Bezpečnostní pásy v těhotenství

30.05.2018Ostatní

Pokud zrovna prožíváte jedno z nejkrásnějších období v životě ženy a ve vašem bříšku právě roste nový život, určitě vás zajímá, jak nejlépe ochránit vaše nenarozené děťátko. Například při cestování autem. Někteří lidé stále věří tomu, že použití bezpečnostního pásu je pro těhotnou ženu a její dítě méně bezpečné, než když se vůbec nepřipoutá. Opak je pravdou. Těhotné ženy se v autě musí poutat stejně jako ostatní cestující. Musí však dbát na správné upnutí bezpečnostního pásu.

Bezpečnostní pásy v těhotenství

Připoutat se musí všichni

Ať už těhotná žena sedí na sedadle řidiče, spolujezdce nebo na zadním sedadle, v každém případě se musí připoutat. Nejen že to zvyšuje její bezpečí, ale nařizuje jí to také zákon, který těhotné ženy z povinnosti použití bezpečnostních pásů nijak nevyjímá.

Důležitost používání pásů při jízdě autem je podceňována a dopravní nehody jsou stále nejčastější příčinou těžkých úrazů v těhotenství. Ženy se často obávají, že jim bezpečnostní pás v případě dopravní nehody přinese více škody než užitku a ublíží jejich nenarozenému dítěti. Pás sice může při nárazu svým tlakem na dítě krátkodobě působit, správně připoutaná těhotná žena má však třikrát vyšší šanci, že nehodu oba přežijí.

Správné upnutí bezpečnostního pásu

Jak by tedy těhotná žena měla bezpečnostní pás správně zapnout, aby v případě nehody a nárazu spolehlivě fungoval? Správný způsob zapnutí bezpečnostního pásu si můžete prohlédnout na obrázku v úvodu článku. Podstatné je dodržet následující body:

 • Spodní část pásu musí vést co nejníže pod břichem. Spodní popruh nesmí v žádném případě přecházet přes břicho.
 • Ramenní popruh musí vést přes hrudník a procházet mezi prsy.
 • Pás nesmí sklouzávat z ramene.
 • Připoutaná těhotná žena se musí cítit pohodlně. Pás by neměl být upnutý ani příliš těsně, ani příliš volně.
 • Vzdálenost mezi břichem a palubní deskou nebo volantem by měla činit alespoň 25 cm.

Speciální bezpečnostní pás pro těhotné

Pokud se chce těhotná žena cítit při jízdě autem pohodlněji a bezpečněji, může si pořídit speciální podložku, která pomáhá udržet bezpečnostní pás v optimální poloze. Podložka se položí na sedadlo, kde bude žena cestovat, ke kterému se jednoduše připne popruhem. Poté, co se žena usadí a připoutá klasickým bezpečnostním pásem, zafixuje jeho spodní část do speciálního úchytu na podložce. Tím zajistí, že spodní část pásu zůstane v případě nárazu na svém místě a nevysune se nahoru po břiše.Nejnovější články

  Jak ušetřit na opravách vozu?

  17.04.2019

  Při pohledu na fakturu za opravu vozu se nabízí otázka, zda by se na některé položce nedalo ušetřit. Jak toho dosáhnout?

  Vztek a agrese za volantem

  17.04.2019

  Pětina českých řidičů za volantem nadává. Chyby jiných řidičů v nich vyvolají vztek a agresi, které mohou ohrozit posádku celého vozu.

  Nehodovost u mladých řidičů

  11.04.2019

  Pojišťovny považují řidiče do 30 let za více rizikové, mají tudíž i dražší povinné ručení. Jsou tito řidiči opravdu postrachem českých silnic?

  Neomezená rychlost na dálnicích

  03.04.2019

  Neomezená rychlost na německých dálnicích je ojedinělá, avšak známá a vítaná věc. Jaké konkrétní argumenty hovoří v její prospěch?