Jak se chovat při bouřce v autě

09.07.2018Havarijní pojištění

Všichni jsme určitě mnohokrát zažili, že nás po cestě na chalupu nebo k moři zastihla bouře. Také vás napadlo, zda jste ve svém automobilu v bezpečí a zda je správné pokračovat v jízdě? Automobil by měl být jedním z nejbezpečnějších úkrytů, ale je tomu skutečně tak? Ochrání nás auto při zásahu bleskem, jsme-li zrovna uvnitř?

Obecně lidé soudí, že jsou to pneumatiky, které osazenstvo uvnitř auta ochrání před případným bleskem. Podle fyzikální teorie je to ale kovová konstrukce auta, která svede blesk po obvodu do země a zabrání tak škodám na zdraví. Aby tato teorie fungovala, je potřeba, aby mělo auto celokovovou konstrukci. Spoléhat se na tuto tezi tedy nemůžeme v případě aut se stahovací plátěnou střechou, případně u aut, jejichž větší část karoserie je tvořena z plastu či hliníku.

Jste v autě během bouřky v bezpečí?

Když udeří blesk

Nutno podotknout, že zásahy bleskem do automobilu jsou poměrně vzácné. Pokud už
k tomu dojde, nemusí se stát vůbec nic, anebo se ze zasaženého automobilu stane nepojízdný vrak. V některých případech dojde ke zničení elektrických systémů, vozidlo nejde nastartovat, nestahují se okénka, případně přestanou fungovat airbagy. Na exteriéru potom mohou zůstat stopy v podobě zničeného laku, prasklých pneumatik nebo nepoužitelných poznávacích značek. V extrémních případech může dojít k roztavení kabeláže nebo i požáru vozidla.

Co (ne)dělat za bouřky v autě

Pokud vás bouře zčistajasna zasáhne v autě a nikde v okolí nenajdete vhodný úkryt, zůstaňte uvnitř vozidla (za předpokladu kovové střechy vozu).

Pokud je auto v pohybu, doporučuje se zastavit na krajnici (pokud v okolí není parkoviště), zapnout výstražná světla a vypnout motor.
Ruce složte do klína a nedotýkejte se žádných kovových součástí uvnitř vozu. Neměli byste ani ladit rádio nebo používat hands-free. Pokud vám tato rada přijde zbytečná, pak vězte, že v případě zásahu auta může blesk projít elektrickými systémy nebo dalšími kovovými součástmi, jako např. volant, pedály, přídavné GPS nebo rukojeti u dveří. V případě, že se jich osoba ve vozidle dotýká, může dojít k jejímu poranění.

Nestahujte také okénka a ani se o ně neopírejte, neodpojujte anténu a z vozidla nevystupujte. Rovněž neparkujte přímo pod stromy, které by mohly spadnout na automobil.

V případě, že je vozidlo bleskem skutečně zasaženo a elektrické systémy jsou zničeny, můžete si o pomoc zavolat mobilním telefonem nepřipojeným k nabíječce. Automobil je rovněž dobré opustit několik minut poté, co jím projel blesk, v ideálním případě pak vyčkat, až celá bouře přejde.Nejnovější články

  Co za další investice je potřeba po koupi vozu

  18.09.2018

  S koupí vozu investice do jeho pořízení bohužel nekončí. Na jaké další výdaje se musíte připravit?

  Čím jezdili čeští prezidenti

  12.09.2018

  Za sto let trvání republiky používali její nejvyšší představitelé nejen vozy české výroby. Na Pražském hradě jsme mohli spatřit i Mercedes-Benz, BMW nebo Renault.

  Ceny pohonných hmot ve světě

  06.09.2018

  Pokud si často stěžujete na ceny pohonných hmot v Česku, pak vězte, že může být i hůř. Ale samozřejmě také lépe. Jak jsou na tom ceny v jednotlivých zemích?

  Časté přestupky řidičů podle bodového systému

  04.09.2018

  Bodový systém vstoupil v ČR v platnost z důvodu omezení opakovaného páchání přestupků pod trestem odnětí řidičského průkazu. Jak moc je úspěšný?