsnou. Důležité je mít na mysli, že jimi možná nepředejdete zločinu, ale vystrašíte nezvané hosty a ztížíte jim práci na maximum. Co se týče zabezpečení vozidla, odborníci doporučují kombinovat mechanické s elektronickým:

Mechanické

 • zámek na volant
 • zámek na řadící páku
 • zámek na pedály
 • botička

Elektronické

 • vyhledávací zařízení
 • imobilizér
 • tajný vypínač elektroniky
 • autoalarm
 • GPS alarmy
 • bezpečnostní systémy na bázi detektorů, které jsou propojené např. s mobilním telefonem

Na ceně vozu záleží

To, jestli vám před domem stojí starý Favorit nebo fungl nové BMW, rozhodně ovlivňuje rozsah potřebného bezpečnostního opatření. Podle odborníků by investice do něj neměla přesáhnout desetinu ceny vozu. V případě instalace drahého zabezpečení do méně hodnotného auta by mohlo lákat zloděje ke krádeži vozu právě kvůli tomuto zabezpečení.

Hlavní úkol: zastrašit!

Odradit zloděje můžete např. tím, že do vozu nainstalujete blikající diodu, která se bude “tvářit” jako alarm, avšak ve skutečnosti funkci nebude mít žádnou. Auto stojící v uzamčené garáži či za plotem není tak snadná kořist jako na nehlídaném místě někde za barákem. Bohužel ne každý má na to ty správné podmínky. Také kamerový systém vám může zachránit vašeho plechového miláčka, nezapomeňte na štítek “Střeženo kamerovým systémem” nalepený na viditelném místě.

S pojištěním se přestanete strachovat

Proti zlodějům se můžete chránit nejen výše zmíněnými praktikami, ale také vhodně zvoleným havarijním pojištěním či povinným ručením. Zdůrazňujeme slovo “vhodně”. Ne všechny pojistné balíčky totiž obsahují pojištění proti odcizení, proto si při výběru vždy pečlivě čtěte veškeré informace. Konkrétní pojištění s připojištěním si můžete vyhledat kliknutím na kalkulačku a vyplněním formuláře.Nejnovější články

  Auto z autopůjčovny- několik rad

  18.05.2018

  Chcete na dovolené poznat místní kulturu a krásy přírody? Ideálním způsobem, jak se pohybovat v zahraničí je autem, přinášíme několik rad k jeho půjčení.

  Celosvětově nejzajímavější mosty

  16.05.2018

  Historicky první mosty tvořily kmeny stromů spadlé přes řeku. Kam až se posunuly světové možnosti ve stavbě, sloužící k překonání různorodé překážky?

  Bezpečnost na železničních přejezdech

  15.05.2018

  Ročně jsou při nehodách na přejezdech usmrceny desítky osob. Spíše než neznalost silničních pravidel je příčinou nehod riskantní chování řidičů.

  eCall – zařízení zachraňující lidské životy

  03.05.2018

  eCall je systém zabudovaný ve vozidle, který dokáže přivolat pomoc i v případě, že je řidič v bezvědomí. Povinně je zaveden od 1. 4. 2018.